Nákupný zoznam 0 Košík 0

S novou funkciou samoobslužného nakupovania Self-Scan máte na svoje projekty ešte viac času! Jednoducho si stiahnite aplikáciu HORNBACH, spustite skenovanie, načítajte čiarový kód výrobku a zaplaťte pri pokladni.

Konifery alebo ihličnany vo vašej záhrade

Konifery alebo ihličnany vo vašej záhrade

Konifery sú ihličnaté stromy, ktoré možno pestovať aj na menších plochách, pretože nedosahujú rozmery svojich voľne rastúcich príbuzných. Ihličnany, vždyzelené neopadavé stromy, sú obľúbené pre výsadbu živých plotov, dajú sa dobre tvarovať a rastú pomerne rýchlo. Sú ale vhodné aj ako okrasné rastliny, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť.

Doba čítania: 8 min. Substrát pre konifery a ihličnaté dreviny

Kombinujte ihličnany s inými rastlinami

Konifery vo všetkých svojich tvaroch, výškach aj podobách sú ľahko kombinovateľné s inými typmi ihličnanov a listnatých stromov. Ak preferujú rovnaké miesto rastu, budú spolu vo vzájomnej a elegantnej symbióze. Dobre vyzerajú vedľa kvitnúcich kríkov, vytrvalých ozdobných tráv aj ostrovčekov bežných záhradných kvetov. Dobre sa vynímajú aj pred plochami obrastenými brečtanom, s ktorým tvoria pekné zákutia.

Ihličnany pri tvorbe záhrady ponúkajú pestrú farebnú škálu, ktorá súznie s ostatnými prvkami. Ich základná zelená farba ponúka nespočetné množstvo odtieňov od sviežo zeleného po smaragdový či takmer čierny. Nájdu sa aj variácie od striebristých cez sivomodré až po zlatisté, oranžové až hnedé. Kde by farebné konifery rozhodne nemali chýbať, je skalka. Pomôžu dotvoriť jej ráz.

SMREK

Najrozšírenejším kultivarom je smrek, veľmi nenáročný druh, ktorý rastie rýchlo a rovno. Zakrpatená odroda smreku je zvyčajne meter až tri metre vysoká. Má ostré, okolo vetvy rastúce ihličie tvoriace kužele. Veľmi obľúbeným je zakrpatený kónický smriečik alebo pomaly rastúci guľovitý smrek, ktorý dorastie do výšky jedného metra. Smrek patrí k najobľúbenejším ihličnanom, je známych okolo 40 druhov. Medzi najznámejšie patria smrek pichľavý, obyčajný či sivý.

Konifery - smrek

BOROVICA

Borovica vo forme konifery dorastá do výšky okolo troch metrov a tvorí kónickú korunu. Dlhé ihličie rastie vo dvojiciach na krátkych stopkách. Šišky sú krátke a vajcovité a obsahujú malé semená. Korene borovíc sa prispôsobia prostrediu. Je nenáročná na pôdu a prežije aj v znečistenom prostredí, je teda vhodná aj do mestských exteriérov. Je náročnejšia na svetlo a dobre znáša údržbu zaštipovaním výhonov. Tým sa spomaľuje jej rast a borovicu možno tvarovať. Kultivarov borovice je viac ako 110.

Konifery - borovica

TUJA

Tuja je veľmi frekventovanou sortou, vysádza sa najčastejšie ako živý plot alebo ako solitér v záhrade. Dorastá výšky okolo troch metrov, ale pretože sa strihá, čím spoľahlivo hustne, sú častejšie jej nižšie a hustejšie exempláre. Tuje majú atypické ihličie sediace na výhonoch. Sú často matne zelené a v zime olivovo zelené. Existujú samčie a samičie stromy, pričom samčie rastliny sú červenkasté a samičie výhradne svetlozelené až svetlohnedé. Po celom svete patrí k najčastejšie vysádzaným ihličnanom.

