0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 1. 2023 o 12:47. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať obrazy na stenu

Doba čítania: 7 min.
Ako vybrať obrazy na stenu

V sekcii obrazov HORNBACH nájdete veľký výber nástenných obrazov. Pekné nástenné obrazy nie sú len efektívnym prvkom interiérovej ​​dekorácie, ale tiež dotvoria atmosféru miestnosti.
Preto si nechajte záležať na výbere a my vám poradíme, ako na to.

Na vyzdobenie interiéru používame dekorácie, ale tiež obrazy, ktorými esteticky dotvárame interiér.

Správny výber obrazu dokáže z každého priestoru v interiéri vytvoriť unikát.
  • 
			Ako vybrať obrazy na stenu
  • 
			Ako vybrať obrazy na stenu
  • 
			Ako vybrať obrazy na stenu
  • 
			Ako vybrať obrazy na stenu

Motívy pre nástenné obrazy do obývačky

Pre obývaciu izbu nájdete v našom sortimente veľký výber vhodných motívov. Pri výbere dbajte na to, aby sa obraz hodil svojimi farbami k zariadeniu a vytváral príjemný protiklad k farbe steny. Klasikou sú čiernobiele obrazy, ktoré dobre splynú takmer s každým okolím. Tými nikdy nič nepokazíte. Okrem toho sa môžete dobre riadiť napríklad podľa farby vašej pohovky a reflektovať ju v nástennom obraze.

Ak ste si už istý, aké farby má váš nástenný obraz mať, mali by ste sa zamyslieť nad ďalšími otázkami: Čo má obraz predstavovať a akú atmosféru má v miestnosti rozohrať? Motívy z oblasti prírody (napr. kvetiny) či krajiny (napr. Afrika, pláž) pôsobia ukľudňujúcim účinkom. Naproti tomu existujú aj dynamickejšie motívy, ako napríklad snímky áut (napr. VW minibus) či veľkomiest (napr. New York). Abstraktné umenie je väčšinou skutočným zážitkom, ktorý vyzýva k zamysleniu. Meditatívnu atmosféru šíria ázijské či nábožensky založené obrazy (napr. obrazy Budhu). Jednoducho si prezrite všetky kategórie s motívmi v sortimente obrazov a nechajte sa inšpirovať.

Veľkosť obrazov do obývacej izby

Pre tvorbu harmonicky vyzerajúcej steny s obrazmi by ste mali zohľadniť veľkosť stien a nábytku vašej obývačky. Nad veľkou pohovkou sa dobre vynímajú tiež napríklad dekopanely alebo veľké plagáty. Veľmi široké steny môžete opticky zúžiť aj pomocou niekoľkých obrazov zavesených pod sebou.

Pokiaľ chcete zoskupiť niekoľko obrazov, dajte tomuto zoskupeniu určitý tvar alebo ohraničte príslušnú plochu nejakým kusom nábytku. Väčšie obrazy zaveste radšej doprostred skupiny a malé obrazy väčšinou nie pod veľké. Obývacie izby patria všeobecne k najväčším izbám v byte či v dome. S nástennými obrazmi to pokojne rozbehnite vo veľkom.

Ako vybrať obrazy na stenu

Materiál pre obrazy do obývacej izby

Tiež materiál nástenných obrazov by mal ladiť so štýlom zariadenia. Najprv si vytvorte prehľad o najrôznejších druhoch obrazov. Sklenené či lakované obrazy dobre splynú s moderne zariadenými obývacími izbami. Plátené obrazy, originály a dekoratívne panely sú klasikou, ktorá sa hodí v závislosti na motíve takmer do každej obývačky.


Tip

Aj zarámovaný plagát s reprodukciu ikonikého Klimta, Van Gogha, či nestárnúcou Audrey Hepburn, vám dokáže vytvoriť efektný a obdivuhodný interiér za minimálnu investíciu.

Motívy pre nástenné obrazy do spálne

Pri výbere motívu by ste najprv mali zvážiť, aká atmosféra má v spálni vládnuť a ako tomu môžu pomôcť nástenné obrazy. Pre uvoľnenie a meditáciu sa hodia prírodné motívy, ako napríklad rastliny či krajiny (napr. pláž, Afrika) alebo náboženské motívy, ako napríklad Budha. Alebo uprednostňujete kreativitu a nápaditosť? Vžite sa do obrazu, ktorý ukazuje siluetu veľkomesta (napr. New York). Alebo si zaveste na stenu v spálni abstraktné umenie a načerpajte inšpiráciu pre ďalší deň.

To, aký motív obrazov zvolíte, je len na vás. Ak sa budete riadiť svojim vlastným vkusom, dozaista nájdete pre vašu spálňu dokonalý obraz. Jediné, na čo by ste mali dbať, je, aby sa hlavná farba obrazu hodila k zariadeniu a vytvárala príjemný protiklad k farbe steny.

