MACHER | Stories 058: Príbeh z hélia

Doba čítania: 2 min.
Príbeh z hélia

Ondrej Eremiáš je umelec, výtvarník na voľnej nohe venujúci sa hlavne tvorbe pre divadelné scény. Svoj život zasvätil vzducholodiam a vôbec všetkému, čo sa vznáša vo vzduchu. Svojimi dielami obohacuje a dotvára atmosféru divadelných predstavení, kultúrnych podujatí alebo športových zápasov.

Často sa na neho obracajú nielen umelci, ale aj reklamné agentúry, ktoré hľadajú to najlepšie pre svojich klientov. Vďaka Ondrejovmu umeniu totiž ich brand môže plávať po nebi a upútať tak pozornosť širokého publika.

Vznášajúce sa objekty z jeho dielne sme mohli obdivovať okrem iného na doskách Národného divadla, Štátnej opery, Divadla v Dlouhé aj v Mestskom divadle Brno, a to vo viac ako 500 predstaveniach. Nad svojimi hlavami ich pozorovali návštevníci karlovarského filmového festivalu alebo koncertov Leoša Mareša. Jeho "lietajúce" reklamy boli k videniu aj na extraligových hokejových zápasoch.

Príbeh z hélia
Práca na výrobe vzducholodí sa skladá hneď z niekoľkých činností. Jednak je to samotný návrh a potom následná realizácia. "Pri mojej práci vnímam dva vzrušujúce momenty. Jeden, kedy vytvorím výtvarný návrh a kolegovia z divadla povedia:
Áno, to chceme, to sa nám páči. A potom je druhý vzrušujúci moment, kedy vzducholoď dokončíte, prvýkrát nafúknete a ona ožije"
hovorí tvorca vzducholodí. Ako sám Ondrej Eremiáš prezradil, pri tvorbe návrhov väčšinou nepoužíva počítač. Ručne vytvára modely svojich budúcich diel, občas si vyrobí aj celú scénu, pre ktorú je tá či oná vzducholoď určená.
Príbeh z hélia

Umenie a remeselná zručnosť, to je to, čo sa v práci Ondreja Eremiáša prepája.

Svoju "pracovnú dobu" trávi na dvoch pracoviskách - u seba v dielni a na mieste, pre ktorých je vzducholoď určená.
To najväčšie hobby vidím asi v príprave motorových jednotiek, čo je otázka jemnej mechaniky,"
hovorí Ondrej s tým, že všetko musí byť v tomto ohľade precízne. Ak by tomu tak nebolo, mohlo by dôjsť k problému. To sa však za celých cca 500 predstavení nestalo.