MACHER Stories 036: Veľké kino 1/2

Helmut Kolb a Sigrid Weise si prázdne kino v Barby mohli pred dražbou prezrieť len zvonku, pretože predávajúci bol chorý. Napriek tomu sa dražby zúčastnili a kino vydražili. Jeho stav bol značne horší, než očakávali, veľa vecí bolo v zlom stave a schátraných. Ale títo dvaja sa nedali odradiť a odvtedy spoločne renovujú tento starý biograf vo vlastnej réžii.

Text: Jendrik Hillebrecht | Réžia: Benjamin Kuschnik | Kamera: David Rankenhohn

„Na začiatku sme sa obávali, že sme sa s projektom precenili a finančne sa zruinujeme“
Helmut Kolb
Veľké kino
Strecha kina vo veľmi zlom stave predtým, než sa do nej pustili

Títo dvaja už viac ako rok jazdí skoro každý víkend z Berlína do Barby. V malom mestečku na Labe v Sasku-Anhaltsku sa zvesť o obnove kina rýchlo rozkríkla. Zastavujú sa tu susedia a ďalší záujemcovia, vypytujú sa alebo chcú pomáhať. Projekt dal dohromady ľudí z okolia.

Je tu ešte veľa práce

Tak aby bolo udelené povolenie na prevádzku a v kine sa konečne mohli organizovať filmové predstavenia, festivaly, malé kultúrne podujatia - tak si to totiž Sigrid a Helmut predstavujú - musí sa toho ešte veľa urobiť: Druhá úniková cesta, zatiaľ ešte zamurovaná, musí byť opäť použiteľná. Sociálne zariadenie zatiaľ ešte nie je pre kino tak úplne funkčné, a tiež chýba obloženie steny, pohlcujúcej hluk, ktoré má slúžiť pre zlepšenie zvuku a akustiky v priestore. Helmut a Sigrid na tom usilovne pracujú - a potom: Pustite film!

Veľké kino
Helmut stavia nový vetrací systém - všetko je vlastný vývoj

Vízia hotového kina pred očami ...

veľké kino