0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
29. 3. 2024 zatvorené
31. 3. 2024 zatvorené
1. 4. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 3. 2024 o 8:07. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

Možno si hovoríte, že zima je obdobie, kedy na záhradu nebudete musieť ani siahnuť. Opak je ale pravdou, existuje minimálne 14 vecí, ktoré pre svoju záhradu môžete urobiť aj počas tuhej zimy.

Kontrola hľuznatých a cibuľových rastlín

V záhrade je neustále potrebné kontrolovať, či rastliny nie sú napadnuté hubovou chorobou alebo plesňami. V prípade, že objavíte napadnuté kusy rastlín, je potrebné ich bezodkladne zlikvidovať.

Kontrola predčasného klíčenia

Rovnako ako kontrolujeme kvalitu a zdravie rastlín, je potrebné zamerať svoju pozornosť aj na to, či niektoré z vysadených rastlín predčasne neklíčia.

Ak v záhrade objavíte pučiaci zelený výhonok cibuľovín, ide o následok vyššej teploty. Hľuzy a cibule preto radšej presťahujte na suchšie miesto.

Zimný rez ovocných stromov

Tento rez môžete vykonávať od februára do marca alebo v čase, keď nepanujú príliš veľké mrazy. Ak klesne teplota pod -10 °C, je lepšie s rezom počkať, prípadne ho prerušiť.

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

Posypávanie záhonov popolom

Možno jedna z menej obvyklých aktivít, napriek tomu však nesmierne dôležitá. Drevený popol obsahuje väčšie množstvo draslíka a vápnika, čo sú dve nevyhnutné živiny, ktoré rastliny potrebujú k zdravému rastu.

Chemický rozbor pôdy

Vďaka chemickému rozboru pôdy zistíte, či zemine chýbajú nejaké živiny alebo či tu prebývajú určité toxické látky. Súčasťou analýzy je aj odporúčanie, ako ďalej pokračovať. Rozbor vykonajú v poľnohospodárskom laboratóriu a stojí asi 20 eur.

Rýľovanie záhrady

Vo chvíľach, kedy nie je pôda zamrznutá na kus ľadu, môžete vziať rýľ a zrýľovať záhony, ktoré ste nestihli porýľovať na jeseň. Môžete tiež zrýľovať ďalšiu doteraz nevysadenú plochu a zväčšiť tak súčasnú záhradku.

Chráňte rastliny pred mrazom

Zvlášť v dňoch, kedy vonku panujú holomrazy, je nesmierne dôležité chrániť slabé rastlinky pred ich poškodením.

Toto odporúčanie platí najmä pre mladé rastlinky cesnaku, jahody a bylinky. Ochranu vykonáte dostatočnou vrstvou slameného mulču alebo čečiny.

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

Výrub stromov

V zime, počas vegetačného pokoja, môžete zo svojej záhrady odstrániť staré a choré stromčeky. Ak máte na záhrade orechy a jablone, pne, ktoré po odstránení stromu zostanú, neodstraňujte. Naočkujte ich sadbou hlivy ustricovej.

Vysádzanie paprík a paradajok

Možno sa vám zdá, že na výsadbu je ešte príliš skoro. Pokiaľ ale nie je zima tuhá, už vo februári môžete začať s výsadbou paradajok a paprík.

Počítajte s tým, že tieto dve plodiny majú veľmi dlhú vegetačnú dobu a bez včasného predpestovania by vám nedozreli.

Vysádzanie letničiek

Ak sa na vašej záhrade nachádza skleník, už vo februári môžete začať s výsevom prvých kvitnúcich rastlín. Vyberte si predovšetkým tie, ktoré potrebujú na pestovanie dlhšiu dobu. Ide napríklad o petúnie alebo begónie.

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

Úpravy zatrávnených plôch

Tieto úpravy je potrebné vykonávať v čase dlhotrvajúceho sucha. Vejárovými hrabľami môžete odstrániť mach.

Ak sa na pôde nachádza sneh, je to ideálna doba pre vápnenie pôdy dolomitickým vápencom. Ide o nesmierne šetrný spôsob, vďaka ktorému sa vápenec postupne vsiakne do pôdy.

Hrabanie lístia

Ak ste lístie nestihli pohrabať na jeseň, máte v zime ideálnu príležitosť. To samozrejme za predpokladu, že záhradu nepokryla snehová pokrývka.

Pohrabáním lístia obmedzíte šírenie niektorých chorôb, hlavne chrastavitosti jablone (Venturia inaequalis) a chrastavitosti hrušiek.

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

Predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom

V čase vegetačného pokoja vykonajte predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom. Týmto krokom zničíte celú plejádu nielen dospelých jedincov, ale aj ich vajíčok.

S postrekom nešetrite, pretože škodcovia prezimujú väčšinou za staršou kôrou a je potrebné, aby postrek zatekal aj tam.

Vysádzanie nových stromov

Vysádzať nové stromy môžete nielen na jeseň, ale aj v zime počas vegetačného pokoja. Než ale k samotnej výsadbe pristúpite, mali by ste poznať miestne pôdne a klimatické podmienky na záhrade.

Počítajte s tým, že najnáročnejšie sú marhule a broskyne, potom jablone, hrušky a slivky. Najmenej náročné sú čerešne, drobné ovocie, červená a čierna jarabina.

14 tipov, čo urobiť pre záhradu v zime

V zime sa na záhrade rozhodne nudiť nemusíte

Ako možno pozorovať vo vyššie uvedenom, existuje naozaj nespočetné množstvo vecí, ktoré môžete pre svoju záhradu počas zimy urobiť. Okrem toho sa môžete venovať aj nákupu nových semienok, výrobe nového kurníku alebo kompostu či štúdiu odbornej literatúry. To preto, aby sa na jar vaša záhrada opäť premenila v oázu pokoja a pohody.

hore