Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 12. 12. 2024 o 17:33. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Bambus má na záhrade mnohostranné využitie. Ako solitérna rastlina môže upútať pozornosť, ale je vhodný aj ako živý plot, ako zástena a vetrolam alebo ako rastlina v kvetináči na balkón.

Bambus je možné tiež veľmi dobre kombinovať s kríkmi a ďalšími záhradnými rastlinami, a ponúka tak veľa možností designu. Rôzne odrody bambusu dorastajú do rôznych veľkostí, takže pre každú veľkosť záhrady sa vždy niečo nájde.

Ako pestovať bambus

Pre tých, ktorí nepotrebujú mať zostrih živého plotu ako zo žurnálu, tak je bambus fargesia veľmi vhodnou rastlinou. Živý plot z bambusu je stále zelený, nie je cez neho veľmi vidieť a nepotrebuje pravidelný prerez.

Ako živý plot je možné použiť aj bambus s plochými listami (Phyllostachys). Listy bambusu s plochými listami sú oveľa tenšie ako listy bambusu fargesia. To znamená, že v prvých niekoľkých rokoch neposkytuje úplne najlepšiu ochranu súkromia, ale potom to doženie, vyrastie do výšky a je vhodný najmä na zakrytie vysokých plotov.

Vysadením bambusov s plochými listami získate dlhšie a silnejšie kmene, ktoré žiaria rôznymi farbami. Bambus s plochými listami rastie do výšky a pôsobí majestátnejšie. Preto potrebuje veľkú záhradu, pretože dorastá do výšky až desiatich metrov.

Ako pestovať bambus

Bambus je možné dobre zasadiť do nádoby. Mali by ste si však vybrať pomaly rastúce odrody. A aj v takom prípade musí mať kvetináč správnu veľkosť. Platí pravidlo, že priemer kvetináča musí byť trikrát väčší ako priemer koreňového balu. Ak chcete do kvetináča vysadiť väčšie odrody ako bambus s plochými koreňmi, odporúčame dokonca vyvýšený záhon. Pokiaľ je nádoba príliš malá, rastlina bude neustále trpieť suchom a uschne.

Po zasadení do nádoby vždy zaistite dobrý prísun vody. Bambus v nádobe tiež potrebuje viac živín ako bambus vysadený na záhrade. Aby bol bambus krásny a zdravý, aplikujte každých štrnásť dní trochu zeleného hnojiva na rastliny.

Bambus je vhodný aj ako pôdny kryt. Špeciálne zakrpatené druhy bambusov dosahujú len veľmi malú výšku, ale rastú rýchlo a veľmi husto. Vďaka tomu je možné rýchlo a efektívne ozeleniť aj väčšiu plochu, ktorá zostane prakticky bez buriny a ktorej údržba je veľmi jednoduchá.

Pôdopokryvný bambus je možné vysadiť aj ako náhradu trávnika a kosiť ho kosačkou. Aj tu sa však odporúča opatrnosť. Zakrpatené bambusy sú síce menšie ako ich väčší príbuzní, ale prerastajú korene rovnako ako bambusy s plochými listami. Preto aj tu pamätajte na koreňovú bariéru, inak bambus čoskoro pokryje celú záhradu.

Na svete existuje približne 1 000 druhov bambusu. 100 z nich sa darí v klimatických podmienkach, aké panujú na Slovensku. Dajú sa zhruba rozdeliť do dvoch skupín, obe sú odolné. Pravdepodobne najdôležitejším rozlišovacím znakom pre amatérskych záhradníkov je dĺžka odnoží (rhizómov).

