0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2022 o 14:21. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Vitajte vo svete svietidiel

Neznalosť neospravedlňuje a rozhodne nešetrí peniaze. Poďte s nami nahliadnuť do sveta skratiek, ktoré lemujú cestu k dokonalému vonkajšiemu osvetleniu.

CRI

CRI čiže Color Rendering Index možno preložiť ako index podania farieb. CRI hodnotí to, aké je umelé svetlo vierohodné v porovnaní s realitou. Teda s denným svetlom. Táto škála sa pohybuje na stupnici od 0 do 100. Platí tu priama úmernosť: čím je hodnota CRI vyššia, tým sa svetlo viac podobá pestrému dennému svetlu.

IP

Hovoríte si, čo sa asi tak skrýva pod skratkou IP? Anglický výraz Ingress Protection čiže krytie. Za písmenami IP vždy nájdete nejaké číslo, ktoré vám jasne hovorí, kam sa dané svietidlo hodí. Stretnete sa napríklad s týmito druhmi:

 • Svietidlá s IP20 až IP43 patria do interiéru.
 • Pri vonkajších svietidlách hľadajte IP44 a vyššie.
 • Svetlo s IP68 vám poslúži pri nočnom plávaní priamo v bazéne.

5 tipov, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Watt

Počet wattov vám prezradí, aké množstvo energie vaše nové svetlo spotrebuje. Problém je v tom, že sa v tejto informácii skrývajú dva výkony - svetelný a tepelný. Aby ste vyčíslili spotrebu energie presnejšie, pátrajte po skratke lm (lumen). Čo to znamená?

Intenzita osvetlenia. Potom už len stačí, aby ste lm vydelili celkovým príkonom vo wattoch a razom viete, koľko wattu zo svietidla skutočne získate. Platí tu ďalšia jednoduchá rovnica: čím vyššie číslo vám vyjde, tým menej peňazí za svietenie miniete.

Tip:

Ak si vyberiete vonkajšie svietidlo s neznámou skratku, obráťte sa na nás. Spoločnými silami jednoducho zistíme, či sa pre vašu záhradu toto konkrétne svetlo hodí alebo nie.

Premyslite si, aké vonkajšie osvetlenie si žiada vaša záhrada

Teraz si pripravte dobrú kávu a pohodlne sa usaďte na svojej záhrade. Predstavujte si, ako vyzerajú vaše všedné dni. A potom si v mysli prehrajte aj dni nevšedné. Napríklad tie, kedy k vám prídu priatelia a sedíte na záhrade do neskorých hodín. Zaznamenajte si všetky miesta, ktoré potrebujete osvetliť. Na vašom zozname sa môžu objaviť napríklad tieto položky:

 • príjazdová cesta do garáže,
 • altánok,
 • terasa,
 • bazén,
 • vchod do domu,
 • okrasná záhrada,
 • cesta z domu do altánku.

5 tipov, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Záhradné osvetlenie

Vaša záhrada si zaslúži byť videná. Uveďte ju preto, a tiež vašu terasu, do dobrého svetla. V HORNBACHu nájdete veľkú ponuku systémov vonkajšieho osvetlenia pre záhradu - od extravagantných a moderných, až po klasické či rustikálne. Nechajte sa inšpirovať!

Rôzne druhy záhradného osvetlenia

Vidieť a byť videný. So záhradným osvetlením uvediete váš záhradný nábytok patrične do toho správneho svetla.

 • O štýlovú atmosféru pri jazierku, pozdĺž záhradných ciest či len ako nepriame svetlo pod rastlinami sa postarajú moderné prvky, ako napríklad stĺpikové osvetlenie.

 • So sklenenými LED kameňmi budete mať takisto veľa možností na výber. Zasadené v cestách vytvárajú úžasnú atrakciu, ktorá cesty zároveň osvetľuje. A keďže sú tieto kamene, rovnako ako naše svetelné gule, odolné proti vode, hodia sa tiež pre podvodné osvetlenie a osvetlenie jazierkových brehov, ukrytých v záhradnom potôčiku.
 • Rafinovanosť a praktickosť ponúkajú vodotesné LED pásky. Možno ich použiť úplne mnohostranne či už ako svetelné lišty na terase, zabudované v cestách, či ako svetelné efekty v jazierku.

