0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 7:20. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo

So špeciálnym typom elektropneumatických kladív môžete vŕtať, sekať alebo robiť oboje naraz. A aby ste vedeli, ako a podľa čoho si také kladivo vybrať, pripravili sme pre vás, spolu s odborníkmi z predajne HORNBACH, tie najdôležitejšie informácie.

Chcete vŕtať alebo sekať?

Elektropneumatické kladivá rozdeľujeme podľa funkcie na:

  • vŕtacie,
  • sekacie,
  • kombinované.

Ďalším rozdielom je hmotnosť. Tie najľahšie majú okolo dvoch kilogramov, sú štíhle a vyzerajú ako vŕtačka. Kladivá väčšie, s motorom posadeným kolmo na os kladiva, majú zhruba päť kíl. Potom sa tiež stretnete s kladivami sedemkilovými. No a tým najväčším a ťažkým búracím kladivám už sa nehovorí elektropneumatické, ale elektrohydraulické.

Dôležitým parametrom pre výber kladiva je energia úderu (J = Joule). Čím je energia väčšia, tým je vŕtanie rýchlejšie a účinnejšie.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo
Vŕtacie kladivo

Vzniklo pre uľahčenie vŕtacích prác do tvrdých stavebných materiálov. Väčšina výkonu motora ide do úderu, rotačný pohyb je podružný. Energia motora je z väčšej časti cez vzduchový piest prevádzaná na nástroj. Vrták pre takéto vŕtanie je nabrúsený ako sekáč a rotačný pohyb slúži jednak k zachovaniu kruhového profilu vývrtu a taktiež pre vynášanie nadrveného materiálu.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo
Sekacie kladivo

Využíva celý výkon motora pre silu úderu. Kladivo nerotuje, iba seká.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo
Kombinované kladivo

Má možnosť prepnúť jednotlivé funkcie. Buď len rotuje (možno využiť ako miešadlo) alebo vŕta s príklepom, alebo bez rotácie nástroja len seká.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo

Len výkon nestačí

Pri ľahkých vŕtacích kladivách je niekedy možnosť vymeniť upínací mechanizmus a namiesto upínacej hlavy SDS nasadiť skľučovadlo. Kladivo potom možno využiť aj na obyčajné vŕtanie vrtákom do kovu alebo dreva s valcovou stopkou.

Ďalším variantom pre vŕtanie bez príklepu je nástavné skľučovadlo s driekom SDS. Ak je na kladive nasadené toto skľučovadlo, nikdy nevŕtajte s príklepom! Skľučovadlo nie je konštruované na tak veľkú silu úderu a poškodíte ho.

Upínací mechanizmus SDS pre vŕtacie kladivá je špeciálnym štandardom, zavedeným firmami Bosch a Hilti. Podľa váhy a výkonu kladiva je používaný systém SDS+ pre kladivá do piatich kilogramov a SDSmax pre tie ťažšie. Elektrohydraulické kladivá majú iné systémy upínania nástroja.

Pri práci s kladivom na neho netlačte, len ho pevne pridržiavajte pri materiáli. Tak najlepšie využijete jeho potenciál. Vŕtacie a kombinované kladiva bývajú vybavené bezpečnostnou klznou spojkou a pomocným držadlom.

Tieto prvky majú za úlohu zabrániť, pri zablokovaní vrtáka, poraneniu obsluhy. Kladivo by vám mohlo zlomiť zápästie. Držte ho teda vždy oboma rukami.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo

Ako a na čo používať vrtáky a sekáče

Vrtáky SDS sú vyrábané v rôznych dĺžkach, bežne až do jedného metra.

  • Pri vŕtaní do takej hĺbky, je potrebné použiť najprv vrtáky kratšie a otvor predvŕtať. Postupne potom používať dlhší a dlhší vrták.
  • Ak budete chcieť hlbokú dieru vyvŕtať naraz, jednak je to ťažké z dôvodu presnosti na začiatku vŕtania a jednak sa dlhý vrták môže pri vŕtaní prehýbať a nevŕtať tak dostatočne účinne.
  • Kladivo nenechávajte visieť na vrtáku v diere. Prehne sa a aj nepatrný priehyb na vrtáku veľkej dĺžky spôsobuje veľmi nepríjemné rozkmitanie kladiva.

Vrtáky mávajú dva alebo štyri brity. Štvorbritým vrtákom sa lepšie vŕta do armovaných betónov. Brity zabránia uviaznutiu vrtáka pod armatúrou. Maximálny priemer vrtákov SDS+ je 25 mm. Hrúbka upínacieho drieku SDS+ (10 mm) nie je dimenzovaná na väčší krútiaci moment. Z rovnakého dôvodu nevyrábajú značkoví výrobcovia sekáče s veľkou dĺžkou.

Ako vybrať vŕtacie a sekacie kladivo

Sekáče majú podľa účelu rozdielne tvary britov. Špicatý, plochý, široký plochý (záberom) a tvar "U" pre drážkovanie. Sekajte ale citlivo.

  • Ak necháte sekáč "zasekať sa" do materiálu, bude vytiahnutie ťažké a môže dôjsť k zlomeniu sekáča alebo k poškodeniu upínacieho mechanizmu.
  • Ak budete pri sekaní príliš tlačiť, môže úderník roztĺcť driek v upínacej hlave a sekáč bez odborného servisného zásahu nepôjde vytiahnuť.

Na vŕtanie otvorov s väčším priemerom napr. na elektrikárske krabice, používajte vŕtacie korunky. Sú dostupné do priemeru vývrtu 85 mm. Na miešanie stavebných zmesí sú vyrábané metly s upnutím SDS+.

Nástroje SDSmax (driek 18 mm) sú dimenzované pre ťažké práce. Sú schopné prenášať veľkú energiu úderu a veľké krútiace momenty. Do strojov s upnutím SDSmax je možné pomocou špeciálneho adaptéru upnúť aj nástroje SDS+.

hore