MACHER | Stories 056: Kovanie príbehov

Doba čítania: 2 min.
Kování příběhů

Príbehy Vikingov a starých anglosaských a germánskych kmeňov - tie vkladá do svojej tvorby Petr Floriánek, mečiar, ktorého prácu oceňujú zberatelia z celého sveta.

Réžia: Viktorie Lörinczová | Kamera: Vojtěch Nedvěd

Sila železa skrotená umelcom

Príbehy Vikingov a starých anglosaských a germánskych kmeňov - tie vkladá do svojej tvorby Petr Floriánek, mečiar, ktorého prácu oceňujú zberatelia z celého sveta. Milovníkov jeho kúskov nájdeme v Spojených štátoch amerických, Austrálii aj v mnohých európskych krajinách. Jeden z jeho mečov je dokonca súčasťou zbierky Deutsches Klingenmuseum v Solingene (Múzeum čepelí).

Svoje skúsenosti s výrobou zbraní, väčšinou mečov, nožov či kopijí, a šperkov odovzdáva aj ďalej prostredníctvom prednášok. Niekoľkokrát do roka jazdí prednášať napríklad do Veľkej Británie.

Petrova dielňa
Najčastejšie Petr pracuje s kovom, jeho šikovné ruky však dokážu "skrotiť" i kožu.
Snažím sa, aby som dokázal bezcenný materiál svojou prácou premeniť na cennú vec,"

hovorí majster mečiar, ktorého zdrojom pre získavanie materiálu sú väčšinou zberné dvory. Práve tam nachádza železo aj oceľ, ktoré sa pod jeho rukami menia v meče dávno mŕtvych bojovníkov.

Petrova tvorba je plná ornamentálnej symboliky a historických odkazov. Sám hovorí, že keď zavrie oči, je pre neho ťažké predstaviť si aj jablko. Akonáhle sa mu však do rúk dostane ceruzka a papier, začnú sa diať veci.

Ako každý umelec má aj Petr pri sebe stále náčrtník, aby mohol každý svoj nápad okamžite zaznamenať. V jeho malom zápisníku nájdeme nielen náčrty motívov a budúcich zberateľských kúskov, ale aj rôzne dlhé texty písané runami.

Vikingská symbolika
Petrova tvorba je plná ornamentálnej symboliky a historických odkazov.
Dôležitú úlohu hrá v Petrovom živote príroda.

Pretože jej chce byť čo najbližšie, býva so svojou rodinou v dome priamo pri lese neďaleko Prahy, ktorý priebežne dostavuje. Aby mohol nerušene tvoriť, má na záhrade malú drevenú dielničku, v ktorej nájde všetko potrebné pre "hrubú prácu". Práve tam uteká z modernej uponáhľanej doby do sveta dávnej minulosti, príbehov cti, odvahy a spravodlivosti.