0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 Hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 Hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 23. 1. 2022 o 5:03. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Zber elektroodpadu a recyklácia

Doba čítania: 3 min.
Zber elektroodpadu a recyklácia

HORNBACH nie je len jednotkou pre váš projekt. HORNBACH myslí na životné prostredie. Snaží sa šetriť energiu, materiál a vie, že odpad sa oveľa lepšie spracováva, keď je roztriedený. V HORNBACHu kúpite všetko, čo na triedenie odpadu potrebujete. Rôznofarebné popolnice pre odlíšenie druhu odpadu, pevné vrecia, lepiace pásky a ďalšie.

Ekologická likvidácia alebo recyklácia v HORNBACHu

Do HORNBACHu sa ale nemusíte báť prísť so starou vŕtačkou, brúskou, aku skrutkovačom, kosačkou a podobnými prístrojmi. Môžete sa zastaviť so vzorkou nesvietiacej žiarivky, žiarovky alebo výbojky, starým automobilovým akumulátorom, batérií do aku skrutkovača alebo s elektrickými článkami z ovládačov a batériových svietidiel. Doneste starú vodovodnú batériu alebo nevyužité zvyšky farieb. V primeranom množstve a obale možete priniesť aj opotrebovaný motorový olej z kosačky, krovinorezu, elektrocentrály alebo kompresora.

V HORNBACHu to všetko správnym spôsobom odovzdáme na ekologickú likvidáciu alebo na recykláciu. Veľkoobjemový stavebný odpad z rekonštrukcií, kusy betónu, tehly, omietky, zvyšky bytových jadier samozrejme patria do zberných dvorov.

Ekologická likvidácia

Čo urobiť s elektroodpadom?

Batérie, elektrické spotrebiče a žiarivky nepatria do zmesového komunálneho odpadu. Tento elektroodpad vyžaduje likvidáciu za špeciálnych podmienok, pretože môže obsahovať nebezpečné jedovaté látky. Odovzdaním takéhoto odpadu do špeciálnych kontajnerov pomáhate ochrániť životné prostredie.

V každej predajni HORNBACH môžete použité články a iné elektrozariadenia, ktoré zodpovedajú povahe nami predávaného, ​​odovzdať na ekologickú likvidáciu v množstve zodpovedajúcom spotrebe domácnosti. A to v bežných otváracích hodinách a bezplatne. Pre firmy platia zo zákona trochu iné podmienky a povinnosti pre nakladanie s odpadmi. Informáciu o mieste odovzdania získate od ktoréhokoľvek predavača.

Ďalším spôsobom je odovzdanie odpadu do špeciálnych kontajnerov alebo do zberných dvorov. Podrobné informácie o zberných miestach získate na stránkach firiem zaoberajúcich sa likvidáciou odpadu vo vašom meste a regióne. Odovzdaním odpadu na tieto miesta splníte svoju zákonnú povinnosť.

Elektrické batérie obsahujú okrem iného olovo (Pb), kadmium (Cd), ortuť (Hg) alebo lítium (Li).

Čo robiť, keď...

Žiarivky ani batérie nerozbíjajte. Došlo by k možnému uvoľneniu nebezpečných látok do okolia. Pokiaľ ale žiarivku náhodou rozbijete, je nutné zachovať základné bezpečnostné opatrenia.

  • Otvorte okná a intenzívne vetrajte.
  • Dajte pozor na zranenia črepmi. Použite gumené ochranné rukavice. Väčšie črepy pozbierajte.
  • Jemný prach odstraňujte pomocou lepiacej pásky alebo pomocou navlhčenej papierovej utierky.
  • Ak došlo k rozbitiu na koberci alebo podobnom materiále, tak je potrebné jemné zvyšky povysávať. Filtre z vysávača ihneď po práci vyberte a ďalej nepoužívajte.
  • Kontaminované tkaniny aj obuv podľa možností vyperte v práčke alebo dôkladne vyčistite.
  • Všetky zvyšky a použité predmety (aj filtre z vysávača) uzavrite do vzduchotesnej nádoby, najlepšie sklenenej.
  • Táto nádoba v žiadnom prípade nepatrí do zmesového komunálneho odpadu. Je potrebné ju odovzdať rovnako ako neporušenú žiarivku na zberné miesto.
  • Počas práce aj po nej ešte chvíľu intenzívne vetrajte. Po práci si dôkladne umyte ruky.

Likvidácia aerosolových nádob na PU penu

Použité aerosólové nádoby na PU penu môžete vrátiť bezplatne vo svojej predajni HORNBACH. Vyhoďte svoje prázdne resp. použité nádoby na montážnu penu priamo do zbernej nádoby vo svojej predajni HORNBACH. Tá sa nachádza v mieste, kde sa taktiež nachádzajú montážne peny určené na predaj.

Recyklácia elektroodpadu
hore
HORNBACH