  • netvorí odnože - protikoreňová zábrana nie je nutná
  • rast zostáva kerovitý po celé roky
  • rastie v tenkých, husto rastúcich stonkách, dobre sa hodí ako zástena
  • výška od 1,50 m do 6 m, v závislosti od odrody
  • obzvlášť nepriehľadný
  • vhodný aj do menších záhrad a na balkóny

Ako pestovať bambus

  • korene sa môžu šíriť po celej záhrade
  • nezabudnite na protikoreňové zábrany
  • dosahuje výšku až 10 metrov
  • potrebuje veľa priestoru, aby bol účinný - vhodný pre veľké záhrady
  • stonky rastú čiernofialové, žlto pruhované, modrozelené alebo žlté

Ako pestovať bambus

Napriek svojmu exotickému pôvodu je bambus veľmi nenáročný a veľmi dobre sa mu darí aj v európskych záhradách. Väčšina odrôd je mrazuvzdorná a veľmi dobre znáša teploty až do -25 °C.
Existujú však aj odrody, ktoré nie sú zimovzdorné, takže by ste na to mali pri nákupe pamätať. Všeobecne platí, že bambus nie je príliš náročný na umiestnenie. Fargesia sa najlepšie cíti v polotieni, napríklad v blízkosti stromu.

Ak máte na záhrade málo tieňa, je najlepšou voľbou Phyllostachys. Veľmi dobre znáša aj plné slnko. Dôležité je, aby mala dostatok priestoru pre svoj rozvoj.

V závislosti od odrody môžu rastliny dorásť až do výšky desiatich metrov.

Bambus je veľmi skromný. Darí sa mu najmä v kyprej pôde bohatej na humus, ktorá je priepustná. Pre bambus je dôležitá dobrá zálievka, zle znáša sucho. Preto by mal byť vždy dostatočne zalievaný, aj keď by ste sa mali za každú cenu vyhnúť premokreniu.

Veľmi dobre sa mu darí aj v blízkosti vodných plôch, pokiaľ je pôda neustále vlhká. Pokiaľ je bambus vysadený v kvetináči, odporúča sa pravidelný prísun živín prostredníctvom hnojiva. Pri výsadbe na záhrade sa to dá zanedbať.

Ako pestovať bambus

Najlepší čas na výsadbu bambusu na záhrade je od marca do mája, ale dobre porastie aj neskôr v lete. Mali by ste sa však zdržať výsadby na jeseň alebo v zime. Pretože sa jedná o stálezelenú rastlinu, odparuje vodu svojimi listami aj v zime. V prvom roku ešte nedokáže správne vyrovnať vodnú bilanciu. Okrem toho korene ešte nemusia byť dostatočne dlhé, aby dosiahli pod hranicu mrazu. To môže bambus poškodiť.

Pokiaľ je vysadený v lete, mali by ste dbať na to, aby bol dostatočne zalievaný. Čerstvo zasadený bambus je obzvlášť smädný.

  • Preto najprv vyhĺbte výsadbovú jamu. Zároveň koreňový bal na tri minúty namočte do vedra s vodou, aby mohol nasať vodu.
  • Výsadbová jama by mala byť dvakrát až trikrát väčšia ako koreňový bal.
  • Dbajte na to, aby rastlina nebola v pôde hlbšie, než bola predtým v kvetináči.
  • Teraz stačí dno výsadbovej jamy dobre skypriť, aby sa zabránilo premokreniu, a bambus môžete zasadiť. Výsadbovú jamu vyplňte zmesou výkopovej zeminy a záhradnej zeminy, okolo dajte mulčovaciu kôru.
  • Hojne zalievajte, a to aj za daždivého počasia! Môžete tiež vytvoriť zalievací okraj, aby sa voda držala v blízkosti rastliny a nepresakovala všetkými smermi.

Bambus by ste mali hnojiť trikrát ročne, pokiaľ nie je v kvetináči, v tom prípade ocenia trochu hnojiva každých štrnásť dní. Pre istotu sa však riaďte odporúčaniami uvedenými na obale, pretože rolu hrá aj typ hnojiva.

Voľne vysadené bambusy by ste mali hnojiť od marca do júna. Potom už nehnojte, pretože inak by kmene nemohli správne vyzrieť a skrivili by sa alebo dokonca zlomili.

Do marca nemusíte vykonávať žiadne práce. Bambus je závislý od organických hnojív bohatých na dusík. Ideálne je samozrejme špeciálne bambusové hnojivo.

