MACHER Stories 045: Parné stroje zo skla

Michal Zahradník je vyučený technický sklár, predstaviteľ prakticky jedného z najstarších sklárskych rodov v Čechách. Sklárske remeslo sa u neho v rodine dedilo nepretržite od roku 1775 a on sám je už ôsmou generáciou sklárov, s viac ako štyridsaťročnou praxou. S niektorými svojimi výrobkami je zapísaný aj v českom vydaní Guinessovej knihy rekordov.

Už na učilišti začal zhmotňovať svoje fantázie práve do sklenených výrobkov. Vo svojej dielni vyrába okrem obvyklých sklárskych výrobkov i niečo, čo si väčšinou ľudia so sklom nespoja. Funkčné parné stroje.

Sklář Michal Zahradník
Od detstva ma fascinovali parné stroje. Spojiť živly, ktoré sa neznášajú, a využiť ich na uľahčenie ľudskej práce bola geniálna myšlienka"

hovorí kutil.

"Ak sa rozhodnete robiť pohyblivé veci zo skla, tak najväčšou konštrukčnou aj výrobnou komplikáciou je nemožnosť použiť skrutkových, nitovacích a ďalších postupov, inak celkom bežných a obvyklých pri práci s kovom. Nedá sa vziať hotová vec zo železa a okopírovať ju zo skla. A prečo som parné stroje zo skla začal vyrábať? Pretože som si chcel sám sebe dokázať, že tá hmota, tá blbá hmota nado mnou nezvíťazí, "hovorí kutil.

A pretože vie Michal Zahradník obdivuhodne pracovať so sklom, začal hľadať spôsob, ako vyrobiť funkčný, pohyblivý parný stroj práve z tohto krehkého materiálu.

  • Skleněné parní stroje Michala Zahradníka
  • Na začátku všecho je technické řešení
  • Křesadlo
  • Sklářský kahan
z