Ako prilákať vtáky

vogelfutterwippe

Vtáky sú akýmsi symbolom živej záhrady. Vtáčí spev je symbolom jari, hojnosti a napríklad v mestách je často najvýraznejšou zložkou prírody. Vtáky sú pre fungovanie záhrady veľmi dôležití, zbavujú rastliny vošiek, chránia stromy pred lykožrútom a tesárikmi a rozširujú semienka rastlín. Je preto múdre si ich predchádzať a na záhradu ich prilákať.

Najrozšírenejším spôsobom, ako vtáky nalákať, je prikrmovanie. Prikrmovať možno po celý rok, potrava by ale mala byť pestrá a vyvážená. Predovšetkým sa jedná o prirodzenú potravu v podobe výsadieb kríkov a stromov s bobuľami, ktoré by na záhrade nemali chýbať. Cennými zdrojmi vtáčie potravy sú šípovej ruže, driene, hlohu a ovocné stromy a kríky. Tieto dreviny sú dôležité aj pre ďalšie živočíchy, z hľadiska zadržania vody a boja proti suchu. Ďalšou prirodzenou potravou pre vtáky je hmyz. Preto je dobré mať na záhrade dostatok prírodnej organické hmoty v podobe mulču alebo kompostu, ktorý je pre vtáky priamo prestretým stolom plným rôznych chrobákov, dážďoviek a stonožiek. Takouto pochúťkou neopovrhnú ani ježkovia. Súčasťou prikrmovania vtákov by mali byť aj pítka na vodu v podobe misiek zaťažených kameňom rozmiestnené na tienistých miestach záhrady.

Na zimu je dobré nainštalovať aj krmítko a pravideľne doň sypať pripravené zmesi určené priamo pre vtáčiky. Ich pravidelné prikrmovanie je dôležité najmä v obdobiach vysokej snehovej pokrývky. Ak sa vyskytne námraza, kedy sa všetka potrava ocitne pod nepriechodnou vrstvou ľadu, stáva sa zimné prikrmovanie životne dôležitým. Umiestnenie kŕmidiel môže byť ľubovoľné. Dbajte len na to, aby ste mali na kŕmidlo pekný výhľad nielen vy, ale videli z neho dobre aj vtáci. Výhľad do všetkých strán je pre nich dôležitý preto, aby včas zaznamenali hroziace nebezpečenstvo a mohli naň zareagovať útekom do blízkeho úkrytu.

Nebezpečenstvom pre vtáky môžu byť číre sklenené plochy, do ktorých by mohli vtáky naraziť. Ak takú plochu na záhrade máte, napríklad ako súčasť pergoly, balkóna alebo terasy, obstarajte ju ochrannými UV samolepkami. Tie sú pre ľudí takmer neviditeľné, ale vtáky ich vidia a sklenenú plochu budú vnímať ako prekážku a nie priestor k preletu..

Dostatok kríkov na záhrade láka vtáky nielen na obstarávanie potravy, ale aj k hniezdeniu. Ak u vás vtáky zahniezdia, nerušte ich a nepribližujte sa k ich hniezdam. Stále nás totiž pozorujú bystré oči predátorov (straky, sojky, mačky), ktorí, pokiaľ je na hniezdo upozorníme, ho okamžite vyplienia. Je tiež možné vtákom zaobstarať aj ďalšie pomôcky na hniezdenie. Na kôlňu, alebo inú stenu môžeme umiestniť hniezdiace domčeky pre vrabca, podložky na hniezda pre lastovičky, alebo búdky pre kuvikov. Práve tieto druhy vtákov sú svojím životom viazaní na miesta, kde chováme hospodárske zvieratá a svedčí im návrat chovu sliepok a oviec do sadov a záhradiek, kde okrem iného pomáhajú od otravných múch. Výskyt rôznych druhov vtákov tiež poukazuje na zdravie našej záhrady. Aj tu platí, že čím viac rôznych druhov vtákov, tým je naša záhrada zdravšia a pestrejšia.