0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 8. 2022 o 4:50. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako založiť trvalkový záhon

Doba čítania: 3 min.
Ako založiť trvalkový záhon

Vďaka ľahkosti a veľkolepému kvitnutiu trvaliek môžeme do záhrady vniesť rozmanitosť, farebnosť, vôňu a bohatosť foriem. Stromy a kríky tvoria základnú dlhodobú kostru záhrady, ktorú potom rozvíjajú trvalky. Používame ho najmä v okolí miest na sedenie, kde sme v priamom a tesnom kontakte s výsadbou.

USPORIADANIE RASTLÍN

Krásny trvalkový záhon sa zvyčajne skladá z niekoľkých výškových úrovní, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Áno, trvalky majú svoje takzvané poschodia a je dobré mať ich na záhone všetky pokryté.

Dôležité je nezabudnúť na spodnú, kryciu vrstvu, ktorá zahŕňa rastliny vytvárajúce na povrchu pôdy akýsi zelený koberec. Tým sa chráni pred nadmerným odparovaním vody z pôdy a minimalizuje sa množstvo buriny v záhone, takže nakoniec budete menej plieť a viac si užijete záhradu.

Solitéry – kostrové trvalky

01

Sú to rastliny tvoriace kostru záhona, solitéry, rastliny s výraznou architektúrou a býva ich v záhone menej. v kompozícii sú v zadnej tretine záhona, prípadne uprostred, ak je pohľadový z viacerých strán.

Solitéry
Solitéry

Skupinové rastliny

02

Tvora hlavnú masu záhona, vypľňajúmiesto medzi kostrovými rastlinami, môžu sa dávať do skupiny toho istého druhu, alebo sa môžu premiešať s ostatnými skupinovými rastlinami. V záhone sú väčšinou rozmiestnené po celej ploche.

Skupinové rastliny
Skupinové rastliny

Výplňové – vtrúsené rastliny

03

Sú to rastliny, ktoré vo výsadbe dlho nevydržia, ale sú dôležité pre prvé 2 alebo3 roky od založenia pretože to sú rýchle kvety, ktoré pekne a dlho kvitnú. Často sa vo výsadbe múžu udržať dlhodobo práve samovýsevom.

Výplňové – vtrúsené rastliny
Výplňové – vtrúsené rastliny

Pôdopokryvné

04

Ako názov napovedá, ich funkciou je najmä zakryť pôdu, vytvoriť najnižšie poschodie v záhone a plochu uzavrieť. umiestňujú sa predovšetkým k okrajom záhona, no nieje podmienkou, aby ostatným rastlinám určili rámec.

Pôdopokryvné
Pôdopokryvné
Hornbach
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Polotieň a vlhko
1
Mavuň červená

Centranthus ruber `Coccineus`

2
Šalvia hájna

Salvia nemorosa 'Ostfriesland'

vytrvalá záhonová rastlina, ktorá svojím okrasným kvetom neúnavne kvitne od júna do augusta a pri správnej výsadbe vytvorí hustý porast.

3
Baptisia

Baptisia australis

V prvých rokoch je vývoj rastliny pomalší, čo je daň za jej dlhovekosť. Časom sa trs zväčšuje a stúpa i množstvo kvetov.

4
Smlz

Calamagrostis brachytricha

Okrasná tráva pôvodom z Japonska a Kórei , kde rastie vo vlhších lesoch a lesných lemoch. Rastlina vytvára husté trsy stredne širokých zelených listov.

5
Divozel čierny

Verbascum nigrum

Divozel je krátkovekou trvalkou. Zo spodnej ružice veľkých zelených listov vyrastajú úzke žiarivé kvetenstvá. Nostalgická bylina sa vyskytuje bežne vo voľnej prírode.

6
Kostrava atlasská

Festuca mairei

Festuca mairei je vytrvalá okrasná tráva. Zo svojich tenkých, zelenosivých listov vytvára jedinečnú fontánu, ktorá sa dynamicky pohybuje vo vetre.

7
Pamajorán

Origanum vulgare

8
Cesnak guľatohlavý

Allium sphaerocephalon

Okrasný cesnak zaujímavý najmä pre svoj drobný, zeleno-fialový kvet. Vo vrchole kvitnutia počas leta dosahuje 65-90 cm, pričom jeho listy sú veľmi tenké a v porovnaní s listami ostatných populárnych cesnakov sú vzhľadné.

9
Pakost himalájsky

Geranium himalayense `Gravetye`

Trvalka Geranium himalayense 'Gravetye' je trvalka vhodná do každej záhrady. Názov Gravetye odkazuje na slávnu anglickú záhradu Gravetye Manor. Túto záhradu preslávil záhradník a spisovateľ William Robinson (1838-1935).

PREMENLIVOSŤ V PRIEBEHU ROKA

Premenlivosť záhrady počas dňa a roka je jednou z jej najkrajších čŕt, ktorú nám statický byt nikdy neposkytne. A najmä pri trvalkách sa môžeme z tejto vlastnosti záhrady tešiť takmer každý deň, pretože rastliny kvitnú, farbia svoje listy a v zime nám ponúkajú svoje krásne mrazom ovinuté spiace kvetenstvo.

FERDINAND RADÍ:

Nevybierajte trvalky len podľa farby ich kvetov. Najmä v tienistej časti záhrady používajte rastliny, ktoré ponúkajú rôzne tvary a veľkosti listov a predovšetkým rôzne odtiene zelenej.Je tiež dobré nezabudnúť na použitie trvaliek, ktoré si zachovávajú svoju štruktúru aj v zime. Tento efekt veľmi dobre poskytujú trávy, ostrice alebo sápa.
hore
HORNBACH