Návod

Ako namontovať nové okná

Ako namontovať nové okná

Správna montáž okien rozhodne nie je vedou. Je ale potrebné vedieť, ako na to a dodržiavať niektoré základné zásady. Pokiaľ si na výmenu starých okien za nové netrúfate, nebojte sa obrátiť na skúsených profesionálov. Ak ale chcete túto aktivitu zvládnuť svojpomocne, máme pre vás návod ako na to.

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Plánovanie a príprava

01

Naplánujte si svoje nové okno včas. V tomto príklade sa bude meniť dvojkrídlové okno. Pomocou vodováhy skontrolujte, či je otvor okna v rovine pomocou vodováhy. Ak výrez okna nie je v poriadku, musíte ho pred inštaláciou upraviť. Aby ste to dosiahli, potrebujete dva rozmery pre výšku a šírku výrezu okna zvnútra a zvonku.

Ako to urobiť, sa dozviete v našom „Kontrolnom zozname výmeny okien“. (PDF, 2 072 KB)

 obr Ako namontovať nové okná

Odstránenie starého okna

02

Nové okno bezpečne odložte. Pred odstránením starého okna znova skontrolujte rozmery. Aby ste si boli istí, že sa všetko neskôr vôjde.

Odteraz budete potrebovať pomoc. Podľa typu a veľkosti starého okna, ktoré môže byť veľmi ťažké.

Najskôr uvoľnite krídlo alebo krídla. Potom pomocou odlamovacieho noža oddeľte vodiace lišty od muriva, aby sa v týchto bodoch po odstránení líšt omietka neodlupovala. Odskrutkujte všetky upevňovacie skrutky.

 obr Ako namontovať nové okná2

V prípade ak rám okna nejde odstrániť

Vyrežte kúsok rámu pomocou multifunkčného nástroja alebo uhlovej brúsky. Stále nie? Potom ho pomocou uhlovej brúsky rozrežte na polovicu. Tak sa to s pomocou ďalších čikovných rúk určite podarí.

Potom všetko vyčistite. Zvyšky steny odstráňte kladivom a sekáčom.

03

Akonáhle bude súčasné okno odstránené, prejdite k príprave okenných otvorov. Tie musia mať správnu veľkosť a pravouhlosť, tiež povrch otvoru musí byť rovný a počítajte aj s tým, že postranná časť otvoru, tzv. ostenie je potrebné zbaviť všetkých nečistôt. Nesmierne dôležité je tiež zaistenie správnej pevnosti podkladu.

Náš tip: Pevnosť podkladu pri parapetnom murive musí byť minimálne 80 kg na m2.

Posledným krokom týkajúcim sa prípravy okenných otvorov, je minimalizovanie vlhkosti celého otvoru pred jeho samotným osadením.

Príprava nových okien

04

Rovnako ako sme pripravili okenné otvory, musíme pripraviť tiež nové okná, ktoré budeme chcieť do okenných otvorov zabudovať. Ich príprava spočíva v predvŕtaní otvorov pre ukotvenie okien. Ideálne je, ak tento krok necháte priamo na výrobcovi okien, ktorý profesionálnym predvŕtaním zaistí požadovanú kvalitu a optimálnu vzdialenosť medzi jednotlivými otvormi.

05

Od tejto chvíle by ste mali byť dvaja. Najskôr namontujte kľučku, alebo kľučky na nové okno, aby ste krídlo alebo krídla mali za čo chytiť keď ich budeťe odstraňovať z rámu okna.

 obr Ako namontovať nové okná3

Osadenie okien

06

Ďalším krokom je osadenie nových okien do okenných otvorov. V tejto časti montáže okien ide predovšetkým o prenesenie váhy okna do nosnej časti otvoru a zaistenie vodorovnosti okna vo všetkých smeroch. Okno v otvore dočasne ukotvíte a vypodložíte do správnej vodorovnej a zvislej polohy. Až potom môžete okno do otvoru riadne a nastálo ukotviť.

 obr Ako namontovať nové okná4

Ukotvenie okien

07

Počítajte s tým, že na okná budú v priebehu rokov pôsobiť nemalé sily, ktoré môžu ohroziť jeho stabilitu v otvore. Okná sa budú otvárať a zatvárať, bude sa o ne opierať vietor a budú neustále vystavované rôznym teplotným šokom. Preto nie je možné okná len usadiť do otvoru a priestor okolo nich vyplniť polyuretánovou penou. K slovu sa tak dostávajú kotviace skrutky či oceľové kotviace pásky. Okná môžete tiež zasadiť do rámov v tvare prierezu "L" alebo "U".