Konifery - tuja

JEDĽA

Jedľa rastie vzpriamene a má veľmi hlboké korene. Ihličie je tmavozelené až modrastosivé a je dobre rozpoznateľné vďaka dvom bielym čiaram na spodnej strane ihlice. Šišky stoja na vetvách vzpriamene. Najznámejšími sú jedle kaukazské, kórejské, španielske či numidské. Najvýstižnejším prívlastkom pre všetky jedle je vznešená.

Konifery - jedľa

BORIEVKA

Borievka rastie väčšinou kríkovite. Ihlice sedia v malých chumáčoch, tri ihlice okolo vetvy. Sú veľmi špicaté, asi dvojcentimetrové. Šišky dorastú počas troch rokov, keď sú zrelé, sčernejú a vytvoria typickú borievkovú formu. Borievky vnesú do záhrady originalitu a existujú v pestrej palete tvarov a farieb. Jedná sa o nenáročné ihličnany, ktoré znášajú slnečný úpal aj znečistené mestské prostredie.

Konifery - borievka

CYPRUŠTEK

Ihličie cyprušteka je tvarovo originálne, spočiatku svetlozelené a časom tmavne. Cyprušteky sú veľmi husté, a preto sa hodia na živé ploty a steny. Vysádzajú sa tam, kde si ceníme súkromie. Cypruštek korení rovno dole. Plody cyprusu sú viackomorové a nachádzajú sa v nich semená. Aj cypruštek má samčie a samičie rastliny. Podľa druhu ich môžeme v záhrade použiť aj ako solitéry. Zakrpatené formy sa hodia do skalky alebo na pestovanie v nádobách.

Konifery - cypruštek

Ďalšími ihličnanmi, ktoré sa zároveň vyskytujú aj ako konifery, sú smrekovce, tisy, cédre a sekvojovce. Skupinová výsadba konifer pôsobí v exteriéri atraktívne a oživuje jednoliatu plochu trávnika. Ak zvolíme model "tón v tóne", získame neutrálnu farebnú kulisu, ktorá dobre ladí s listnatými stromčekmi a listnatými konifermi aj kvetmi.

Ako správne pestovať ihličnany

Pokiaľ ide o lokalitu, ihličnany sú pomerne nenáročné. Ak dostanú dostatok živín, svetla aj vlahy a budete sa o ne pravidelne starať, najmä ich strihať, resp. zaštipovať, budete mať z nich radosť dlhé roky. Väčšine druhov sa lepšie darí na slnečných či polotienistých stanovištiach, ale zvládnu aj tieň. Tieň vyžaduje výhradne len tis. Nie je náročný ani na kvalitu ovzdušia, dobre znáša aj mestský smog.

Vzdialenosť od susedného pozemku

Pokiaľ ihličnany, ale aj ďalšie druhy stromov, vysádzate na hranicu susedného pozemku, musíte venovať pozornosť správnej vzdialenosti. Je preto dobre živý plot vysadiť ďalej od hranice a rešpektovať budúce rozmery stromov. Všeobecne platí pravidlo, že pri stromoch a kríkoch dorastajúcich výšky okolo dvoch metrov, sa udržuje odstup od susedného pozemkov okolo pol metra. Pri vyšších rastlinách najmenej meter. Rastliny možno samozrejme zastrihávať tak, aby nepresahovali k susedom, ale táto práca je veľmi nepríjemná zvlášť ak pozemok ohraničuje plot. Preto je lepšie všetko riešiť už pri zakladaní plota či vysádzaní ihličnanu ako solitéru do rohu pozemku.

Ako pripraviť pôdu

Ihličnany sa v ideálnom prípade vysádzajú na jeseň. Majú dostatok času dobre zakoreniť a do jari sa pripraviť na začiatok vegetačného obdobia, keď rastlina potrebuje veľa energie. Výnimkou sú rastliny sadené do nádob, ktoré sa môžu vysádzať celý rok. Ihličnany vysádzame v čase, keď je pôda už aspoň čiastočne vyhriata.

