Pomocou služby Rámovanie obrazov si môžete nechať zhotoviť vysoko kvalitné, presne na mieru vyrobené a individuálne prispôsobené rámy celkom podľa vašich vlastných predstáv. Vybrať si môžete z veľkého sortimentu líšt, paspart a druhov skiel a zložiť si tak vami požadovaný rám. Jednoducho sa obráťte na našich zamestnancov vo vašej najbližšej predajni HORNBACH!
Správne rámovanie obrazu

Doma sa môžete slobodne realizovať nehľadiac na všetky spoločenské či pracovné povinnosti - a k tomu vám poskytujú vaše štyri steny mnoho priestoru pre tvorivú slobodu. Osobné fotografie, výrazné plagáty, konvenčná umelecká tlač, starí majstri, moderná klasika alebo unikáty priam volajú po poriadnom vyniknutí.
Typy rámov
Výmenné rámy z dreva a plastu

Obrazové rámy z dreva či plastové rámy (často nazývané aj výmenné rámy či hotové rámy) pozostávajú z troch častí: zo skla, pozadia a samozrejme tiež z rámu, ktorý je vyrobený z dreva, hliníka, kovu či plastu. Pri menších formátoch je na pozadí zabudovaná konštrukcia, ktorú možno v prípade potreby vyklopiť a upevniť.
Galerijný rám (kolážový rám)

U galerijného rámu alebo tiež kolážového rámu sa jedná o osobitnú formu výmenného rámu. Z niekoľkých výmenných rámov sa tu vytvorí jeden útvar. Jednotlivé súčasti galerijného rámu môžu mať tiež rôzne farby a formáty.
Sklenené obrazové rámy (bezrámové)

