0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2022 o 13:58. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Čo je to vertikutácia?

Pod vertikutáciou (vertikálnym kosením) rozumieme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu a vytvorenie priestoru pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva.

Nasledujúca grafika znázorňuje jednotlivé pracovné kroky:

Ako vybrať vertikutátor?

To, aký model je vhodný pre váš trávnik, závisí predovšetkým na tom, ako veľkú plochu musíte spracovať.

 • Ručný vertikutátor

Máte veľmi malú a/alebo veľmi ťažko prístupnú plochu? Na takéto účely sa dobre hodia ručné vertikutátory! S týmito prístrojmi však musíte pre dosiahnutie dobrého výsledku zapojiť trochu fyzickej sily.

 • Benzínový vertikulátor

Máte veľký trávnik s rozlohou viac ako cca 400 m2? Tak to vám potom odporúčame benzínový vertikutátor. Tieto záhradné prístroje si hravo poradia so suchými, tvrdými pôdami. A s týmito modelmi za sebou ani nebudete ťahať elektrické káble, na ktoré by ste museli dávať pozor. Na druhej strane však budete pri benzínových vertikutátoroch musieť vynaložiť o niečo väčšiu námahu na údržbu ako u ostatných prístrojov. A benzínové prístroje tiež vydávajú trochu hlasnejšie zvuky a splodiny.

 • Elektrický vertikutátor

Je vaša záhrada menšia ako 100 m2? Pre takto malé trávnikové plochy je postačujúci elektrický vertikutátor. Ak takýto vertikutátor budete používať najviac dvakrát za rok, môžete tohto praktického a navyše užívateľsky prívetivého záhradného pomocníka opäť ľahko umiestniť do garáže.

Tip:

S veľmi ľahkými elektrickými vertikutátormi sa u mimoriadne tvrdých pôd nedostanete príliš ďaleko, pretože ich nože sa nebudú môcť zarezať poriadne hlboko do zeme. V takýchto prípadoch si môžete trošičku dopomôcť: Položte na tento záhradný prístroj jednoducho malé vrece s pieskom alebo balík kvetinového substrátu. To občas dokáže hotové divy!

Ako vertikutátory fungujú?

Väčšina vertikutátorov pracuje podľa rovnakého princípu. V prístroji sa nachádza os, na ktorej sú namontované oceľové nože či kotúče. Táto os je poháňaná motorom, vďaka čomu sa začne otáčať. Nože, či ostré kotúče sa potom začnú zarezávať v kolmom smere niekoľko milimetrov do zeme.

Hĺbku rezu možno nastaviť buď nastavením výšky koliesok, alebo polohou osi. Materiál odstránený vertikutáciou, ako napríklad machy alebo odumretá tráva, sú vyhadzované smerom dozadu a skončia v záchytnom koši vertikutátora.

Pri práci s trávnikovými vertikutátormi a ďalšími hlasnými prístrojmi by ste mali dbať na dostatočnú ochranu proti hluku. Pre stanovenie vhodnej ochrany proti hluku sa odporúča riadiť sa podľa nasledujúcich údajov od výrobcu:

 • Hladina akustického výkonu (LwA)
 • Hladina akustického tlaku (LpA)

Nariadenie o hlučnosti prístrojov obsahuje smernicu, ktorá pre stroje a prístroje záväzne predpisuje označenie hladiny akustického výkonu.

Hladina akustického výkonu (LwA)

Aký hluk prístroj celkovo vydáva (zdroj hluku), možno vyčítať z údajov hladiny akustického výkonu (LwA). Tá závisí od intenzity vyžarovaných zvukových vĺn a veľkosti prístroja. Veľkosť a tvar miestnosti, v ktorej sa prístroj používa a vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania nemá v ohľade na túto hodnotu takmer žiadny význam.

Čím vyššia je suma hladín akustického výkonu niekoľkých prístrojov, tým je v miestnosti väčší hluk.
Hodnota hladiny akustického výkonu je ako jednotlivý údaj zapisovaný dvoma spôsobmi:

 • LwA v dB
 • Lw v dB (A)

Hladina akustického tlaku (LpA)

Hladina akustického tlaku (LpA) opisuje silu vydávaného hluku, ktorý prichádza z určitého zdroja, napr. od trávnikového vertikutátora. Táto hodnota zodpovedá vnímaniu ľudského sluchu, teda zvuku, ktorý sa dostane k ľudskému uchu.

Pôsobenie miestnosti či ďalších predmetov sa pritom nezohľadňuje, čo však túto hodnotu vo svojej porovnateľnosti mierne obmedzuje.

