MACHER Stories 035: Kryštof a jeho roboti

Kryštof je nadšený, introvertný tvorca a zberateľ vyradených, použitých alebo starých vecí od elektronických prístrojov až po riad, technické súčiastky alebo napríklad iné domáce potreby. Skrátka toho, čo sa mu zdá z nejakého dôvodu zaujímavé, toho, čo mu darujú jeho priatelia. Živí sa ako údržbár a záhradník, má prístup na miesta, na ktorých sa nachádza nepreberné množstvo „materiálu“ pre jeho tvorivé zámery.

Réžia: Viktorie Lörinczová | Kamera: Vojtěch Nedvěd

Je to taká moja zašíváreň,"

hovorí Kryštof.

Počiatok

Na starom pôjde barokového domu v centre Plzne si vytvoril vlastnými rukami zázemie a kút na realizáciu kreatívnych predstáv. Vášňou sa mu stala tvorba najrôznejších typov robotov, ktorých tvorí z nazbieraných vecí a tým im dáva nevšednú podobu a charakter. Prvého robotíka vytvoril niekedy pred ôsmimi rokmi a teraz ich má o niečo viac než 60.

Robotíci

V útrobách pôjdu môžete teraz nájsť napríklad robota Lampičkára, ktorý funguje ako lampička a reaguje na zvuky, vďaka ktorým sa rozsvieti a zhasne. Podobne funguje aj robot, ktorý vie pripraviť tousty alebo ktorý funguje ako rádio. Každý má vždy svoje meno podľa toho, z čoho sa skladá alebo čo vie – robot Sukničkár má kovovú sukienku.

Inšpirácia

Ako sám hovorí, v detstve vídal vo filmoch skôr negatívne ladených robotov, ako bol napr. Robocop alebo Terminátor. Tí ho ale strašili, tak si začal sám tvoriť robotov kladných, milých a naopak ľuďom pomáhajúcich a nie ubližujúcich.

Svoje výtvory zatiaľ dáva priateľom, občas ich vytvára na zákazku. Robotíci väčšinou nachádzajú miesto v interiéri, kam vnášajú ojedinelú atmosféru.

Ďalšie MACHER Stories