0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 2. 2024 o 20:55. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Váš trávnik si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť. Nechcete predsa, aby na zelenej ploche bujneli machy a burina a rastliny nedostávali dostatok kyslíka. Čo je k tomu potrebné? Vertikutátor a vaše nadšenie.

Čo je to vertikutácia?

Pod vertikutáciou (vertikálnym kosením) rozumieme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu a vytvorenie priestoru pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva.

Nasledujúca grafika znázorňuje jednotlivé pracovné kroky:

 • 
				Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

  1. krok

  Narezanie trávnej mačiny na odstránenie starej trávy, machu atď.

 • 
				Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

  2. krok

  Rast mladých trávnych stebiel.

 • 
				Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

  3. krok

  Zdravý, silný, rovnomerný trávnik.

Ako vybrať vertikutátor?

To, aký model je vhodný pre váš trávnik, závisí predovšetkým na tom, ako veľkú plochu musíte spracovať.

 • Ručný vertikutátor

Máte veľmi malú a/alebo veľmi ťažko prístupnú plochu? Na takéto účely sa dobre hodia ručné vertikutátory! S týmito prístrojmi však musíte pre dosiahnutie dobrého výsledku zapojiť trochu fyzickej sily.

 • Benzínový vertikulátor

Máte veľký trávnik s rozlohou viac ako cca 400 m2? Tak to vám potom odporúčame benzínový vertikutátor. Tieto záhradné prístroje si hravo poradia so suchými, tvrdými pôdami. A s týmito modelmi za sebou ani nebudete ťahať elektrické káble, na ktoré by ste museli dávať pozor. Na druhej strane však budete pri benzínových vertikutátoroch musieť vynaložiť o niečo väčšiu námahu na údržbu ako u ostatných prístrojov. A benzínové prístroje tiež vydávajú trochu hlasnejšie zvuky a splodiny.

 • Elektrický vertikutátor

Je vaša záhrada menšia ako 100 m2? Pre takto malé trávnikové plochy je postačujúci elektrický vertikutátor. Ak takýto vertikutátor budete používať najviac dvakrát za rok, môžete tohto praktického a navyše užívateľsky prívetivého záhradného pomocníka opäť ľahko umiestniť do garáže.

Tip:

S veľmi ľahkými elektrickými vertikutátormi sa u mimoriadne tvrdých pôd nedostanete príliš ďaleko, pretože ich nože sa nebudú môcť zarezať poriadne hlboko do zeme. V takýchto prípadoch si môžete trošičku dopomôcť: Položte na tento záhradný prístroj jednoducho malé vrece s pieskom alebo balík kvetinového substrátu. To občas dokáže hotové divy!

Ako vertikutátory fungujú?

Väčšina vertikutátorov pracuje podľa rovnakého princípu. V prístroji sa nachádza os, na ktorej sú namontované oceľové nože či kotúče. Táto os je poháňaná motorom, vďaka čomu sa začne otáčať. Nože, či ostré kotúče sa potom začnú zarezávať v kolmom smere niekoľko milimetrov do zeme.

Hĺbku rezu možno nastaviť buď nastavením výšky koliesok, alebo polohou osi. Materiál odstránený vertikutáciou, ako napríklad machy alebo odumretá tráva, sú vyhadzované smerom dozadu a skončia v záchytnom koši vertikutátora.

Pri práci s trávnikovými vertikutátormi a ďalšími hlasnými prístrojmi by ste mali dbať na dostatočnú ochranu proti hluku. Pre stanovenie vhodnej ochrany proti hluku sa odporúča riadiť sa podľa nasledujúcich údajov od výrobcu:

 • Hladina akustického výkonu (LwA)
 • Hladina akustického tlaku (LpA)

Nariadenie o hlučnosti prístrojov obsahuje smernicu, ktorá pre stroje a prístroje záväzne predpisuje označenie hladiny akustického výkonu.

Hladina akustického výkonu (LwA)

Aký hluk prístroj celkovo vydáva (zdroj hluku), možno vyčítať z údajov hladiny akustického výkonu (LwA). Tá závisí od intenzity vyžarovaných zvukových vĺn a veľkosti prístroja. Veľkosť a tvar miestnosti, v ktorej sa prístroj používa a vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania nemá v ohľade na túto hodnotu takmer žiadny význam.

Čím vyššia je suma hladín akustického výkonu niekoľkých prístrojov, tým je v miestnosti väčší hluk.
Hodnota hladiny akustického výkonu je ako jednotlivý údaj zapisovaný dvoma spôsobmi:

 • LwA v dB
 • Lw v dB (A)

Hladina akustického tlaku (LpA)

Hladina akustického tlaku (LpA) opisuje silu vydávaného hluku, ktorý prichádza z určitého zdroja, napr. od trávnikového vertikutátora. Táto hodnota zodpovedá vnímaniu ľudského sluchu, teda zvuku, ktorý sa dostane k ľudskému uchu.

