Jedlá záhrada

Hornbach

Pre záhradky, ktoré sú pre nás aj zdrojom obživy je vhodné, aj s ohľadom na prírodu používať ekologické hnojivá a postreky, ktoré prostredie zbytočne nezaťažujú. Ideálne je, keď je celý systém pestovania uzavretý, teda keď využívame kompost a organickú hmotu. Kompost býva niekedy zatracovaný pre zápach a neporiadok, s pomocou kompostérov sa však nie je čoho obávať. Vlastný kompost je možné využívať aj napríklad namiesto rašeliny. Pre rastliny vyžadujúce chudobný a kyslý substrát možno použiť kompost z bukového či dubového lístia, prípadne z mladých vetvičiek ihličnanov. Prípadne je možné zakúpiť aj rôzne náhrady rašeliny (napr. Kôru ihličnatých stromov).

Ak premýšľate, ako sa dostať k vlastnej zelenine a ovociu a bojíte sa nadmernej driny, alebo nemáte dosť veľký priestor, môže byť pre vás riešením systém pestovania vo štvorcoch. U nás stále prevláda systém riadkov s cestičkou uprostred. Takéto usporiadanie je náročné na prácu, vodu a priestor. Ak sa zbavíte cestičky a vytvoríte systém štvorcov, ktoré možno ľahko a efektívne obhospodarovať, výsledkom bude, že na rovnakú úrodu potrebujete omnoho menej priestoru. Základom je vyvýšený záhon, ktorý si rozdelíte na niekoľko malých štvorčekov o rozmere 30x30 cm. Do takto pripravených miniatúrnych políčok sa vsádza napríklad po jednom keli, štyroch hlávkach šalátu, deviatich trsoch špenátu alebo sa vyseje 16 mrkví či 16 reďkoviek.

Zásady pestovania vo štvorcoch je možné použiť všade tam, kde vám chýba miesto: na terasách, zelených strechách alebo balkónoch. Vyššie položené záhony zjednoduchšie záhradničenie aj ľuďom s boľavým chrbtom alebo ľuďom na vozíku. Prehľadné pestovanie pestrých plodín môže byť inšpiráciou pre komunitné alebo školské záhrady. Namiesto jednodruhových sú vhodné viacdruhové zmesi, ktoré sa čiastočne prekrývajú. Varianta je tiež ideálna z hľadiska spotreby vody. Tá na riadok je väčšia, než na jeden zhluk a naviac rastliny v zhluku sú schopné vodu lepšie zužitkovať aj zadržať. Táto pestrá mozaika rôznych štvorcov láka motýle a ďalšie opeľovače viac, než prírode neprirodzené jednodruhové riadky.