  • Miesto zrýľujeme do hĺbky, pridáme hnojivo a odstránime vytrvalú burinu. Vyhĺbime dieru, do ktorej príde koreňový bal. Otvor musí byť 2x väčší a 1,5x hlbší, ako koreňový bal stromu, ktorý sadíme. Vzhľadom k tomu, že sa rastliny kupujú v kvetináčoch (kontajneroch), z ktorých ich pri sadbe vyberieme, nie je to nijako náročná matematická úloha.
  • Ak je pôda hutná, prevzdušníme ju pieskom alebo substrátom. Existujú aj špeciálne substráty určené výhradne pre výsadbu ihličnanov. Ak je pôda zbytočne piesčitá, vylepšíme ju kompostom. Ak je pôda zbytočne kyslá (pH pod 6) je potrebné pridať zásaditý komponent - spravidla vápno.
  • Do pripravenej zeminy vyhĺbime otvory pre stromy a okolo položíme protiburinovú fóliu. Rastlinu zakúpenú v transportnom kvetináči vyberieme aj s kompletným koreňovým balom vrátane substrátu a ekologickej tkaniny a pred zasadením ich umiestnime do nádoby s vodou, kde ich necháme dostatočne dlho, určite cez noc, aby mali šancu nasať vlahu. Pred zasadením odstránime iba tkaninu, rastlinu sadíme s kompletným koreňovým systémom.
  • Rastlinu umiestnime do jamy, ktorá musí rešpektovať výšku balu. Hlbšie sadenie je zbytočné a stromčeku nijako neprospeje. Ak vysádzame väčšie ihličnany, odporúča sa ich šetrným spôsobom upevniť k stĺpiku, aby držali kolmicu aj vo vetre a nevychýlili sa.
  • Výsadbovú jamu vyplníme vykopanou zeminou, ktorú premiešame s kompostom a jamu šetrne utlačíme, aby sa zemina dostala až na dno, ku koreňom. Nevyhnutné je ihličnany dôkladne zaliať. S vodou nešetrite, po zasadení stromčekov prilejte celé vedierka, podľa veľkosti. Vlahu bude stromček potrebovať celoročne.

Konifery - výsadba

Ako ihličnany presádzať?

Pokiaľ vyhodnotíme, že by ihličnanu pristalo iné miesto alebo ho treba presadiť z iných dôvodov, dbáme, aby sme akciu vykonali na jeseň, keď strom dostane šancu, aby sa cez zimu spamätal a do štartu vegetačného obdobia nebol oslabený.

Presádzame iba ihličnany, ktoré sú na terajšom mieste maximálne štyri roky, staršie kusy už majú natoľko zabudovaný koreňový systém, že hrozí riziko poškodenia koreňov a rastlín okolo. Aj pre zástupcov rastlinnej ríše platí, že presadením vo vyššom veku môžu zahynúť.

Pri premiestňovaní stromčeka dbáme, aby bol jeho koreňový bal vyťažený čo najviac a presúval sa na nové miesto spolu so stromčekom. Presadený ihličnan je potrebné dobre zavlažovať a upevniť jeho polohu pomocou tyče, aby udržal stabilitu. Veď jeho koreňový systém bol zásadne narušený.

Prečo ihličnany zhednú?

1. Ide o prirodzený proces v dôsledku nedostatku vzduchu a svetla

Rastom a kompresiou sa vnútorným vetvám dostáva menej svetla a vzduchu. Tam, kde nie je dostatok svetla, zelené časti rastlín trpia a fotosyntéza prebieha len tam, kde svetlo je. To je príznačné pre jeseň, kedy svetla ubúda a ihličnan je po vegetačnom období pomerne hustý. Pomôcť ohrozeným častiam k svetlu možno správnym, ale opatrným rezom. Príliš radikálny rez ale dokáže urobiť pravý opak.

