0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 7. 12. 2023 o 14:40. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

8 tipov, ako vybrať obojok proti kliešťom

8 tipov, ako vybrať obojok proti kliešťom

Od jari do jesene sú vaši štvornohí kamaráti vystavovaní riziku napadnutia kliešťom. Infikovaný parazit môže spôsobiť chudokrvnosť a prenášať smrteľné ochorenia. Zaistite svojim miláčikom ochranu včas a vyberte im správny antiparazitný obojok. Poradíme vám, ako na to.

Ako chrániť vášho miláčika

Myslíte si, že riziko napadnutia kliešťom hrozí hlavne v lete? To sa, bohužiaľ, mýlite. Kliešte sa začínajú objavovať už s prvými jarnými lúčmi, hneď ako sa ortuť na teplomere stabilne drží nad nulou. Ich sezóna začína na prelome marca a apríla a končí až s prvými jesennými mrazmi.

Kliešte môžu byť veľmi nebezpečné nielen pre vaše zvieratko, ale aj pre vás. Sú totiž prenášačmi závažných infekčných ochorení a spôsobujú kožné problémy. Vedeli ste, že môžu prenášať až 150 rôznych druhov infekcií? A to nielen zo zvieraťa na zviera, ale aj zo zvieraťa na človeka. Dve najzávažnejšie ochorenia, pred ktorými sa musíte chrániť, sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Možností, ako sa brániť pred napadnutím kliešťom, je niekoľko. Zvoliť môžete napríklad očkovanie, antiparazitiká v spreji, obojok alebo spot on. Poďme sa na jednotlivé riešenia pozrieť podrobnejšie.

8 tipov, ako vybrať obojok proti kliešťom - pes vonku

1. OČKOVANIE
Vakcinácia nemá preventívny účinok proti prisatiu kliešťa, zabraňuje však vzniku ochorenia. Očkovanie nie je povinné, ale odporúča sa predovšetkým v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov a pre lovecké psy. Ak sa rozhodnete pre očkovanie, nechajte svojho psíka očkovať mimo sezóny kliešťov, teda v zimných mesiacoch.

2. ANTIPARAZITIKÁ V SPREJI
Sprej je vhodný predovšetkým pri hladkosrstých plemenách alebo mačkách. Jeho účinnosť je 1 – 2 mesiace, potom je potrebné aplikáciu zopakovať.

3. SPOT ON
Názov Spot on možno nepoznáte, ale malú kapsulu s tekutinou, ktorá sa aplikuje psovi medzi lopatky ste už určite videli. Niektoré druhy preparátu pôsobia i na blchy, červy a ušný svrab.

4. ANTIPARAZITNÝ OBOJOK
Obojok proti kliešťom má väčšinou kombinovaný účinok nielen na kliešte, ale aj na blchy. Jeho účinnosť je 6 a viac mesiacov, potom je potrebné kúpiť nový.

Aplikácia spot on

Ako správne vybrať obojok proti kliešťom?

Viete, ako správne vybrať obojok proti kliešťom pre vášho chlpatého kamaráta? Aby bol jeho účinok čo najvyšší, je potrebné dodržiavať niekoľko zásadných krokov. Prejdeme si ich spoločne.

 • Mačka alebo pes
  Výber antiparazitného obojka sa líši podľa toho, či máte doma mačku alebo psa. Účinnosť mačacích obojkov je minimálne 4 mesiace, spravidla však vydrží celú sezónu. Väčšina obojkov je vybavená bezpečnostnou spojkou a zárezmi, ktoré zabránia uškrteniu v prípade zachytenia obojka za konár či inú prekážku.
  Pri psíkovi vyberajte typ obojka podľa veľkosti plemena. Doba účinku sa pri jednotlivých značkách líši, ale v priemere vydrží okolo 6 mesiacov. Mal by vám teda vydržať jednu celú sezónu.
 • Obojky na mieru
  Ak je váš štvornohý kamarát citlivý, alebo alergický, zvoľte pre neho obojok na báze prírodných a éterických olejov, ktoré nedráždia pokožku. V prípade, že váš psík alebo mačička žijú s vami v byte, vyberte im taký obojok, ktorý nezapácha. Z tohto typu obojka sú účinné antiparazitné látky vstrebávané priamo do pokožky zvieratka a neuvoľňujú sa do ovzdušia.
 • Maximalizácia účinku obojka
  Obojok by mal vášmu zvieraciemu kamarátovi priľnúť ku krku tak, aby sa medzi krk a obojok zmestili dva prsty. Pevnosť zatiahnutia kontrolujte priebežne, pretože sa pri behu alebo plávaní môže uvoľniť. Pri dospelom psovi odstrihnite upevnený obojok 3-5cm od konca, ak obojok dávate šteňaťu, nechajte ho voľný. Psíky rastú veľmi rýchlo a obojok budete musieť postupne zväčšovať.
 • Dôveruj, ale preveruj
  Účinnosť obojka proti kliešťom je veľmi vysoká, ale bohužiaľ nie je 100 %. Preto svojho psíka alebo mačičku pravidelne kontrolujte a kliešťa okamžite odstráňte. Pozor! Nedotýkajte sa ho holými rukami. Môže byť infikovaný. Radšej použite pinzetu alebo klieštiky a opatrne ho vytiahnite.
  Ak si stále nie ste istý, ktorý obojok je pre vášho chlpatého kamaráta ten pravý, kontaktujte nás. Radi vám poradíme. Alebo sa zastavte na jednej z našich predajní.

hore