0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 9. 12. 2022 o 14:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Zvieratá nie sú kusy nábytku, ktoré by bolo možné dať preč alebo jednoducho vymeniť, keď už sa niekomu nepáčia. Obzvlášť psi veľmi ťažko spracovávajú (niekoľkonásobnú) zmenu majiteľa. Preto by rozhodnutie zaobstarať si psa malo byť záväzné. Zostavili sme pre vás najdôležitejšie otázky, ktoré by ste si mali položiť pred zaobstaraním psa. Vždy sú krátko spomenuté možné odpovede a dôsledky rôznych rozhodnutí.

Hodí sa pes do vášho bytu a domu? Máte záhradu?

Odpovede na otázku bytových pomerov rozhodujú predovšetkým o tom, či budete môcť psa chovať podľa jeho potrieb. Tak napríklad nie je vhodné napchať veľkého psa do malej izby. Alebo rodeného športovca a milovníka pohybu nechávať celý deň zavretého v byte.

Hodí sa pes do vášho bytu alebo domu?

Môžete si zariadiť stráženie, keď budete preč?

Máte priateľov, príbuzných alebo susedov, ktorým by ste mohli vášho psa zveriť, keď občas budete dlhšiu dobu preč? Keď budete musieť zostať v práci, tak by ste tiež mali myslieť na to, že na vás pes musí dlhé hodiny čakať sám.

Môžete si psa dovoliť finančne?

Obstarávacími nákladmi na psa to zďaleka nekončí. Zo zákona máte povinnosť platiť poplatok za psa. Výška a pravidlá sú v každom meste upravené odlišne. Podrodné informácie nájdete na príslušnom úrade v mieste vášho bydliska. Okrem toho existuje povinnosť označiť psa mikročipom a registrovať v celoštátnej databáze. Náklady za aplikáciu čipu veterinárom nesie chovateľ psa.

Ak sa rozhodnete pre druhého psa, musíte tak ešte pripočítať prípadné navýšenie. Ďalej by ste mali započítať pravidelné návštevy zverolekára, náklady na očkovanie, krmivo pre psov, poistenie, príslušenstvo pre psa, ako sú vodítka alebo misky, prípadne poplatky za psiu školu, atď.

Šteňa alebo radšej staršieho psa?

Oba varianty majú svoje výhody a nevýhody. U šteňaťa ľahšie dosiahnete to, že si na vás pes zvykne a vy budete jeho prvým skutočným pánom alebo paničkou. U staršieho psa sa musíte obrniť trpezlivosťou. Psi už majú skúsenosti s ľuďmi, možno nie vždy dobré.

Informujte sa o rôznych povahách plemien

Máte deti?

U rodiny s deťmi by rozhodnutie v žiadnom prípade nemalo padnúť na psa, ktorý má sklony k agresii. Pes výhradne priateľský k deťom neexistuje. Niektoré plemená sa ale ako detský kamarát hodia viac - napríklad mops, bígl, novofundlandský pes alebo labrador. Napríklad čau-čau je skôr fixovaný na jedinú osobu, čo môže byť pre deti prípadným sklamaním.

Aká by mala byť povaha psa?

Pozorný strážca alebo kontaktný malý psík? Existujú psi, ktorí sú otvorení cudzím ľuďom, napríklad labradorský retríver. Iní psi sa správajú skôr rezervovane až nedôverčivo. Zvládnete psa, ktorý celý deň okolo vás temperamentne poskakuje? Alebo chcete radšej pokojnejšieho spoločníka? Informujte sa o rôznych povahách plemien psov a zvážte, aký sa lepšie hodí k vám a vášmu prostrediu.

Koľko času chcete investovať do starostlivosti o psa?

Čas potrebný na starostlivosť o psa sa veľmi líši od toho, akého psa máte doma. Starostlivosť o krátkosrstých psov je napríklad v porovnaní s dlhosrstými relatívne nenáročná. Chlpy takmer nestrácajú a do psieho salónu musia len v pravidelných intervaloch.

Čas potrebný na starostlivosť o psa sa veľmi líši od toho, o akú rasu ide.

Koľko času máte na venčenie?

Veľa psov chce podnikať kilometrové výlety. Potreba pohybu sa líši od jedného plemena k druhému, resp. od psa k psovi. West Highland White teriér potrebuje vybehnúť približne na jeden a pol až dva kilometre denne. Naproti tomu doga potrebuje okolo deväť kilometrov denne a írsky vlkodav je naozaj šťastný, keď môže behať až štrnásť kilometrov denne. Relatívne menej pohybu potrebujú čivavy. Vaša chuť behať a kondícia by mali zodpovedať vášmu psovi.

Aká náročná môže byť výchova psa?

Žiadny pes neprichádza na svet a nedáva ihneď packu. Psi si najprv musia zažiť správny výcvik. Existujú však plemená psov, u ktorých je výcvik jednoduchší ako u tých ostatných. Spýtajte sa na rôzne typy psov a pri svojom rozhodovaní sa tiež trochu orientujte podľa vašej trpezlivosti niečo psa naučiť. Základné povely by ale mal vedieť každý štvornohý priateľ.

hore
HORNBACH