MACHER | Stories 096: Majster lyžiar

Súčasný trh ponúka lyže s mnohými typmi povrchových úprav a s mnohými rôznymi dizajnmi z moderných materiálov. Napriek tomu sa stále nájdu majstri lyžiari ako Richard Hajzler, ktorí sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným a oprášiť zašlú slávu pôvodných drevených lyží vyrobených starým remeselným spôsobom.

MACHER | Stories 096: Majster lyžiar
Hornbach-Video

Réžia: Ondřej Sovík | Kamera: Vít Kanyza

Výroba drevených lyží v súčasnosti

Richard Hejzler vyberá v lese vhodné polená s optimálnym priemerom a necháva ich odborne spracovať na píle. Počas technologickej prestávky, ktorá trvá až 2 roky, musí narezané drevo dôkladne vyschnúť a vyzrieť, aby malo správne fyzikálne vlastnosti.

Drevené lyže sú krásne a odmenia vás príjemnou jazdou z kopca, ale nič vám nedajú zadarmo."
Majster lyžiar

Správne zvolené drevo je alfou a omegou celého procesu. Ak si majster lyžiar vyberie nesprávne drevo, zvyčajne sa nevyhne tomu, že drevo počas obrábania alebo následného ohýbania popraská.

Spracovanie dreva do tvaru lyže je čisto ručná práca s použitím bežného náradia, ktoré nájde každý domáci majster vo svojej dielni. Dôležité je mať cit pre drevo a vyrobiť z neho lyže, ktoré spĺňajú všetky požiadavky.

Majster lyžiar

Rozhodujúcim momentom je ohnutie lyží do správneho tvaru. Keďže lyža je vyrobená z jedného kusu, musí byť primerane opracovaná. Ohýbanie sa vykonáva po vyparovaní dreva, čím sa materiál zmäkčí a ľahšie sa s ním pracuje. Pri ohýbaní sa používa para a okrúhla forma na tvarovanie špičky lyže.

Majster lyžiar

Ak je lyža správne ohnutá, nechá sa dozrieť ďalšie tri týždne. Až potom sa drevo dokončí, keď sa povrch ošetrí farbou a nainštaluje sa viazanie a ozdobné prvky. Viazanie a ozdobné prvky sú dokonalými replikami kovových viazaní s remienkami, ktoré sa kedysi používali. Výhodou je, že na lyže nepotrebujete žiadnu špeciálnu obuv, vystačíte si s bežnými pohorkami.

Majster lyžiar

Výrobca tradičných drevených lyží však musí ovládať aj ďalšie remeslá, bez ktorých sa nezaobíde. Musí ovládať zámočnícke, kovoobrábacie a dokonca aj sedlárske umenie. Existuje aj možnosť spolupráce s inými remeselníkmi, čo však výrazne zvyšuje cenu hotových lyží.

UŽ TERAZ SOM NASTAVENÝ TAK, ŽE BUDEM JAZDIŤ VIAC NA DREVENÝCH AKO NA MODERNÝCH LYŽIACH."
Majster lyžiar

Podľa slov výrobcu Richarda

Možno preto, že má tak blízko k drevu a miluje lyžovanie, spojil Richard Hajzler tieto dve lásky a stal sa výrobcom drevených lyží. Mal šťastie, že má priateľa, ktorý žije v Orlických horách, kde sa tradičná výroba drevených lyží praktizuje od nepamäti.

Počas návštevy rakúskeho Leogangu so združením Hovrch, ktoré sa venuje historickému lyžovaniu, dokonca získal zlatú medailu v pretekoch.

Majster lyžiar

Hoci dokonale pozná technologické postupy výroby drevených lyží, neustále sa snaží výrobu vylepšovať, ale nie modernizovať. Postupne napríklad prišiel na to, že použitím voľnej päty a pridaním protišmykových pásov môže vytvoriť verziu lyží skialp, ktoré sa dajú použiť na jazdu do kopca aj z kopca.

TRVALO MI DVE LYŽIARSKE SEZÓNY, KÝM SOM DOSPEL K TVARU A PROFILU LYŽÍ, O KTOROM MÔŽEM POVEDAŤ, ŽE JE DOBRÝ."
Majster lyžiar

Kurzy

Ak sa chcete naučiť vyrábať drevené lyže, Richard Hajzler organizuje zimné kurzy na výrobu drevených lyží a zároveň všetkých nadšencov učí, ako na nich jazdiť. Zabudnite však na vyleštený štýl zvaný šusom. Na drevených lyžiach sa môžete naučiť štýly " Christie" a " Telemark".

Len na drevených lyžiach naplno oceníte krásu a eleganciu pohybu pri zjazde. Na drevených lyžiach síce nedosiahnete extrémne rýchlosti a nebudete zbierať body za výkon, ale užijete si neopakovateľné kúzlo, ktoré vás vráti do minulých rokov a pripomenie vám zabudnutú slávu horských lyžiarov, ktorú poznáme z románov. Pre skutočných znalcov a fanúšikov drevených lyží sú lyže "jasanky" naozaj ako za starých čias. Ak si navyše kúpia dobové oblečenie, napríklad nohavice z jelenice, sveter s nórskym vzorom a klobúk, výsledný dojem bude dokonalý.

Majster lyžiar

Drevené lyže sú nielen tradíciou, ale aj zaslúženým obdivom. Keď porovnáte moderne oblečeného a vybaveného lyžiara s lyžiarom na jasankách, so sukovicou v ruke a so širokým klobúkom ala Krakonoš, vždy sa obzriete za pôvodnou postavou tradičného horala.

Pri lyžovaní na drevených lyžiach zabudnite na klasické lyžiarske palice. Lyže sa "riadia" hrozivo vyzerajúcou sukovicou, ktorú každý lyžiar drží pevne v oboch rukách.

Chcete sa vrátiť do predrepublikových čias a zistiť, či dokážete lyžovať na tradičných drevených lyžiach rovnako dobre ako na moderných lyžiach s dokonalým viazaním? Navštívte Richarda Hajzlera a pridajte sa k nemu na jednej z jázd, ktoré organizuje pre ďalších obdivovateľov starých čias a starých vecí. Uvidíte obrovský rozdiel a naplno si vychutnáte jazdu z kopca, akoby ste sa vrátili do čias, keď boli babičky našich pradedov ešte deťmi.

História drevených lyží

Lyže sa pravdepodobne vyvinuli zo snežníc a začali sa používať najmä v severských krajinách alebo v Grónsku. Odtiaľ sa vďaka ich vojenskému využitiu dostali do Európy s nórskymi objaviteľmi. Pôvodný tzv. severský štýl sa zdokonalil na alpský štýl, ktorý bol vhodnejší do vysokohorských podmienok. V českých krajinách sa lyže prvýkrát objavili okolo roku 1887 a predstavil ich propagátor Josef Rössler-Ořovský.

Majster lyžiar

Pôvodne vyrábali kolári lyže najmä z jaseňového dreva, preto sa pre lyže ujal názov jasanky. Hoci v tom čase si lyže pre ich vysokú cenu kupovali najmä bohatí mešťania a používali ich na zábavu počas návštev hôr, postupne sa stali nepostrádateľnými pomocníkmi vojakov, poľovníkov a obyvateľov horských oblastí, kde boli okrem saní jediným spoľahlivým dopravným prostriedkom na prekonanie mnohých metrov snehu.

Mohlo by vás zaujímať