0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 30. 9. 2023 o 22:04. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Plastové vrecká, plastové riady, plastové stoličky... Toto všetko už všetci poznáme. Ale čo tak mať strechu z plastu? Kvalita a odolnosť plastu rastie rovnako rýchlo ako možnosti jeho využitia. Dnes si už stačí len vybrať typ, tvar a farbu plastovej strešnej krytiny presne podľa vašich potrieb.

Plastových strešných krytín nájdete na trhu obrovské množstvo. Urobme si pre začiatok poriadok v typoch, ich využití a materiálu, z ktorého sú vyrobené. Plastové krytiny sa vyrábajú vo forme šablón, platní alebo rolí buď recykláciou plastov alebo výrobou z nových nepoužitých materiálov. Vybrať si môžete svetlopriepustné alebo tie, ktoré svetlo neprepúšťajú. Plastové krytiny sú lacné, ľahké a vďaka tvarovej rozličnosti majú prakticky neobmedzené využitie.

Plastové bridlice, škridle, šindle

Tieto plastové krytiny sú vyrábané recykláciou plastov z automobilového priemyslu, káblových izolácií a PET fliaš. Materiál je vysoko odolný voči poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a jeho vlastnosti znemožňujú uchytenie a rast machov.
Recyklované plasty, už raz ošetrené pre vonkajšie použitie, sa znovu pri výrobe zušľachťujú farbivami, UV stabilizátormi a plnivami. Navyše tieto krytiny tlmia hluk, odolávajú slnku, vetru, krupobitiu, mrazu a náhlym zmenám teplôt. Ich podoba je takmer na nerozoznanie od originálnych materiálov. Najznámejšími typmi sú imitácie plastovej bridlice, betónových škridiel, plastového šindľa alebo eternitu.

Náš tip:

Ideálne využitie plastových šablón je pri rekonštrukciách striech a pri pokrývkach nových striech, ktoré majú subtílnejšie krovy.

1. PLASTOVÁ BRIDLICA A ETERNIT

Šablóny z plastovej bridlice a eternitu sú bezúdržbové, tvárne, pochôdzne, dobre odolávajú mechanickému poškodeniu (krúpy a pod.). Taktiež sú odolné voči rastu machov. Ich pokládka je jednoduchá a navyše pri vybraných typoch môžete pri pokládke použiť medené skrutky. Plastová krytina je tak ešte viac odolná voči poveternostným podmienkam napr. v horských oblastiach, kde sa strechy vyrovnávajú s prudkými nárazmi vetra.


2. PLASTOVÉ ŠKRIDLE

Plastová imitácia škridiel vyniká predovšetkým nízkou nasiakavosťou - sú vyrábané zo zmesi kremičitého piesku a drvených PET fliaš. Oceníte tiež ich veľkú pevnosť a dlhodobú odolnosť voči vlhkosti a mrazu. V porovnaní s betónovými škridľami majú trojnásobne vyššiu únosnosť pri výrazne nižšej hmotnosti. Klasické základné betónové škridle majú hmotnosť medzi 4 - 4,5 kg, avšak plastové len 2,5 kg.


3. PLASTOVÝ ŠINDEĽ

Český patent, ktorý sa pýši dlhou životnosťou a všestranným použitím - strešná krytina rodinných domov, chalúp a chát, ale tiež obklad stien a soklov. Ak využijete plastové doplnky typu úžľabia a nárožia, je možné s plastovým šindľom pokrývať a obkladať oveľa zložitejšie tvary.

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Svetlopriepustné plastové krytiny

Vďaka týmto plastovým krytinám získate strechu, prístrešok alebo striešku, ktorá prepúšťa svetlo. A cez všetky možné nevýhody, ktoré plastové krytiny môžu mať, je toto dokonalá vlastnosť. Môžete si presvetliť interiér (nevykurovaných priestorov), využijete ich ako doplnok k iným krytinám alebo ako krytinu na pergoly, altánky, automobilové státie atď. Vyrábajú sa z nových nepoužitých plastových materiálov ako sú PVC, polykarbonát, polyester, polyetylén a akrylát. Ich jedinečnými vlastnosťami sú nízka cena, tvarová variabilita a pomerne vysoká odolnosť.

Náš tip:

Pri výbere plastovej krytiny myslite na jej využitie - cena materiálu rastie s jeho odolnosťou a izolačnými vlastnosťami.

1. PVC DOSKY

PVC dosky sú tým najekonomickejším variantom zastrešenia. Ich hlavnou prednosťou je nízka hmotnosť a dobrá svetelná priepustnosť. Nevýhodou PVC dosiek je nižšia odolnosť voči poveternostným vplyvom - vplyvom UV žiarenia plast krehne a stáva sa zraniteľnejším - predovšetkým v prípade krupobitia. Pri veľmi nízkych teplotách si PVC svetlopriepustné dosky uchovávajú svoju vysokú odolnosť voči nárazom, ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Vďaka nevláknitej štruktúre dosiek získate hladký povrch, ktorý zabraňuje zachytávaniu prachu a nečistôt a zvyšuje odolnosť voči námraze. Vlnité PVC dosky si môžete vybrať v rôznych veľkostiach a profiloch (trapéz, sinus). Výber záleží len na požadovaných rozmeroch a vašom estetickom cítení. Pri pokládke dodržujte minimálny sklon strechy 7 stupňov.

Použitie: stenové obklady, prístrešky, pergoly, striešky nad vchodové dvere, okná, terasy a výklady

Odporúčame: PVC dosky režte vždy priamočiarou alebo okružnou pílou, inak bude rez krivý a okraje sa budú štiepiť.


2. POLYESTEROVÉ DOSKY A VLNITÉ ROLE

Polyester je mimoriadne odolný materiál z tepelne vytvrdenej polyesterovej živice a nosnej výstuže zo sklených vlákien. Vďaka použitým materiálom získavajú strešné krytiny z polyesteru výborné vlastnosti - vysokú odolnosť voči UV žiareniu a dlhodobú životnosť. Pri priesvitných doskách nedochádza k zníženiu svetelnej priepustnosti vplyvom starnutia. Dodáva sa ako v doskách, tak vlnitých roliach rôznych veľkostí. Pri pokládke dodržujte minimálny sklon strechy 7 stupňov.

Použitie: sklady a prístrešky, poľnohospodárstvo, stenové obklady, strechy

Odporúčame: Neklaďte polyesterové vlnité role vo viacerých vrstvách.

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu
hore