Ako vybrať obrazy na stenu

Veľkosť obrazov do spálne

V slovenských domácnostiach existuje málo miestností, ktoré by si svojím zariadením boli tak podobné, ako je to práve u spální: posteľ, šatníková skriňa a pravdepodobne aj komoda či nočné stolíky. Podľa týchto kusov nábytku by ste sa mali riadiť, až budete vytvárať harmonický súlad medzi stenou a obrazmi. Väčšina stien v spálni ponúka dostatok priestoru pre mnoho veľkých obrazov. Nemusíte sa preto obmedzovať - zvoľte obraz veľkosti XXL s dreveným rámom nad posteľou alebo niekoľko obrazov umiestnených nad komodou. Ak máte viacero obrazov a fotografií a chceli by ste ich spojiť do jedného celku, nápaditým riešením sú rámy na viacero fotografií.

Vyhotovenie obrazov do spálne

Do spálne si môžete vybrať z kompletného sortimentu rôznych druhov obrazov váš obľúbený motív.

Veľkoformátové obrazy nájdete v kategórii Obrazy na plátne. Moderný interiér vašej spálne skvele doplnia sklenené obrazy. Vďaka priehľadnému podkladu pôsobia veľmi plasticky a ich pripevnenie na stenu je takmer nepostrehnuteľné. Efektívnym doplnkom sú aj atraktívne dekopanely. Jednoducho sa s nimi manipuluje a môžete ich meniť podľa ročných období alebo vašej nálady.

Ako vybrať obraz do detskej izby

Či už sa jedná o komiksy, zvieratá či krajiny HORNBACH ponúka široký sortiment obrazov s motívmi, ktoré si vaše deti zamilujú. Pri výbere vhodného motívu ste sa nemali riadiť len podľa svojho vlastného vkusu. Jednoducho zapojte do výberu obrazu tiež vašu ratolesť. Má rado zvieratá, komiksy alebo napríklad autá?

Veľkosť obrazov do detskej izby

Pri kúpe obrazu hrá dôležitú úlohu nielen jeho motív, ale dôležitým kritériom je aj jeho veľkosť. Preto by ste v tomto smere mali už približne vedieť, kde bude obraz v detskej izbe neskôr visieť. Nad väčšie kusy nábytku, ako napríklad nad detskú posteľ, môžete zavesiť pokojne veľkoformátové obrazy.

Prázdnu stenu v detskej izbe môžete veľmi dobre oživiť aj pomocou malých alebo stredne veľkých obrazov. Úzke steny pritom pôsobí širším dojmom, ak obrazy zavesíte vedľa seba. Pri veľmi širokých stien môžete jednotlivé obrazy umiestniť pod seba. Tak bude detská izba pôsobiť vždy útulnejšie.

Materiál pre nástenné obrazy do detskej izby

Obrazy s klinovým rámom a kašírované obrazy (dekoratívne panely) sú pre túto miestnosť dobrou voľbou. Pokiaľ budú deti občas trochu vyvádzať, nebude pri páde obrazu na podlahe ani črep. Do detskej izby je pre vaše deti vhodný tiež náš veľký sortiment plagátov a umeleckých výtlačkov či pohľadnice a štíty.

Ako vybrať obrazy na stenu

Ako vybrať obraz do kúpeľne

V kúpeľni sa točí všetko okolo vody a odpočinku. Preto sú vhodné plážové motívy, napríklad obrázky dún a svetelných majákov. Ale tiež ryby, mušle či abstraktné umenie v morských farbách urobia steny vo vašej kúpeľni atraktívne.

Veľkosť obrazov pre kúpeľňu

Veľkosť nástenného obrazu by mala zodpovedať bezprostrednému okoliu. V prípade, že vaša kúpeľňa nie je práve príliš priestranná, sú vhodné skôr stredne veľké nástenné obrazy či skupina malých obrazov. Na úzku stenu môžete vedľa seba zavesiť napríklad niekoľko obrazov, aby pôsobili o niečo širším dojmom. Veľké kúpeľne môžete skrášliť tiež veľkoformátovými nástennými obrazmi.

Materiál pre kúpeľňové obrazy

Pri materiáloch kúpeľňových obrazov hrá svoju úlohu voda - tentoraz však nie kvôli motívu, ale hlavne kvôli vlhkosti vzduchu. Do kúpeľne sa hodí lepšie sklenené obrazy, lakované obrazy či dekoratívne panely. Aj obrazy s klinovým rámom môžu kúpeľni dodať peknú podobu.

Ako vybrať obrazy na stenu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore