Zalievanie záhrady alebo sprcha na chate?

To, na čo budete vodu z vodárne využívať, je pri jej výbere to najdôležitejšie. Na polievanie záhrady je ideálne čerpadlo s hydrokontrolou a v dome lepšie a efektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Pre vaše bezpečie však vždy, keď odchádzate z chalupy, vodáreň vypnite a nechajte vytiecť zvyškovú vodu.

Vodáreň s expanznou nádobou

  • Ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často. Čo pre vás znamená úsporu energie.
  • Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.

Pozor!

V expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva.

Čerpadlo s hydrokontrolou

  • Skvele sa hodí na polievanie záhrad. Jednoducho ho napojíte na všetky zavlažovacie systémy: postrek hadicou, kvapôčková závlaha, sprinklery alebo priesakové hadice.
  • Vďaka konštantnému tlaku, ktorý je udržiavaný častým spínaním, je však spotreba energie o niečo vyššia. Čerpadlo s hydrokontrolou vzniklo spojením dvoch prístrojov - čerpadla a tlakového prietokového spínača. Ten zaisťuje, že po skončení čerpania vody sa čerpadlo samo vypne.

Podľa akých hodnôt vyberať?

Dopravná výška

Tú pri domácej vodárni vypočítame jednoducho. Dopravná výška je súčet výšky sacej a výtlačnej.

Sacia výška

Udáva, z akej hĺbky a vzdialenosti vodáreň vodu nasáva. Teda napríklad od hladiny studne až po vstup do domácej vodárne. Pri zvislej časti potrubia počítame 1 meter dĺžky ako 1 meter sacej výšky. 10 metrov vodorovnej dĺžky potrubia počítame ako 1 meter sacej výšky.

Pre vodárne je kľúčové, že sacia výška nemôže kvôli fyzikálnym zákonom byť väčšia ako 8-9 metrov. Do vyššej výšky prístroj jednoducho vodu nenasaje. Pokiaľ je teda hladina nižšie alebo vodáreň ďalej, je nutné použiť čerpadlo ponorné, ktoré vodu naopak vytláča nahor.

Výtlačná výška

Udáva, do akej vzdialenosti a výšky vodáreň vodu vytláča. Teda od domácej vodárne po vodovodný kohútik. A tiež tu platí, že zvislú časť potrubia počítame 1 meter dĺžky ako 1 meter výtlačnej výšky. 10 metrov vodorovnej dĺžky potrubia počítame ako 1 meter výtlačnej výšky.

Pozor, nezabudnite na tlakovú rezervu - aj ten najvzdialenejší a najvyššie položený kohútik potrebuje dostatočný tlak. Pri výpočte výtlačnej výšky tak pridávame v priemere 20 metrov výtlačnej dĺžky, čo zodpovedá rezervnému tlaku 2 bary.

4 najčastejšie otázky pri výbere domácej vodárne

Kam vodárne umiestniť?

Pre oba prístroje je dôležité suché a relatívne teplé miesto. Vonku im hrozí mráz a v studni zatopenie pri roztápaní snehu. V dome ich umiestnite ideálne v technickej miestnosti - spínanie vodárne a jej prevádzka je pomerne hlučná.

Tip:

Ak chcete z nejakých dôvodov umiestniť čerpadlo do studne, máme pre vás tip: ponorné čerpadlo vybavte hydrokontrolou. Čerpadlo ponorte do studne, hydrokontrolu umiestnite v hornej časti studne a čerpajte.

Aké príslušenstvo potrebujete k zapojeniu?

K zapojeniu vodárne potrebujete len pár vecí a pamätajte si, že záhradná hadica musí byť vždy 1-palcová, inak si zúžite prietok.

Sacia hadica

Pletená s výstužou. Aby sa nezdeformovala tlakom, je vybavená košom a spätnou klapkou, ktorá automaticky zalieva čerpadlo a zabezpečuje, aby voda netiekla späť.

Výtlačná hadica

Hadica, ktorá vedie z vodárne. Použite, podľa potreby, buď záhradnú alebo hadicu do interiérov.

Gekaspojka

Spojka medzi vodárňou a hadicou, ktorá zaisťuje bezproblémové napojenie.

Predfilter

Predĺži životnosť vodárne. Pre ich čistenie je ideálne kombinovať ventil - predfilter - ventil; jednoducho odskrutkujete 1 ventil. Vyčistíte filter bez úniku vody z vodárne a opäť naskrutkujete.

Pancierová hadica

Ľahko formovateľná hadica, ktorú využijete, ak už máte vodárenský systém a potrebujete zakomponovať novú.

4 najčastejšie otázky pri výbere domácej vodárne