Ako pestovať bambus

Bambus potrebuje veľa vody, to však neznamená, že ho môžete preliať. Častejšie zalievať je potrebné po vysadení, a pokiaľ je v lete dlho horúco a sucho, venujte zavlažovaniu náležitú starostlivosť.

Ak máte bambus v kvetináčoch a rastlina má v zime problémy, tak je najčastejším dôvodom dehydratácia než zmrznutie. V zime totiž máme skôr tendenciu nezalievať. Čo je opak toho, čo by sme mali robiť – zalievať vlažnou vodou aj v dňoch mrazu. V nich bambus zvinuje listy, čo patrí k obrannému mechanizmu.

Bambus vyžaduje v porovnaní s inými rastlinami iba málo rezu. Pokiaľ ho používate ako živý plot alebo zástenu súkromia, odporúčame ho pravidelne strihať. Udržíte ho tak pekný a hustý.

V prípade voľne rastúceho bambusu je možné obzvlášť veľké kmene blízko pri zemi zrezať raz za jeden až dva roky krátko pred zimou. Tým sa zlepší zimovzdornosť a bambus sa omladí.

Ako pestovať bambus

Vysadili ste bambus phyllostachys a ste nadšení ako rastie. Nasledujúci rok po vysadení ale zistíte, že stonky vyrástli na miestach, kam nepatria, niekedy dokonca až u susedov. Čo sa stalo? Dôvodom je to, že ste nemysleli na koreňovú zábranu a bambus sa tak začal šíriť po celej záhrade.

V porovnaní s bambusom fargesia tvorí bambus plocholistý phyllostachys koreňové výbežky, ktoré sa pod zemou bez prekážok šíria a vytvárajú nové výhony. To je nielen nepríjemné, ale môže to byť aj drahé, pretože ich odstránenie je pracné a nákladné.

Pri plánovaní bambusovej záhrady sa uistite, že máte koreňovú bariéru. Vhodnou koreňovou bariérou je plachta z HDPE, vysokotlakového polyetylénu. Ako materiál pre koreňové zábrany sa často ponúka jazierková fólia alebo lepenka. Radšej to ale nerobte, pretože špičky podzemkov sú také silné, že týmito materiálmi ľahko preniknú.

HDPE fólia sa obvykle predáva v plachtách so šírkou 70 cm. Oddenková bariéra by mala mať priemer 1,50 m až 2,00 m pre voľne rastúci bambus.

Z HDPE fólie najskôr vytvorte kruh a uzavrite ho hliníkovou lištou. Nechajte materiál trochu prekryť, aby sa korene nemohli predierať švom. Kruh zostane v spodnej časti otvorený, pretože podzemky korenia vodorovne.
Napriek tomu má zmysel nechať prstenec smerom dole trochu zúžiť. Keď teraz korene narazia na bariéru, budú smerovať nahor, a nie nadol, kde by v najhoršom prípade mohli bariéru podkopať.
Zábrana by mala vyčnievať aspoň päť centimetrov zo zeme; tak okamžite spoznáte, keď sa podzemky pokúsia bariéru prekonať. Teraz môžete vysadiť bambus s plochými listami a vaša záhrada je chránená.

Ako pestovať bambus

Kedy kvitne bambus?

Kvitnú iba bambusy rodu Fargesia, ostatných druhov sa tento jav netýka. Fargézie kvitnú približne každých 70 rokov - jednotne po celom svete a bez ohľadu na to, kedy boli vysadené. Potom rastliny odumierajú a vzniká nová generácia. Mimochodom, naposledy kvitli v roku 2007.

Je bambus jedovatý?

Existuje iba niekoľko druhov bambusu, ktoré sú jedovaté. Druhy, ktoré rastú u nás, medzi ne nepatria. Jedovaté sú iba výhonky a semená v surovom stave. Surové bambusové výhonky treba preto pred konzumáciou vždy uvariť. Vzhľadom na to, že bambus kvitne iba raz za 70 rokov, vytvára vtedy iba semená. Bambus na vašej záhrade preto nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre deti ani domáce zvieratá.