Inšpirujte sa

Vaša fantázia nie je to jediné, čo vám s výberom vonkajšieho osvetlenia pomôže. Zapátrajte aj na internete, v katalógoch alebo u známych. Možno práve na niektorom z týchto miest objavíte možnosť osvetlenia, ktorá by vás ani v tých najdivokejších snoch nenapadla. Tu prikladáme malý výpočet toho, aké druhy vonkajšieho osvetlenia existujú:

 • vonkajšie nástenné svietidlá,
 • závesné svietidlá,
 • solárne osvetlenie,
 • stĺpikové osvetlenie,
 • reflektory,
 • vstavané osvetlenie,
 • nájazdové svetlá do zeme,
 • vonkajšie lampy.

5 tipov, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Myslite na praktickosť

Tiež vás neuveriteľne štvú okamihy, kedy sa snažíte v úplnej tme trafiť kľúčom do zámku alebo nemôžete prísť na to, ktorý z radu vypínačov patrí k osvetleniu na terase? Nestresujte sa, je to zbytočné. Máme pre vás niekoľko možností, ako týmto situáciám predídete.

Pohybové čidlá

Pohybové čidlá sú súčasťou mnohých nástenných a závesných svietidiel, ktoré nájdete v našom e-shope. Pohybové čidlo tiež využijete, keď prichádzate do garáže alebo sa chcete premiestniť na terasu. Tieto svietidlá vo väčšine prípadov disponujú LED svetelným zdrojom a tým pádom vás účet za elektrinu nezaskočí. Okrem iného sa jedná aj o výborný bezpečnostný prvok.

Súmrakový senzor

Ďalšia možnosť, ako si trochu uľahčíte život, sa nazýva súmrakový senzor. Všetci nosíme vo vreckách smartfóny, tak prečo by sme aj našim záhradám nedopriali inteligentné osvetlenie. Svietidlá so súmrakovým senzorom sa zapnú presne vo chvíli, keď ich potrebujeme - pri stmievané.

Solárne osvetlenie

Veľmi lacný a úsporný variant, ako osvetliť záhradu, je solárne osvetlenie. Môžete siahnuť po zapichovacích stĺpcoch, nástennom osvetlení alebo napríklad po LED páskach. U nás nájdete všetko. Len majte na pamäti, že vám tento typ osvetlenia poslúži len do doby, než sa vybije batéria, ktorá sa počas dňa nabíjala. Vy túto dobu bohužiaľ neovplyvníte.

5 tipov, ako vybrať vonkajšie osvetlenie

Tipy na osvetlenie pred domovými dverami

 • Vyberajte také svietidlo, ktoré je schválené pre vonkajšie použitie.
 • Pokiaľ bude svetelný kužeľ dopadať priamo na číslo domu, bude číslo ľahšie rozpoznateľné.
 • Nepozvaných návštevníkov odrádza rýchlo sa rozsvecujúce svetlo s pohybovým senzorom.
 • Vonkajšie svietidlo s pohybovým čidlom zachytáva cez infračervený lúč pohyby a osvetlenie sa tak automaticky zapne.
 • K pohybovým snímačom nedávajte energeticky úsporné žiarovky, škodí im to a znižuje to ich životnosť.

V neposlednom rade rozhoduje tiež estetická stránka veci. Vaše nové záhradné osvetlenie sa vám musí jednoducho páčiť. Malo by bez problému zapadnúť k ostatným doplnkom a pekne dotvárať celkovú atmosféru. Prajeme vám krásne presvetlené večery na vašich záhradách a ak budete potrebovať s výberom pomôcť, sme tu pre vás.

5 tipov, ako vybrať vonkajšie osvetlenie
hore
HORNBACH