Návod

Ako položiť vinylovú podlahu

Ako položiť vinylovú podlahu

Vinylové podlahy sú v kurze. Vyrábajú sa v krásnych dekóroch, sú príjemné na dotyk a veľa toho vydržia. A samotné pokladanie? Nemajte obavy. Podľa nášho návodu zvládnete položenie vinylové podlahy so systémom "klik" úplne sami!

Na tento projekt budete potrebovať

Náradie

Príprava povrchu a materiálu

Príprava povrchu

  • Neodporúčame vinylovú podlahu pokladať na parkety, laminátové podlahy alebo koberec. Správne sa vinylové lamely pokladajú na upravené betónové podklady.
  • Hrubosť začištěného betónového podkladu by mala byť maximálne 3 mm na 1 m2. Ak totiž betón nie je vystierkovaný dohladka, nájdete na povrchu veľa nerovností, prachu a malých kamienkov.
  • Skôr ako položíte na podklad parotesnú fóliu, mali by ste si zmerať aj jeho vlhkosť. Ak podklad stále vykazuje známky vlhkosti, mali by ste ešte počkať, miestnosť vyvetrať a vysušiť. Pod parotesnou fóliou by sa totiž hromadila para a časom by všetko začalo plesnivieť.

Príprava materiálu

  • Materiál musí byť 48 hodín uskladnený v miestnosti, kde sa bude pokladať. Prispôsobí sa tak podmienkam miestnosti, v ktorej nesmie byť vlhkosť vzduchu nižšia ako 40% a vyššia ako 70%. Pred samotným pokladaním materiál ešte skontrolujte.

Pokladanie na podlahové kúrenie

  • Ak sa chystáte pokladať vinyl na už zapnuté podlahové kúrenie, je nutné nechať materiál prispôsobiť sa podmienkam v miestnosti a to na najmenej 48 hodín.
  • Ak podlahové kúrenie ešte nefunguje a vinylovú podlahu na neho položíte, v ďalších dňoch by mala teplota v miestnosti pozvoľna stúpať, a to o jeden stupeň denne.

Pokládka veľkej plochy

  • Na každých ôsmich metroch je nutné urobiť dilatačnú špáru (kvôli možným zmenám spôsobeným teplotou alebo vonkajšími silami). Vyvarujte sa teda toho, aby ste podlahu pokladali v jednom "kuse", napríklad cez dve miestnosti. U každých dverí by mala podlaha končiť a za nimi zase začínať.

Pokládka krok za krokom

01

Najprv si dobre pripravte povrch, na ktorý budete vinylovú podlahu pokladať. Plochu teda dokonale vyčistite. V prípade, že nerovnosť v povrchu niekde zostane, použite napríklad silnejšiu kročajovú izoláciu.

 Ako položiť vinylovú podlahu
02

Pripravte si parotesnú fóliu a kročajovú izoláciu. Fólia sa musí položiť tak, aby jednotlivé kusy cez seba presahovali o 20 cm. Pri stene materiál vytiahnite do výšky 2 cm. Kusy k sebe prilepte lepiacou páskou.

Na parotesnú fóliu teraz môžete položiť kročajovú izoláciu. Táto podložka tlmí zvuk smerom do miestnosti. Jednotlivé kusy k sebe prilepte lepiacou páskou. Ak je kročajová izolácia už súčasťou lamely, nemusíte túto vrstvu riešiť.

 Ako položiť vinylovú podlahu
03

Medzera medzi stenou a podlahou by mala byť 10 mm. Po položení prvého radu tieto medzery zafixujte zarážacími kolíkmi. Kolíčky umiestnite po oboch stranách na prechode medzi lamelami.

 Ako položiť vinylovú podlahu
04

Začnite pokladať celou lamelou. Presah jednotlivých dielov podlahy nesmie byť menší ako 20 cm.

 Ako položiť vinylovú podlahu
05

Poslednú lamelu pri stene odmerajte a zrežte. Zostávajúcim kusom začnite nový riadok.

 Ako položiť vinylovú podlahu
06

Ak máte v miestnosti nejaké výklenky, neklaďte lamely až tesne k rohom. Roh sa snažte vždy obložiť zrezaným dielom jednej lamely. Lamelu zmerajte, zrežte do tvaru steny a môžete ďalej pokračovať.

 Ako položiť vinylovú podlahu
07

Na rezanie vinylových lamiel vám postačí nôž, na menšie kúsky sú vhodné kliešte, ktorými narezaný kus dobre odlomíme.

 Ako položiť vinylovú podlahu
08

Tam, kde je to potrebné, vyrežte do lamiel otvory. Rúrky od kúrenia potom môžete zakryť delenými rozetami. Rovnako postupujte pri kuchynskej linke, ktorá by na vinyle nemala stáť.

 Ako položiť vinylovú podlahu
09

Na rezanie a meranie lamiel môžete použiť napríklad dosku alebo inú lamelu. Poslúži nielen ako dlhé pravítko, ale budete mať hneď jasnú predstavu, aká bude lamela široká.

 Ako položiť vinylovú podlahu
10

Nakoniec si namerajte ukončovacie lišty a ich konce zrežte v uhle 45 stupňov. Dobre potom k sebe zapadnú. Naneste lepidlo a prilepte lišty na stenu.

 Ako položiť vinylovú podlahu
11

Medzery pri dverách vyplňte silikónom a zahlaďte gumovou stierkou.

 Ako položiť vinylovú podlahu

Ako položiť laminátovú podlahu

Laminátová podlaha, známa aj ako "plávajúca podlaha", patrí medzi najpopulárnejšie podlahové krytiny v domácnostiach. Je postavená na vodotesnej, lepenej drevotrieskovej doske a jej montáž je veľmi jednoduchá. V našich v viac