Koľko miesta by sme mali pre bambus vyhradiť?

Pre voľne rastúce rastliny platí nasledujúce: koľko metrov štvorcových priestoru by ste mali bambusu venovať, tak vysoko daná odroda rastie. Pre živé ploty: jedna rastlina na 80 až 100 cm.

Koľko vody potrebuje bambus?

Bambus potrebuje dostatok vody a mal by sa zalievať denne, najmä uprostred leta, keď je niekoľko dní alebo týždňov horúco a sucho. V zásade je optimálna vlhká pôda, ale je potrebné sa vyvarovať preliatiu. Bambus potrebuje trochu vody aj v zime - zalievajte však iba v dňoch bez mrazov.

Môj bambus má žlté listy - čo teraz?

Žlté listy sú známkou toho, že s vašim bambusom nie je niečo v poriadku. To môže mať rôzne príčiny. Polievali ste ho príliš málo alebo príliš veľa. Oboje môže spôsobiť odumretie koreňov. Príliš veľa vápna v pôde tiež spôsobuje žltnutie listov bambusov, pretože bráni prísunu železa. Dbajte preto na to, aby bola pôda vhodná. Možno vašej rastline jednoducho chýbajú dôležité živiny. Preto je dôležité hnojenie dvakrát ročne.

Ako prezimovať bambus?

Bambus nie je vždy a všade úplne odolný voči zime. Aby ste rastliny ochránili, mali by ste na jeseň vyrezať veľké, staré kmene pri zemi; tým sa zmenší odparovacia plocha. Pokiaľ chcete bambusu poskytnúť dodatočnú ochranu, obaľte jeho vrchnú časť bublinkovou fóliou a jutou.

Ako rýchlo rastie bambus?

To závisí od druhu. Existujú druhy, ktoré rastú obzvlášť rýchlo, a druhy, ktorým to trvá dlhšie. Určite teda nájdete ten správny druh bambusu na svoje potreby. V zásade však platí, že bambus je jednou z najrýchlejšie rastúcich rastlín na svete. Mnoho druhov je schopných zdvojnásobiť svoju výšku počas jedného roka. Niektoré druhy dokonca zvládnu celý meter – za deň! Jednoducho neuveriteľné. Najmä pokiaľ chcete bambus použiť ako zástenu alebo živý plot, je rýchly rast veľkou výhodou.

Bambus ako stavebný materiál?

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale ako stavebný materiál je bambus ešte stabilnejší ako drevo. A má to svoj dôvod: drevo je na povrchu mäkké a vo vnútri tvrdé, zatiaľ čo bambus je presný opak. Vďaka tomu je stabilný, ale stále veľmi pružný. Preto sa v Ázii už dlho používa ako stavebný materiál.

Bambus sa objavuje v mnohých oblastiach nášho života. Ako stabilný stavebný materiál, ako chutná prísada v ázijskej kuchyni alebo ako dekoratívna rastlina na záhrade a v dome.

Bambus si automaticky spájame s tradičným a tajuplným svetom Ázie, pretože je domovom tejto všestrannej rastliny. Je rozšírený vo všetkých tamojších krajinách; za jeho domovinu sa považuje Čína a Japonsko. Darí sa mu tam už mnoho tisícročí. Bambus údajne existoval už v období dinosaurov. V každom prípade je to húževnatá a vytrvalá rastlina.

V Číne má bambus zvláštny význam. Znamená vytrvalosť, pružnosť a húževnatosť.
Symbolizuje aj plodnosť. To je dané jeho rýchlym rastom. Vďaka tomu je bambus v Číne a Japonsku viac než len dekoráciou a záhradnou výsadbou. Je hlboko zakorenený v tradíciách a zvykoch danej kultúry. Najmä v tropických oblastiach rastie bambus v hojnom množstve.

Ako pestovať bambus
hore