FAQ

Míľniky v histórii HORNBACHu

Doba čítania: 5 min.
Míľniky v histórii HORNBACHu

HORNBACH - je nezávislý podnik, vedomý si svojej tradície. Ku koncernu s viac ako 16 000 pracovníkmi patrí v súčasnej dobe 154 veľkopredajní a záhradných centier v deviatich európskych krajinách.

HORNBACH - je nezávislý podnik, vedomý si svojej tradície. Ku koncernu s viac ako 16 000 pracovníkmi patrí v súčasnej dobe 154 veľkopredajní a záhradných centier v deviatich európskych krajinách v rámci operatívnej dcérskej spoločnosti HORNBACH.Baumarkt-AG. HORNBACH, ako jediný rodinný podnik kótovaný na burze, patriace do najlepšej desiatky v odbore obchodov pre domácich majstrov sa tak môže smelo obzrieť za históriou firmy, ktorá pretrváva už po päť generácií.

1877

Založil pokrývačský majster Michael Hornbach v Landau / Pfalz remeselný podnik.

1900

Syn Wilhelm Hornbach rozširuje otcov podnik o "Obchod so stavebninami".

Po roku 1945

Okrem obchodu so stavebninami sa stáva rozhodujúcou základňou ďalšieho rastu - pôsobením ďalšej generácie, Alberta a Wilhelma Hornbacha juniora - výroba domových a obecných čističiek. Kvôli tomu sa HORNBACH sťahuje do Bornheimu pri Landau.

1968

Otmar Hornbach (foto), pravnuk zakladateľa firmy, vykonáva priekopnícky čin: otvára v Bornheime neďaleko Landau (Porýnie-Falc) prvú kombinovanú predajňu pre stavbu a záhradu. Takéto spojenie predtým v Európe neexistovalo.

1968 - 1977

Vznikajú predajne HORNBACH v mnohých falckých mestách.

1980

V Karlsruhe zahajuje prevádzku prvá veľkoplošná predajňa "stavebný supermarket" s predajnou plochou 8 000 m². HORNBACH je opäť o krok ďalej a stáva sa popredným špecialistom v segmente veľkopredajní. Dnes majú tieto veľkopredajne priemernú rozlohu viac než 11 000 m². Túto hodnotu nedosahuje žiaden iný konkurent v Európe.

1981 - 1989

HORNBACH zakladá 16 predajní po celom južnom Nemecku. Sortiment zahrnuje zatiaľ 40 000 druhov tovaru.

1987

Podnik ide prvýkrát na burzu, počet pracovníkov stúpa na cca 1 000.

1991

Po páde berlínskeho múra stavia HORNBACH ako prvý podnik v odbore predajní pre domácich majstrov v nových spolkových krajinách veľké predajne pre stavbu, dielňu a záhradu v štandardnej podobe. Prvé sú Drážďany a predajňa sa stáva najväčšou v Nemecku a disponuje aj systémom Drive-In.

1993

HORNBACH ide znovu na burzu, vzniká akciová spoločnosť HORNBACH-Baumarkt AG.

Od 1994

Tempo expanzie rastie: do konca 90. rokov sa otvára ročne v priemere osem nových predajní HORNBACH.

1996

HORNBACH začína zahraničnú expanziu v Rakúsku. Postupne vznikajú predajne v Rakúsku, Holandsku, Českej republike, Luxembursku, Švajčiarsku, Švédsku, na Slovensku a v Rumunsku.

2001

Dochádza k výmene generácií, nastupuje piata generácia. Albrecht Hornbach sa stáva predsedom predstavenstva HORNBACH HOLDING AG a jeho brat Steffen Hornbach predsedom predstavenstva HORNBACH-Baumarkt AG.
Vzniká strategické partnerstvo s britským maloobchodným koncernom Kingfisher, najväčším európskym prevádzkovateľom hobbymarketov.

2002

HORNBACH slávi 125 rokov a otvára v Littau pri Luzerne prvú predajňu pre stavbu a záhradu vo Švajčiarsku. V jubilejnom roku je v kalendári otvorenie 100. predajne, a to v decembri v lokalite Praha-Řepy.
V tomto roku je založená nadácia HORNBACHu "Ľudia v tiesni".

2003

Premiéra vo Švédsku: v Göteborgu sa v októbri slávi otvorenie prvej predajne pre stavbu, dielňu a záhradu v Škandinávii. Zároveň vzniká nová generácia veľkopredajní s integrovaným centrom stavebnín so systémom Drive-In.

2004

Na programe je dobývanie novej krajiny. HORNBACH expanduje na Slovensko a v Bratislave otvára prvú predajňu.

2005

V októbri slávi HORNBACH-Baumarkt AG vo Vilshofen-Pleintingu (Dolné Bavorsko) otvorenie ďalšieho logistického strediska. Po Lehrte pri Hannoveri a Essingene vo Falcku je to tretie prekladisko (ZUP) dodávok určené na pretrieďovanie a ďalší predaj združeného tovaru predajniam.

2006

V januári sa otvára nová predajňa v Mníchove. Tým mizne ďalšie biele miesto na mape HORNBACHu v Nemecku.

2007

HORNBACH má 130 rokov. V júni otvára v Bukurešti prvú rumunskú predajňu. Vďaka nej je HORNBACH zastúpený už v deviatich krajinách.

2008

V Hamburgu sa otvára prvá predajňa HORNBACH v hanzovnom meste. Uvedením predajní v Bukurešti (Rumunsko) a Bieli (Švajčiarsko) do prevádzky prevažuje zahraničná expanzia nad tuzemskou.

2009

V tomto roku rastie záujem ľudí o sociálne médiá. Hornbach odštartoval komunikáciu so svojimi fanúšikmi na Facebooku a Youtube.

2010

Pod heslom "Hornbach príde domov" sa spúšťa v Nemecku v decembri online predaj. Výsledkom je stavebný a záhradný e-shop na: www.hornbach.de

2012

Holandsko, Švajčiarsko a Rumunsko slávia výročie.
Nadácia "Ľudia v tiesni" si pripomína svoje desiate výročie.

2013

V marci otvorenie pamätníku obetiam nacizmu na mieste bývalých kasární, dnes Hornbach, v Neustadt (Nemecku).

2014

Oslava 10. výročia HORNBACH na Slovensku.
Koniec strategickej aliancie s Kingfisher-Konzern.

2015

Založenie profilu na sociálnej sieti Facebook.
Otvorenie 150. HORNBACH záhradného a stavebného marketu v Geelen (Holandsku).