Ak je rám správne umiestnený, poznačte si polohu vyvrtaných otvorov v ráme: 10 až 15 cm od rohov, ale nie na úrovni spoja steny. Oblepte bočnú stranu rámu, aby ho skľučovadlo vŕtačky nepoškriabalo. Potom pomocou vŕtačky vyvŕtajte otvory pre skrutky v ráme a následne aj do ostenia okna.

 obr Ako namontovať nové okná5

Fixácia okenných rámov

08

Akonáhle je okno v okennom otvore správne usadené a ukotvené, je potrebné vyplniť pripojovaciu škáru polyuretánovou montážnou penou, ktorá zafixuje okenný rám v otvore a vytvorí tepelne izolačnú výplň okolo celého okna.

Rám naskrutkujte na murivo pomocou priamych upevňovacích skrutiek - skrutky však neutahujte, aby sa rám nepokrčil.

Potom sa pripevnia okenné krídla. Potom skontrolujte, či sa krídla správne otvárajú a zatvárajú. Skontrolujte tiež funkciu naklonenia.

 Ako namontovať nové okná

Utesnenie okien

09

Jedným z posledných krokov je utesnenie a finálne úpravy okenného otvoru.
Akonáhle odstránite prebytočné časti montážnej peny, čakajú vás dokončovacie murárske práce. Tie zahŕňajú predovšetkým úpravu muriva a omietky okolo otvoru a utesnenie vonkajšej pripojovacej škáry okolo celého obvodu rámu okna, ktoré bránia prenikaniu vlhkosti zvonku a kondenzáciu vlhkosti vo vnútri škáry.

 Ako namontovať nové okná

Finálne úpravy

10

Posledným krokom je usadenie vonkajších a vnútorných parapetov a následné dôkladné a celkové očistenie otvoru a okien. Chýbať nesmie ani inštalácia okennej lišty a následne nastavenie okien.

A aké riziká hrozia pri zlej montáži okien?

  • Únik tepla, tzv. tepelné mosty,
  • vznik vlhkosti a rozvoj plesní,
  • znížená životnosť pri drevených oknách,
  • nadmerný hluk. obr Ako namontovať nové okná6

TIP: Ako na okná a dvere namontovať uzamykateľnú kľučku

Stačí vám skrutkovač, asi tak 2 minúty času a podľa videonávodu z projektovej dielne HORNBACH si svojpomocne namontujete uzamykateľnú kľučku k dverám na terasu.

Ako nastaviť zvesené okno

Zvesené okná si môžete nechať nastaviť odbornou firmou, šikovný kutil to ale zvládne sám.

  • Ak sa okno zadiera v spodnej časti, je potrebné ho výškovo nastaviť smerom nahor. V tomto prípade odoberieme krytku spodného pántu a vsunieme do neho imbusový kľúč. Potom otáčaním imbusáku v smere hodinových ručičiek krídlo zdvíhame a naopak.
  • Ak sa okno zadiera v hornej časti, vykonajte celé nastavenie na vrchnom pánte. V tomto prípade opäť vsunieme imbusový kľúč do pántu a otáčame s ním proti smeru hodinových ručičiek a okno posúvame dolu.
  • V prípade, že o kno nedolieha, je potrebné zvýšiť prítlak okna v hornej časti alebo okno posunúť doprava či doľava pomocou spodného okenného pántu. Zvýšenie prítlaku krídla docielime pootočením uzatváracieho bodu smerom k tesniacej gume.
  • Zlá rovnováha okna je tým najzávažnejším problémom. V takom prípade je potrebné okno demontovať a vykonať celú montáž od začiatku.