MACHER Stories 026: Vyznanie lásky sklu

Rolando Vetri miluje prácu so sklom. Tento samozvaný sklársky dobrodruh si vybudoval salónnu dielňu a nachádza v nej znovu svoju rovnováhu a pokoj. Keď priehľadný materiál zmäkne nad plameňom a dá sa formovať, zabudne na všetko okolo seba.

Pri 550 °C sa začne sklo ako také pohybovať. Je to fascinujúci pohľad,"
hovorí Rolando Vetri a dodáva: "Je to príjemné, keď človek môže večer držať v ruke niečo, čo stvoril sám."


Rolando vie, aký relaxačný účinok môže mať fúkanie skla. Preto pracuje aj vo svojom skutočnom povolaní so sklom. Rolando je zamestnaný ako sociálny pedagóg a ľuďom s psychickým ochorením pomáha vyrábať okrem iného sklenené koráliky.

"Ako macher nemá človek v meste čo robiť. Tu vonku môžem cez víkend alebo v noci pracovať a nikoho to neruší. To pre mňa znamená slobodu. Aby som pravdu povedal, som na práci so sklom trochu závislý, " hovorí Rolando Vetri.

Návšteva salónu?

V Rolandovej salónnej dielni v rakúskej dedinke Überackern sú lietacie dvere otvorené aj pre návštevníkov. Okrem toho usporadúva tento sklársky dobrodruh aj workshopy pre fúkačov skla, aby svoje vedomosti odovzdal ďalej. Kto chce byť stále informovaný, môže tak urobiť prostredníctvom jeho facebookovej stránky.