0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 20. 4. 2024 o 3:27. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

6 vecí, ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu

6 vecí, ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu

Leto na záhrade nie je len o kúpaní v bazéne, pití domácich vychladených limonád alebo grilovanie. V lete potrebuje vaša záhrada alebo balkón pravidelnú starostlivosť rovnako, ako po zvyšok roka. Poradíme vám, na čo sa zamerať, aké kvety a rastliny zasadiť a kedy sa tešiť na poriadnu úrodu.

Starostlivosť o letničky

Na rozdiel od jarniček majú letničky veľkú výdrž. Mnoho druhov kvitne po celé leto, takže môžete mať od júna do septembra záhradu plnú farieb. Aké letničky sú v našich záhradách najobľúbenejšie?

  • Papuľka
  • Dália
  • Kapucínka
  • Echinacea žiarivá
  • Klinček
  • Vlčí mak
  • Hortenzia
Pri pestovaní a sadení letničiek je dôležité mať na pamäti, že niektoré kvety nemajú rady ostré slnko. Trebárs taká hortenzie miluje čiastočný tieň.

Rozumné zavlažovanie vám ušetrí čas

V horúcich letných dňoch sa aj pri zavlažovaní záhrady môžete pekne zapotiť. Uľahčiť si to môžete vďaka šikovnému zavlažovaniu pomocou záhradných postrekovačov alebo kvapkových zavlažovačov, ktoré sa dajú pohodlne ovládať pomocou aplikácie.

Plietie buriny a strihanie živého plota

Plietie a strihanie práve nepatria medzi najobľúbenejšie práce na záhrade, ale bez toho to nejde. A v lete obvzlášť. Kto by si chcel ušetriť prácu, môže si na záhrade zasadiť pôdopokryvné rastliny, ako je napríklad pakost, rozchodník, skalník alebo brečtan. Tieto rastliny sú mimoriadne nenáročné na údržbu a prinesú do záhrady veľa zelene.

Živé ploty, které sú v lete zelené a v zime sa zbavujú svojich listov, môžete v lete strihať. Stálezelené živé ploty, ako je tis alebo cezmína, čas od času nový zostrih tiež potrebujú.

Starostlivosť o živý plot má jeden malý háčik. V lete je povolené iba ohľaduplné tvarovacie alebo údržbové strihanie. Od marca do konca septembra musíte dať pozor, aby ste nezničili vtáčie hniezda, v ktorých môžu byť aj mláďatá.

6 vecí , ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu

Balkonové rastliny

Orientácia balkóna je základom pre pestovanie balkónových rastlín. Na balkón, ktorý je na južnú stranu neúprosne praží slnko. Pre kvety to znamená stres zo sucha, horúco a popáleniny. Ale to neznamená, že na balkóne sa všetkým kvetinám nedarí. Aj medzi balkónovými rastlinami existujú takí jedinci, ktorí slnko priamo milujú:

  • Muškáty
  • Buganvilia
  • Petúnia
  • Portulaka veľkokvetá
  • Sanvitalia plazivá
  • Minipetúnky
  • Levanduľa
Veľmi dobre sú schopné odrážať horúčavu tiež stredomorské bylinky. V malom vysokom záhonu alebo v kvetináčoch si na svojom balkóne môžete v lete vysadiť klasiku, ako je napríklad rozmarín, tymian alebo oregáno. A pri varení a grilovaní si ich rovno čerstvé natrhať.

Predľžte dobu kvitnutia

Dobu kvitnutia balkónových kvetín aj kvetín na záhrade môžete predĺžiť, ak zvädnutej kvety okamžite odstránite. Aj mnohých trvalkám môžete pristrihnutím po kvitnutí dodať impulz k ďalšiemu rozkvetu.

6 vecí , ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu

Zasaďte si kýblikové rastliny

Ak máte na terase alebo na balkóne stále veľa miesta, tak určite siahnite po vždyzelených kýblikových rastlinách. Tie sa nielen v lete postarajú o to, že bude stále na čo pozerať. U niektorých stálozelených kýblikových rastlín sa v ideálnom prípade môžete tešiť na bohatú úrodu.

Klasikou medzi kvitnúcimi kbelíkovými rastlinami je oleander. Ten miluje leto, slnko, slnečný svit a je nenáročný na starostlivosť. Odolný voči teplu je tiež austrálsky štětkovec. Ako kýbliková rastlina sa skvele hodí aj Libora meniaca, známa tiež pod názvom lantana.

Úrodné kýblikové rastliny sú napr. Citrus Limonova, ktoré od mája do septembra kvitne nepretržite a plodí ďalšie a ďalšie plody. Spomenúť musíme tiež pomarančovník a mandarínku. No a ak si budete chcieť po odvedenej práci dopriať kokteil, mohla by vám prísť vhod aj limetka.

Ako v lete ochrániť izbové rastliny

V lete nezabudnite ani na izbové rastliny. Kvôli vyšším teplotám aj ony potrebujú viac vody. Ale pozor, číha na nich riziko úpalu. Pokiaľ máte izbové rastliny v lete umiestnené hneď za oknom, tak hrozí, že sa im spália listy a kvety. Preto radšej dajte izbové preč z priameho slnka, ak to teda nie sú sukulenty a kaktusy. Tie horúco za oknom dobre odrážajú.

6 vecí , ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu

Ovocie, zelenina a bylinky v lete

Aby ste si mohli v lete užívať úrody, ktorú vám nadelili rastliny zasadené na jar, tak musíte priložiť ruku k dielu.

Skleníkové uhorky by ste mali pri dosiahnutí výšky stropu zbaviť špičky a odstrániť bočné výhonky a plody až do výšky cca 60 cm. Na hlavnom výhonku nechajte asi 4 až 6 uhoriek. Odumieranie ranných plodov zo špičky je často známkou nadmerného vytvárania plodov, ale občas tiež chladu, nedostatku svetla a živín. Preto nenechávajte vaše rastliny bez dozoru.

Paradajky vyžadujú vašu pozornosť celé leto. Stonky, ktoré nie sú samonosné, môžete namotať na šnúrky alebo tyčky. Pri týždennej kontrole by ste mali rovno ulomi tiež mladé bočné výhonky v úžľabí listu. Toto "prebratie" by ste mali vykonať akonáhle možno výhonky uchopiť. Najneskôr však vo chvíli, než dorastú do dĺžky 10 cm.

Pre lepšie prevetrávanie rastlín taktiež odstráňte spodné listy rastliny, nikdy však neobnažujte vetvičky s plodmi, pretože plody sa nemajú nikdy vystavovať na priame slnko. Choré a zožltnuté listy musia tiež preč.

6 vecí , ktoré v lete môžete urobiť pre svoju záhradu
hore