Výmenné sklenené rámy sú jednoduché, rýchlo hotové a výhodné: Obraz sa položí medzi sklo s brúsenými okrajmi a tvrdú vláknitú dosku a upevní sa pomocou svoriek. Sklenené obrazové rámy sú k dispozícii v najrôznejších štandardných formátoch a prednostne sa používajú na plagáty, koláže a fotografie. Falošné pasparty, ktoré sú väčšinou súčasťou balenia - t.j. vkladaný list o veľkosti rámu, z ktorého je možné vylomiť vopred vyseknutú stredovú časť - môžu obraz ešte o niečo opticky zvýrazniť a kašírované obrazové formáty, ktoré sa líšia od štandardných rozmerov.
Základné pravidlá pre výber rámu
Pre optimálne pôsobenie vašich umeleckých diel by ste mali u rámov dodržiavať štyri pravidlá. Ako základné pravidlo platí: Rám sa vyberá podľa štýlu obrazu!
- Rám slúži obrazu. Rám a obraz spolu nesúperia.
- Hlavný je dojem z obrazu, nie z rámu.
- Rám oddeľuje obraz od okolia tak, aby ho pozorovateľ mohol vnímať ako niečo samostatné.
- Obraz a rám tvoria jednotu.
Objekt | Harmonický štýl |
Plagáty koncertov, kapiel, výstav |
Úzke lišty, tiež vo výrazných farbách. Úzke lišty z nerezovej ocele, dreva či kovu. |
Akvarelové maľby | Rámy v pastelových farbách. |
Olejové obrazy |
Tmavé drevené rámy s či bez zlatého okraja. (Falošné) zlaté rámy s antickým vzhľadom. |
Obrazové rámy na mieru
Pasparty
Pomocou pasparty sa celkový pohľad zameria na zarámované umelecké dielo či obraz. Tá vytvára celkovo pokojné okolie a oddeľuje daný predmet od celej steny. Tým sa priamo podčiarkne celkový dojem z obrazu. Okrem optického významu má pasparta tiež ešte ochrannú a konzervačnú funkciu.
Práve u umeleckých diel ako akvarelov, olejomalieb či uhlokresieb musí medzi obrazom a sklom a tiež rámom zostať medzera. V ideálnom prípade vzniknutý prachotesný priestor medzi umeleckým dielom a sklom potom vytvorí optimálne podmienky pre ochranu a konzerváciu predmetu.
A v neposlednom rade slúži pasparta tiež na stabilizáciu umeleckého diela - takzvané falošné pasparty, ktoré sa napríklad dodávajú v bezrámových obrazových upevneniach, naproti tomu túto funkciu neplnia.
Pasparty v muzeálnej kvalite
Vysoko kvalitné obrazy by sa mali v každom prípade zarámovať v "muzeálnej kvalite". To znamená, že pasparta musí spĺňať všetky nasledujúce kvalitatívne kritériá:
- musí obsahovať viac ako 2,5% uhličitanu vápenatého ako pufračnej látky
- nesmie obsahovať lignín, t.j. musí byť bez obsahu zdrevnatených vlákien
- 100% bielená buničina a / alebo handroviny
- neutrálne lepidlo (bez prímesi kamenca)
- pigmentové farbenie, t.j. na svetle stále farby odolné proti vlhkosti
Hodnota pH
Hodnota pH nižšia ako 7 je známkou toho, že papier či pasparta obsahujú príliš veľa kyseliny. Táto kyselina môže papier, ale aj umelecké dielo rozožrať. Pre muzeálnu kvalitu je preto bezpodmienečne nutná hodnota pH vyššia ako 7,5.
Uhličitan vápenatý
Predovšetkým je rozhodujúce, či je použitý papier vôbec pufrovaný. Potom je dôležité, aby papier obsahoval aspoň 2,5 percenta uhličitanu vápenatého ako pufračnej látky. Jedine tak bude zabezpečené, že pasparta bude môcť byť trvalo chránená zvonku proti pôsobeniu kyseliny.
Stálosť na svetle
Farbivá majú pri kontakte s denným či slnečným svetlom tendenciu blednúť. Je to tak najmä u papierov, ktoré sa farbia bežnými farbivami. Alternatívou k tomu je farbenie pigmentami. Pigmenty sa lepšie spájajú s papierovými vláknami a sú teda stabilnejšie. Iba farbenie pigmentami môže trvalo zabrániť blednutiu.
Odolnosť proti vlhkosti
Dôležitým kritériom pre múzeálnu kvalitu je odolnosť proti vlhkosti. Táto odolnosť hrá rozhodujúcu úlohu najmä pri farbených papieroch. Pri papieroch, ktoré nie sú farbené pigmentami, sa môže stať, že farba sa pôsobením vlhkosti (skondenzovanej vlhkosti, vysokej vlhkosti vzduchu a pod.) uvoľní z povrchu papiera, dostane sa na umelecké dielo a poškodí ho. Pri papieroch, ktoré sú farbené pigmentami, je tento proces vylúčený. Keďže pigmenty sú pevne spojené s jednotlivými bunkovými vláknami, nemôže ich vlhkosť uvoľniť z povrchu.
Bez obsahu lignínu
Pre archiváciu a konzerváciu umeleckých diel nesmie použitý papier obsahovať absolútne žiadny lignín. Ten sa postupom času rozkladá a uvoľňuje pritom kyselinu. Preto je lignín tiež dôvodom rozpadu mnohých starých kníh. Až v prípade, že papier neobsahuje vôbec žiadny lignín je možné vylúčiť, že sa budú trvale uvoľňovať akékoľvek kyseliny. Už po krátkej dobe možno rozpoznať papier, prípadne kartón s obsahom lignínu podľa silne žltého zafarbenia, takzvaného žltnutia.
Lepidlo
Bežné lepidlá, ktoré z veľkej časti pozostávajú z prírodných zložiek, môžu byť tiež kyselinotvorné. Z toho dôvodu boli vyvinuté chemicky vyrábané lepidlá, ktoré majú neutrálnu hodnotu pH a neobsahujú žiadne chemické činidlá, ktoré by sa mohli premieňať na kyseliny.
Základné pravidlá pre dizajn pomocou paspart
Fotografie, umelecká tlač, plagáty či maľby - tak, aby sa tieto umelecké diela stali dominantou vašej steny, je nutné harmonicky zladiť obraz, rám i paspartu.
- Malé obrazy (do rozmerov o veľkosti cca 13x18 cm) budú dobre vynikať so širšou paspartou.
- Pri motívoch väčších veľkostí by sa mala šírka pasparty zámerne zmenšiť.
- Pre optimálny dojem z obrazu by mal byť spodný okraj pasparty o niečo širší ako horný okraj. Tým sa obraz opticky "udrží".
- Obraz bude pôsobiť harmonicky, ak bude šírka ľavého a pravého okraja zhodná so šírkou horného okraja.
Ako správne zarámovať obraz - Krok za krokom!
Ak už máte jasno o štýle, môžeme začať! V nasledujúcich 10 krokoch vám ukážeme, ako na to:
- Vyberte paspartu so správnym pomerom veľkostí. Farbu pasparty vyberte podľa obrazu a pritom zohľadnite tiež rám - a nezabudnite na stenu, kde má byť daný predmet zavesený.
- Vyberte rámový profil s dostatočnou dĺžkou.
- Sklo, pasparta a pozadie musia mať rovnaký formát (rozmer pre vnútorný okraj).
- Na zadnej strane rámového profilu v ohybe vyznačte presný rozmer pre vnútorný okraj. Protiľahlé rámové profily musia mať rovnakú dĺžku!
- Šikmý rez veďte podľa vyznačenej línie v uhle 45°. Buďte pozorní! Nepresné rezy môžu mať potom za následok, že k sebe jednotlivé časti nebudú pasovať!
- Na rezné plochy teraz naneste lepidlo, spojte rámové profily, skontrolujte pravouhlosť a upevnite pomocou upínacích popruhov či upínacieho zariadenia. Ešte raz overte pravouhlosť. Vytekajúce lepidlo ihneď utrite čistou suchou tkaninou. Nechajte zaschnúť.
- Do hotového rámu najprv zasuňte prirezané, očistené sklo.
- Obraz upevnite pomocou nalepovacieho filmu k pasparte.
- Paspartu spojte s upevneným obrazom.
- Pred konečným upevnením pozadia sa ešte na dielo naposledy pozrite a skontrolujte, či je obraz rovno, sklo je čisté a medzipriestor je kompletne zbavený prachu a drobných nečistôt.
- Pomocou špeciálnych lištových kolíkov sa upevní pozadie. Lištové kolíky s týmto cieľom zatlčte asi len do jednej polovice, s rozostupmi cca 10 cm.
- Pre ochranu pred prachom a hmyzom možno zostávajúce medzery medzi zadnou stranou a rámom utesniť pomocou špeciálnej pásky.