0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 8. 8. 2022 o 20:55. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

HORNBACH neponúka glyfosát už viac ako 2 roky

Doba čítania: 4 min.
glyphosat

České ministerstvo poľnohospodárstva vydalo vyhlásenie týkajúce sa výrazného obmedzenia plošného používania herbicídov s obsahom glyfosátu. Od 1. januára 2019 nebudú môcť poľnohospodári v Českej republike tieto prípravky používať ani k urýchlenému dozrievaniu niektorých plodín pred zberom.

Svojím rozhodnutím tak potvrdilo zodpovedný prístup HORNBACHu k životnému prostrediu a ľudskému zdraviu. Ten už v marci 2016 vyradil zo svojej ponuky celý rad prípravkov na likvidáciu buriny obsahujúce nebezpečný glyfosát.

Už v marci 2016 sme z našej ponuky vyradili celý rad prípravkov na likvidáciu buriny obsahujúci glyfosát, akými sú napríklad Roundup, Dominator alebo Kaput, teda najpoužívanejšie herbicídne prípravky. Urobili sme tak úplne dobrovoľne, pretože chceme fungovať v súlade so životným prostredím a nechceme prispievať k poškodzovaniu zdravia našich zákazníkov a spoluobčanov,"

hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových predajniach HORNBACH.

Glyfosát ako pravdepodobný karcinogén

Glyfosáty sú najrozšírenejšie voľne dostupné herbicídy na ničenie buriny. V roku 2015 ich však Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny zaradila medzi pravdepodobné karcinogény pre človeka (skupina A2) s odôvodnením, že glyfosáty môžu spôsobovať rakovinu u ľudí a vedú k vzniku non-Hodgkinovských lymfómom. Krok správnym smerom už na jar 2016 urobila spoločnosť HORNBACH, kedy prestala svojim zákazníkom ponúkať všetky prípravky obsahujúce glyfosát.

Európsky parlament až na konci roku 2017 schválil uznesenie, aby boli herbicídy obsahujúce glyfosát okamžite zakázané pre bežné domáce používanie a na čistenie verejných priestranstiev. Z poľnohospodárskeho sektora by potom mali postupne zmiznúť počas piatich rokov. České ministerstvo poľnohospodárstva vydalo vyhlásenie až tento rok v septembri, ktorého cieľom je výrazné obmedzenie používania. "Nové pravidlá zakážu aplikácii prípravkov s účinnou látkou glyfosát za účel desikácie (urýchlenie dozrievania niektorých plodín, zvýšenie podielu sušiny) porastu pred zberom. Zákaz sa bude vzťahovať aj na plošnú aplikáciu týchto prípravkov. To znamená, že ich bude možné použiť len cielene v prípadoch, keď nebude možné použiť iný účinný postup. Ide o prvý z dôležitých krokov, ktorými chceme výrazne znížiť používanie glyfosátu, "povedal minister poľnohospodárstva ČR Miroslav Toman.

Nový Roundup bez glyfosátu

Biologická ochrana plodín

Podľa českého ministerstva pôdohospodárstva sa za posledných šesť rokov podarilo znížiť používanie pesticídov v ČR celkovo o 7,1 %. Účinnej látky glyfosátu sa v roku 2013 v ČR spotrebovalo 935 tisíc litrov, v roku 2017 to bolo 750 tisíc litrov. Na tomto poklese sa podieľali aj spoločnosti, ktoré nebezpečné herbicídy zo svojej ponuky už úplne stiahli. V Hornbachu si tak zákazníci prípravky na ničenie buriny s obsahom glyfosátu nekúpia už niekoľko rokov.

Naši zákazníci si pestujú domácu zeleninu a ovocie pre vlastnú spotrebu. Chemicky ošetrené plodiny si môžu kúpiť vo všetkých supermarketoch, ale výpestky z vlastnej záhradky alebo balkóna chcú zdravé bez chémie, preto je pre nich jediným akceptovateľným spôsobom biologická ochrana, "

vysvetľuje Daniel Brychta z HORNBACHu a dodáva,

všetky herbicídy s nebezpečným glyfosátom sme nahradili vhodnejšími prípravkami na biologickej báze. Napríklad glyfosát v Roundupe bol nahradený kyselinou octovou, rovnako tak spoločnosť AgroBio vo svojich prípravkoch používa fluroxypyr - kyselinu octovú, účinnou látkou v likvidátore buriny COMPO je kyselina pelargónová. "

Projektové predajne HORNBACH dlhodobo vyznávajú zodpovedný prístup k ekológii. Ich sortiment spĺňa vysoké štandardy často presahujúce všeobecne stanovené normy. Aktívne, cielene a dlhodobo sa hlásia k hodnotám, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, zdravie populácie a priateľské k včelám.

Všetky podrobnosti a rady, ako sa starať o svoj dom a záhradu zodpovedne voči svojmu okoliu, zákazníkom radi vysvetlia odborníci vo všetkých predajniach. Poradia tiež s výberom adekvátnych náhradných prípravkov, ktoré sú šetrné nielen k zdraviu, ale aj k životnému prostrediu.

hore
HORNBACH