0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 7. 2022 o 3:51. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Doba čítania: 5 min.
3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Chcete mať vyriešené zavlažovanie záhrady? Zaobstarajte si automatické zavlažovanie. Pripravili sme pre vás odpovede na základné otázky pri výbere automatického zavlažovania.

Aké výhody majú zavlažovacie systémy?

Automatický zavlažovací systém ponúka množstvo výhod, ktoré oceníte aj v prípade veľkej záhrady. Na čase, dni ani dobe trvania pritom nezáleží - zavlažovací počítač za vás prevezme prácu a ušetrí vám čas.

Automatické zavlažovacie systémy sú:

 • Cielené a šetriace vodu
  Ušetrite! Až o 70 % nižšia spotreba vody.
 • Flexibilné
  Možné pripojiť na vodovodný kohútik, dažďový barel...
 • Kompatibilné
  Hodia sa pre všetky bežné systémy.
 • Využiteľné takmer všade
  Inteligentné zavlažovanie pre záhradu, terasu alebo balkón.

3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Aký druh zavlažovacieho systému vybrať?

Ručné riadenie

 • Ovládanie jedného rozvodu
  Ručné ovládanie je dostatočné pri jednom jedinom zásobovacom vedení.
 • Ovládanie niekoľkých rozvodov
  Pri niekoľkých vedeniach sa pripojí dvojcestný alebo štvorcestný ventil na zavlažovací počítač.

Automatické riadenie

 • Ovládanie jedného rozvodu
  Zavlažovací počítač ovláda priamo pripojené zavlažovacie vedenie.
 • Ovládanie niekoľkých rozvodov
  Cez automatický rozdeľovač vody je možné pripojiť až 6 zavlažovacích rozvodov.

3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Automatické postrekovacie a kvapkové zavlažovanie

Pre všetky oblasti mimo trávnika je k dispozícii pre automatické zavlažovanie postrekovacia a kvapková metóda, ktorá zavlažuje cielene v blízkosti koreňov a tým taktiež šetrí vodu. Začiatok systému tvorí základný prístroj, ktorý znižuje tlak a zároveň filtruje vodu.

Ďalšiu časť systému tvorí položená rúrka, či rozvodná rúrka, ktorá dopravuje vodu do požadovaných miest. Tento systém je možné využívať univerzálne, napríklad pre balkónové hrantíky, terasové rastliny, živé ploty a kríky alebo pre kvetinové a zeleninové záhony, ako aj pre skleníky.

Zavlažovacie zariadenie sa skladá z celého radu súčastí:

 • Pre balkónové hrantíky existuje riadkový kvapkač, ktorý je dostupný aj ako regulovateľný kvapkač pre rastliny s rôznou spotrebou vody.
 • Pre rady rastlín a živé ploty je vhodný koncový kvapkač.
 • Na zavlažovanie a novú výsadbu sa hodia hmlové alebo rozprašovacie trysky a na úzke plochy s rastlinami pruhové trysky.

Vďaka jednoduchej spojovacej technike je možné zariadenie kedykoľvek bez problémov prispôsobiť podľa zmien v rozmiestnení rastlín.

Predovšetkým pre živé ploty či zavlažovanie v blízkosti koreňov v rastlinných záhonoch sa hodia kvapkacie rúrky, v ktorých sú jednotlivé kvapkače pevne zabudované v rozostupe 30 cm. Tie je možné zabudovať pod zemou, ale aj inštalovať nad zemou.

Flexibilnú alternatívu pre kvetinové záhony ponúka kvapkacia rúrka s priemerom iba 4,6 mm, ktorá sa dá mimoriadne jednoducho položiť a zavlažuje optimálne taktiež menšie rastliny.

3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Ako funguje automatické riadenie?

 • Pre plne automatické riadenie ľubovoľného počtu zavlažovacích rozvodov sú k dispozícii káblové aj nekáblové riadiace jednotky. V závislosti na modele môže zavlažovací počítač uložiť niekoľko rôznych zavlažovacích programov, rôzne inštrukcie pre na seba nadväzujúce dni alebo iba jeden denný čas zavlažovania.
 • Zavlažovacie zariadenie bez kábla pracuje s individuálne programovateľnými riadiacimi jednotkami, ktoré sú spojené s ventilmi. Ventily v závislosti na programe pripájajú a odpájajú jednotlivé zavlažovacie zóny. Týmto spôsobom je možné vo vašej záhrade zavlažovať rôzne oblasti s rozdielne silnou intenzitou.
 • Existujú zavlažovacie počítače, ktoré sú prepojené cez diaľkové ovládanie s meračom vlhkosti zeme. Počítač vyhodnotí zaslané informácie a sám nastaví potrebný druh zavlažovania. Sami musíte rozhodnúť iba o požadovanom okamihu.
 • Iný variant riadenia zavlažovania sa riadi podľa evapotranspirácie (výdaja vody z rastlín v podobe vodnej pary). Zariadenie pravidelne meria pomocou čidiel stupeň vyparovania z rastlín, teplotu vzduchu, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok. Z toho sa vypočítava množstvo vody, ktoré rastliny potrebujú. Okrem toho sa zohľadňuje vek rastliny a jej druh, zloženie pôdy, druh zadažďovania a ďalšie údaje. Táto metóda je veľmi presná a šetrí tým obrovské množstvo vody.
 • Väčšina zavlažovacích počítačov má solárnu bunku, z ktorej odoberá prúd pre svoju prevádzku. Pred príchodom prvých mrazov je tento prístroj nutné odskrutkovať od vodovodného kohútika a uložiť na miesto chránené pred mrazom.

3 otázky pri výbere automatického zavlažovania

Značka Hydrologic

Značka Hydrologic predstavuje inteligentné zavlažovanie šetriace vodné zdroje. Toto zavlažovanie je automaticky ovládané pomocou elektronického systému a senzoru vlhkosti pôdy umiestneného v zemi. Podľa potreby môžete riadiť jeden, dva alebo štyri rôzne vývody. Zavlažovacie hodiny for_q sú vhodné pre všetky rozbočky.

Náš rad Hydrologic Line je možné kombinovať s výrobkami všetkých značiek zavlažovacích systémov.

hore
HORNBACH