Aby túto hodnotu bolo možné použiť ako smerodajnú, je nutné k nej pridať ešte ďalšie veličiny:

 • vzdialenosť medzi zdrojom hluku a bodom merania,
 • veľkosť miestnosti,
 • polohu zdroja hluku v miestnosti,
 • priestorovo akustické vlastnosti (údaje o ozvene pomocou doby odozvy).

Hodnota hladiny akustického tlaku sa môžu uvádzať nasledujúcimi dvoma spôsobmi:

 • LpA v dB
 • Lp v dB(A)

Výrobca uvádza väčšinou iba hladinu akustického tlaku (LpA). Podľa platnej normy sa však táto norma smie uvádzať iba spoločne s údajom s hladinou akustického výkonu (LwA). Pri uvedení iba hladiny akustického tlaku, na rozdiel od hladiny akustického výkonu, má tento údaj sám o sebe iba malú výpovednú hodnotu.

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Ako trávnik správne vertikutovať?

Vertikutáciu vykonávajte jedine na suchom trávniku. Odporúčame raz na jar a ešte raz na jeseň. Neodporúčame však vykonávať vertikutáciu na čerstvo založenom trávniku. Mohlo by sa stať, že by ste vytrhali ešte nezakorenené trávy. Skúste s vertikutáciou počkať 2 - 3 roky.

Ďalej postupujte takto:

 • Pokoste váš trávnik na výšku cca 2-4 cm.
 • Kolieska alebo nože vertikutátora by mali byť nastavené tak, aby sa trávna mačina narezala do hĺbky približne troch milimetrov.
 • Rovnomerne rýchlym tempom jazdite prístrojom po ploche. Nikdy s prístrojom neostaňte stáť, inak by sa mohol vypnúť.
 • Ak je váš trávnik v dobrom stave, potom vám postačí vykonať vertikutáciu iba v jednom smere. Pri ďalšej vertikutácii pracujte potom kolmo k predchádzajúcemu smeru. Ak bola trávniková plocha niekoľko rokov zanedbávaná, vykonajte vertikutáciu raz v pozdĺžnom a potom ešte raz v priečnom smere.
 • Môže sa stať, že po vykonaní vertikutácie zostanú na ploche holé miesta. Nevadí, vezmite si trávne zmesi a miesta vysejte.
 • Pri teplom, suchom počasí sa odporúča trávnik po vykonaní vertikulácie dobre zavlažiť. Po dokončení celej procedúry trávniku doprajte niekoľko týždňov pauzu, aby sa mohol zregenerovať.
 • Materiál, ktorý sa na ploche počas vertikutácie vytvoril, z trávnikovej plochy v každom prípade odstráňte a skompostujte.

Ako trávnik dobre prevzdušniť?

Po vykonaní vertikutácie je ďalším krokom v dôslednej starostlivosti o váš trávnik jeho prevzdušnenie. Zeleni sa darí lepšie, ak dostáva prísun čerstvého vzduchu. Odborníci nazývajú tento proces aerifikácia.

Trávnik možno aerifikovať pomocou špeciálnych prevzdušňovacích vidiel alebo pomocou vertikutátorov. S oboma prístrojmi sa do pôdy vytlačia trúbkovitými valcami diery. Potom sa takto vyhĺbená zemina celá odstráni.

 • Pri malých plochách k prevzdušneniu trávnika väčšinou postačia prevzdušňovacie vidly.
 • Pre väčšie plochy je vhodný, samozrejme, skôr motorizovaný prístroj.

Ako vybrať vertikutátor a prevzdušniť trávnik

Pri prevzdušnení trávnika sa do pôdy vyvŕtajú jazdením záhradným prístrojom po ploche jednotlivé vetracie prieduchy. Zaťažovaním sa pôda pod rastlinami neustále silnejšie stláča. A aj keď sa po trávniku nechodí tak často, postupom času sa zhutní jeho podložie a do pôdy sa môže dostávať len veľmi malé množstvo kyslíka.

V dôsledku nedostatku kyslíka majú korene trávnika problémy s rastom. Ďalším nežiaducim prejavom je nahromadená dažďová voda. Machy a riasy to potom majú už veľmi jednoduché a začnú trávnikovým rastlinám uberať čím ďalej, tým viac miesta. Z času na čas teda trávnik prevzdušnite.

Prenájom náradia HORNBACH

Profesionálne náradie a prístroje, ako napríklad vertikutátor, ktorý človek nepotrebuje každý deň, ale skôr sezónne, si môžete v HORNBACHu tiež zapožičať.

Ďalšie informácie o našej službe nájdete tu:

hore
HORNBACH