2. Môže sa vyskytovať koreňová hniloba, škodci, huby alebo nedostatok vlahy

Aj ihličnany v záhrade sú náchylné na hnilobu a najrôznejších živočíšnych škodcov. Proti nim sa chránia postrekmi a odstraňovaním napadnutých častí. Príčinou zhnednutia môže byť aj sucho. Ak bolo leto obzvlášť suché, chýba voda v celom prírodnom systéme. Cez zimu potom ihličnany nemôžu absorbovať vodu cez zamrznutú pôdu. To, že voda nemá šancu dostať sa až ku koreňom, môže viesť k vážnemu, veľakrát nevratnému poškodeniu stromu. Preto je potrebné ihličnany zalievať aj cez zimu. A aby voda dostala šancu pretiecť až ku koreňom, je nevyhnutné vytvoriť jej cestu hrubým okopaním okolia kmeňa.

3. Nevyvážená rovnováha živín

Pokiaľ chcete mať ihličnany správne zelené, bez náznakov zhnednutia, musíte venovať pozornosť nielen správnemu zásobovaniu vodou, ale aj poskytovaniu zodpovedajúcich živín. Existuje škála hnojív a podporných prostriedkov vyvinutých špeciálne pre ihličnany. Predávkovanie je ale rovnako fatálne ako nedostatok vody a živín.

Všeobecne platí, že keď ihličnan lokálne či vo väčšej miere zhnedne, signalizuje to, že niečo s ním nie je v poriadku a je potrebné chorému exempláru dopriať odbornú liečbu.

Konifery - prečo ihličnany hnednú

Ihličnany sadené do nádob

Ak pestujeme ihličnan v nádobe, a to je u konifer veľmi častý prípad, je potrebné dbať na prísun živín dvojnásobne. V kvetináči či kameninovom koryte ich rastliny spotrebujú rýchlejšie ako v bežnej pôde. To isté platí aj pre zavlažovanie, ale tu naopak hrozí aj riziko prelievania, ktoré rastline takisto neprospieva. Nádoba musí byť dostatočne veľká a vyžaduje funkčnú drenáž, ktorá odvedie prebytočnú vodu. Drenážna vrstva sa spravidla vytvorí z ílovito - piesočnatých granúl, ekologického štrku alebo perlitu.

Konifery pestované v nádobách, väčšinou ozdobných kvetináčoch či kameninových vázach, ktoré môžu byť sami o sebe byť estetickým prvkom záhrady, patria medzi najrozšírenejšie. Môžu sa vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Pred výsadbou vizuálne skontrolujeme kvalitu zakúpeného stromčeka a najmä koreňového balu tak, že vyklopíme rastlinu z kontajnera (prepravného kvetináča) a prehliadneme koreňový systém. Korene by nemali byť v nádobe príliš stlačené a nemali by prerastať odtokovými otvormi. To môžeme skontrolovať už v obchode otočením tovaru.

Konifery v nádobách

Značka Botanico® - vysoko kvalitné ihličnany

Pod značkou Botanico® sa v špecializovaných marketoch predávajú preverené a kvalitné ihličnany. K dispozícii sú jedle, smreky, borovice, cyprusy a borievky. Počas ich predpestovania je vytvorený vysoký štandard kvality, sú pestované ekologicky šetrne a sú certifikované podľa medzinárodne uznávaných noriem MPS. To zaručuje, že rastliny sú pestované s veľmi malým množstvom pesticídov a hnojív a že spotreba vody je udržiavaná na čo najnižšom množstve.

Ponuka produktu Botanico® zahŕňa drobné a ľahko udržiavateľné kríky, ktoré sú vhodné najmä na výsadbu do nádob, a tie sú vhodné na balkóny alebo terasy. V ponuke sú aj rastliny vhodné na pestovanie do záhrad a predzáhradiek, sú dodávané v typických tvaroch. Botanico® tiež ponúka guľovité alebo stĺpovité ihličnany, ktoré si prirodzene zachovávajú svoj tvar aj počas rastu. Tým odpadá nutnosť ihličnany orezávať a vystavovať ich riziku nešetrného rezu.

Konifery - značka Botanico
Hnojivo pre konifery a ihličnaté dreviny Prejsť k sortimentu
hore

HORNBACH používa Cookies. Pokiaľ si ďalej budete prezerať naše stránky, súhlasíte s využívaním Cookies. Dozvedieť sa viac

x