Pôsobenie miestnosti či ďalších predmetov sa pritom nezohľadňuje, čo však túto hodnotu vo svojej porovnateľnosti mierne obmedzuje.

Aby túto hodnotu bolo možné použiť ako smerodajnú, je nutné k nej pridať ešte ďalšie veličiny:

 • vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania,
 • veľkosť miestnosti,
 • polohu zdroja hluku v miestnosti,
 • priestorovo akustické vlastnosti (údaje o ozvene pomocou doby odozvy).

Hodnota hladiny akustického tlaku sa môžu uvádzať nasledujúcimi dvoma spôsobmi:

 • LpA v dB
 • Lp v dB(A)

Výrobca uvádza väčšinou iba hladinu akustického tlaku (LpA). Podľa platnej normy sa však táto norma smie uvádzať iba spoločne s údajom s hladinou akustického výkonu (LwA). Pri uvedení iba hladiny akustického tlaku, na rozdiel od hladiny akustického výkonu, má tento údaj sám o sebe iba malú výpovednú hodnotu.

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Ako trávnik správne vertikutovať?

Vertikutáciu vykonávajte jedine na suchom trávniku. Odporúčame raz na jar a ešte raz na jeseň. Neodporúčame však vykonávať vertikutáciu na čerstvo založenom trávniku. Mohlo by sa stať, že by ste vytrhali ešte nezakorenené trávy. Skúste s vertikutáciou počkať 2 - 3 roky.

Ďalej postupujte takto:

 • Pokoste váš trávnik na výšku cca 2-4 cm.
 • Kolieska alebo nože vertikutátora by mali byť nastavené tak, aby sa trávna mačina narezala do hĺbky približne troch milimetrov.
 • Rovnomerne rýchlym tempom jazdite prístrojom po ploche. Nikdy s prístrojom neostaňte stáť, inak by sa mohol vypnúť.
 • Ak je váš trávnik v dobrom stave, potom vám postačí vykonať vertikutáciu iba v jednom smere. Pri ďalšej vertikutácii pracujte potom kolmo k predchádzajúcemu smeru. Ak bola trávniková plocha niekoľko rokov zanedbávaná, vykonajte vertikutáciu raz v pozdĺžnom a potom ešte raz v priečnom smere.
 • Môže sa stať, že po vykonaní vertikutácie zostanú na ploche holé miesta. Nevadí, vezmite si trávne zmesi a miesta vysejte.
 • Pri teplom, suchom počasí sa odporúča trávnik po vykonaní vertikulácie dobre zavlažiť. Po dokončení celej procedúry trávniku doprajte niekoľko týždňov pauzu, aby sa mohol zregenerovať.
 • Materiál, ktorý sa na ploche počas vertikutácie vytvoril, z trávnikovej plochy v každom prípade odstráňte a skompostujte.

Ako trávnik dobre prevzdušniť?

Po vykonaní vertikutácie je ďalším krokom v dôslednej starostlivosti o váš trávnik jeho prevzdušnenie. Zeleni sa darí lepšie, ak dostáva prísun čerstvého vzduchu. Odborníci nazývajú tento proces aerifikácia.

Trávnik možno aerifikovať pomocou špeciálnych prevzdušňovacích vidiel alebo pomocou vertikutátorov. S oboma prístrojmi sa do pôdy vytlačia trúbkovitými valcami diery. Potom sa takto vyhĺbená zemina celá odstráni.

 • Pri malých plochách k prevzdušneniu trávnika väčšinou postačia prevzdušňovacie vidly.
 • Pre väčšie plochy je vhodný, samozrejme, skôr motorizovaný prístroj.

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Pri prevzdušnení trávnika sa do pôdy vyvŕtajú jazdením záhradným prístrojom po ploche jednotlivé vetracie prieduchy. Zaťažovaním sa pôda pod rastlinami neustále silnejšie stláča. A aj keď sa po trávniku nechodí tak často, postupom času sa zhutní jeho podložie a do pôdy sa môže dostávať len veľmi malé množstvo kyslíka.

V dôsledku nedostatku kyslíka majú korene trávnika problémy s rastom. Ďalším nežiaducim prejavom je nahromadená dažďová voda. Machy a riasy to potom majú už veľmi jednoduché a začnú trávnikovým rastlinám uberať čím ďalej, tým viac miesta. Z času na čas teda trávnik prevzdušnite.

Prenájom náradia HORNBACH

Profesionálne náradie a prístroje, ako napríklad vertikutátor, ktorý človek nepotrebuje každý deň, ale skôr sezónne, si môžete v HORNBACHu tiež zapožičať.

Ďalšie informácie o našej službe nájdete tu:

hore