MACHER Stories 020: Motorizovaný vozík

Johann Schröder je ovocinár z regiónu Altes Land. Jeho práca v jablčnom sade je namáhavá. Preto sa snaží si ju uľahčiť. Nápaditosťou a remeselnou zručnosťou.

Jeho modifikovaný ručný vozík je toho príkladom. Keď Johann zbiera úrodu do veľkých debien, je to ohromne ťažké. Plná debna váži 300 kg. Ale než sa naplní, je nutné ju v sade prevážať od stromu k stromu a potom na statok.

Problém

Aj keď to sú len krátke trasy, na nerovnej pôde je to naozaj tvrdá práca. A čím je deň dlhší, tým plnšia a ťažšia je aj debna. To malo ísť aj inak. Ľahšie.

Projekt

Johann sa pozrel na svoj ručný vozík. Jasný prípad: Potreboval motor. Nakoniec z toho boli štyri. Johann použil motory z elektrobicyklov a reťaze zo závodných motokár. Zdvíhanie debien s ovocím a prechádzanie po poli je teraz automatické. Vozík je dokonca možné riadiť diaľkovým ovládaním.
Aby nemusel byť každý večer prevážaný späť na statok kvôli nabíjaniu, nainštaloval Johann na hornú stranu fotovoltaickú platňu. Pre krátke trasy, po ktorých jazdia, zásobovanie prúdom bez problémov postačuje.

Vízia

Na ovocinárskom statku Schröder bola práca značne uľahčená vďaka dobrému nápadu a množstvu lepiacej pásky. Ale plány siahajú ešte ďalej. Pretože taký motorizovaný vozík sa nedá kúpiť a úžitok by z neho chcel mať hocikto, plánuje Johann jeho ďalší vývoj v spolupráci s vysokou školou "Hochschule 21" v Buxtehude.
K tomu patrí autonómna jazda a GPS riadenie. Vozíky by potom mali odvážať plné debny zo sadu samostatne.

Múzeum rádií

Johann má ešte inú veľkú vášeň: staré rádia. A zachovanie tejto starej, rafinovanej techniky. Na svojom ovocinárskom statku má dokonca múzeum, v ktorom má viac ako 100 prístrojov. Ako prišiel k tejto záľube, sa dozviete v našom ďalšom videu - Múzeum rádií.