Hmyzí priatelia

Autor Sascha Borrée stumpft scharfe Sägekanten eines Bambusrohres ab, damit die zarten Bienenflügel der Insekten nicht daran verletzt werden. Danach bringt er die unterschiedlichen Baustoffe seines Insektenhotels regengeschützt in Ziegelsteinen oder bodenlosen Blechdosen unter.
Hmyzí hotel

Hmyz žije takmer všade, rozoznávame mnoho druhov, a tie majú rôzne nároky na životné prostredie. Medzi hmyzími druhmi je aj mnoho škodcov, s nimi si ale pri správnom hospodárení poradia príroda sama, prípadne je v prípade premnoženia možné použiť niektoré z ekologických postrekov. Bez opeľovačov sa nám, ani našej záhrade nedarí dobre. Najobľúbenejšou skupinou sú asi motýle, ktoré okrašlujú našu záhradu a spolu s včelami a čmeliakmi opeľujú naše ovocné stromy a kvety na záhonoch. Včelám a čmeliakom treba ponúknuť kvitnúce rastliny po čo najdlhšie obdobie v roku. Motýľom navyše živné rastliny pre ich húsenice (napríklad žihľavy sú významnou živnou rastlinou pre radu hmyzích druhov). Zdrojom nektáru a peľu sú slnečnice, nechtík, margaréta, hluchavkovité rastliny (napr. Pamajorán, medovka, mäta, šalvia, materina dúška) a okolíkokveté (napr. Kôpor, koriander). Čmeliaky okrem slnečníc navštevujú radi aj rôzne bôbovité rastliny (napr. Ďateliny alebo hrach), pre včely je veľkým lákadlom kŕmny kel, použiteľný aj ako vynikajúci zelené hnojenie. Ďalším variantom sú aj špeciálne zmesi rôznofarebných kvetov pre motýle a včely, ktoré im zaistí pestrú pastvu po celý rok. Vykvitnúť a vysemeniť môžeme nechať aj mnoho druhov zeleniny, napr. Reďkovku, kôpor, kel kučeravý, čierny koreň, šalát. Ideálne je teda zaobstarať si na záhradku bežné bylinky na varenie, na ktorých sa napasú my aj naši hmyzí priatelia.


Motýle aj samotárske včely poletia tiež za suchým úkrytom, kde môžu prečkať zimu. Takým miestom môže byť naša kôlňa, zložené drevo, alebo prístrešok na bicykle. Pokiaľ si dovolíme na záhrade trochu neporiadku a urobíme si kútik divočiny, môžeme tu pestovať plazivé či popínavé kry (napríklad černice a brečtan), svoje miesto si tu samy nájdu aj divoké druhy rastlín. Napríklad už spomínané žihľavy do záhrady prilákajú mnoho druhov motýľov. Vhodné je taký kútik umiestniť do najmenej navštevovanej časti záhrady, kde nikomu nevadí a zvieratá tu majú potrebný pokoj. Ak pridáte aj kôpku narezaného dreva, kamenia, alebo odumretý kmeň stromu, vytvoríte skvelé miesto pre mnoho hmyzích druhov.


Ďalšou možnosťou je hmyzí hotel, ktorý tieto miesta do istej miery napodobňuje a pôsobí viac usporiadaným dojmom. Je to súbor rôznych materiálov s dutinami a simuluje práve staré drevo, hromady kamenia a ďalšie miesta pre život alebo prezimovanie hmyzu. Umiestnite ho na suché a oslnené miesto záhrady a čoskoro môžete privítať prvých návštevníkov v podobe samotárskych druhov včiel a rôznofarebných chrobákov