Nákupný zoznam 0 Košík 0

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Plastové vrecká, plastové riady, plastové stoličky... Toto všetko už všetci poznáme. Ale čo tak mať strechu z plastu? Kvalita a odolnosť plastu rastie rovnako rýchlo ako možnosti jeho využitia. Dnes si už stačí len vybrať typ, tvar a farbu plastovej strešnej krytiny presne podľa vašich potrieb.

Doba čítania: 4 min. Plastová strešná krytina

Plastových strešných krytín nájdete na trhu obrovské množstvo. Urobme si pre začiatok poriadok v typoch, ich využití a materiálu, z ktorého sú vyrobené. Plastové krytiny sa vyrábajú vo forme šablón, platní alebo rolí buď recykláciou plastov alebo výrobou z nových nepoužitých materiálov. Vybrať si môžete svetlopriepustné alebo tie, ktoré svetlo neprepúšťajú. Plastové krytiny sú lacné, ľahké a vďaka tvarovej rozličnosti majú prakticky neobmedzené využitie.

Plastové bridlice, škridle, šindle

Tieto plastové krytiny sú vyrábané recykláciou plastov z automobilového priemyslu, káblových izolácií a PET fliaš. Materiál je vysoko odolný voči poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a jeho vlastnosti znemožňujú uchytenie a rast machov.
Recyklované plasty, už raz ošetrené pre vonkajšie použitie, sa znovu pri výrobe zušľachťujú farbivami, UV stabilizátormi a plnivami. Navyše tieto krytiny tlmia hluk, odolávajú slnku, vetru, krupobitiu, mrazu a náhlym zmenám teplôt. Ich podoba je takmer na nerozoznanie od originálnych materiálov. Najznámejšími typmi sú imitácie plastovej bridlice, betónových škridiel, plastového šindľa alebo eternitu.

Náš tip:

Ideálne využitie plastových šablón je pri rekonštrukciách striech a pri pokrývkach nových striech, ktoré majú subtílnejšie krovy.

1. PLASTOVÁ BRIDLICA A ETERNIT

Šablóny z plastovej bridlice a eternitu sú bezúdržbové, tvárne, pochôdzne, dobre odolávajú mechanickému poškodeniu (krúpy a pod.). Taktiež sú odolné voči rastu machov. Ich pokládka je jednoduchá a navyše pri vybraných typoch môžete pri pokládke použiť medené skrutky. Plastová krytina je tak ešte viac odolná voči poveternostným podmienkam napr. v horských oblastiach, kde sa strechy vyrovnávajú s prudkými nárazmi vetra.


2. PLASTOVÉ ŠKRIDLE

Plastová imitácia škridiel vyniká predovšetkým nízkou nasiakavosťou - sú vyrábané zo zmesi kremičitého piesku a drvených PET fliaš. Oceníte tiež ich veľkú pevnosť a dlhodobú odolnosť voči vlhkosti a mrazu. V porovnaní s betónovými škridľami majú trojnásobne vyššiu únosnosť pri výrazne nižšej hmotnosti. Klasické základné betónové škridle majú hmotnosť medzi 4 - 4,5 kg, avšak plastové len 2,5 kg.


3. PLASTOVÝ ŠINDEĽ

Český patent, ktorý sa pýši dlhou životnosťou a všestranným použitím - strešná krytina rodinných domov, chalúp a chát, ale tiež obklad stien a soklov. Ak využijete plastové doplnky typu úžľabia a nárožia, je možné s plastovým šindľom pokrývať a obkladať oveľa zložitejšie tvary.

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu

Svetlopriepustné plastové krytiny

Vďaka týmto plastovým krytinám získate strechu, prístrešok alebo striešku, ktorá prepúšťa svetlo. A cez všetky možné nevýhody, ktoré plastové krytiny môžu mať, je toto dokonalá vlastnosť. Môžete si presvetliť interiér (nevykurovaných priestorov), využijete ich ako doplnok k iným krytinám alebo ako krytinu na pergoly, altánky, automobilové státie atď. Vyrábajú sa z nových nepoužitých plastových materiálov ako sú PVC, polykarbonát, polyester, polyetylén a akrylát. Ich jedinečnými vlastnosťami sú nízka cena, tvarová variabilita a pomerne vysoká odolnosť.

Náš tip:

Pri výbere plastovej krytiny myslite na jej využitie - cena materiálu rastie s jeho odolnosťou a izolačnými vlastnosťami.

1. PVC DOSKY

PVC dosky sú tým najekonomickejším variantom zastrešenia. Ich hlavnou prednosťou je nízka hmotnosť a dobrá svetelná priepustnosť. Nevýhodou PVC dosiek je nižšia odolnosť voči poveternostným vplyvom - vplyvom UV žiarenia plast krehne a stáva sa zraniteľnejším - predovšetkým v prípade krupobitia. Pri veľmi nízkych teplotách si PVC svetlopriepustné dosky uchovávajú svoju vysokú odolnosť voči nárazom, ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Vďaka nevláknitej štruktúre dosiek získate hladký povrch, ktorý zabraňuje zachytávaniu prachu a nečistôt a zvyšuje odolnosť voči námraze. Vlnité PVC dosky si môžete vybrať v rôznych veľkostiach a profiloch (trapéz, sinus). Výber záleží len na požadovaných rozmeroch a vašom estetickom cítení. Pri pokládke dodržujte minimálny sklon strechy 7 stupňov.

Použitie: stenové obklady, prístrešky, pergoly, striešky nad vchodové dvere, okná, terasy a výklady

Odporúčame: PVC dosky režte vždy priamočiarou alebo okružnou pílou, inak bude rez krivý a okraje sa budú štiepiť.


2. POLYESTEROVÉ DOSKY A VLNITÉ ROLE

Polyester je mimoriadne odolný materiál z tepelne vytvrdenej polyesterovej živice a nosnej výstuže zo sklených vlákien. Vďaka použitým materiálom získavajú strešné krytiny z polyesteru výborné vlastnosti - vysokú odolnosť voči UV žiareniu a dlhodobú životnosť. Pri priesvitných doskách nedochádza k zníženiu svetelnej priepustnosti vplyvom starnutia. Dodáva sa ako v doskách, tak vlnitých roliach rôznych veľkostí. Pri pokládke dodržujte minimálny sklon strechy 7 stupňov.

Použitie: sklady a prístrešky, poľnohospodárstvo, stenové obklady, strechy

Odporúčame: Neklaďte polyesterové vlnité role vo viacerých vrstvách.

Ako vybrať plastovú strešnú krytinu
Plastová strešná krytina Prejsť k sortimentu
hore

HORNBACH používa Cookies. Pokiaľ si ďalej budete prezerať naše stránky, súhlasíte s využívaním Cookies. Dozvedieť sa viac

x