0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 1. 6. 2023 o 17:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako správne zavlažovať záhradu

Doba čítania: 4 min.
Ako správne zavlažovať záhradu

Pokiaľ si často a radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov pre jej udržiavanie. Vôňu, sviežosť a farby vašej záhrady ovplyvňuje kvalita pôdy a jej zavlažovanie. Ako a čím, v akom množstve a kedy je najúčinnejšie dopriať vášmu kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody, sa dozviete v našom prehľade.

Vysádzanie správnymi rastlinami

Vašu záhradu by ste mali osádzať rastlinami podľa celkového okolia. Napríklad v suchých oblastiach sa neodporúča vysádzať rastliny s veľkou spotrebou vody.

Skladovanie dažďovej vody

Kvalita vody

Čo takto zvážiť pripojenie zavlažovacieho zariadenia na nádrž s dažďovou vodou? Oproti vode z vodovodu totiž neobsahuje chlór a pri používaní nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Tento variant je nielen lacný, ale hlavne šetrný k prírode.

Na skladovanie zachytenej dažďovej vody sa používajú špeciálne barely a sudy. Dažďová voda by mala byť uskladnená na chladnom mieste a nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V ponuke nájdete sudy na dažďovú vodu plastové s vekom aj bez veka alebo sudy s ventilom.

Ako správne zavlažovať záhradu

Správna doba

Zavlažujte vo večerných hodinách, v noci a skoro ráno. Voda sa tak hneď nevyparí a prenikne do hĺbky. Hlavným obdobím zavlažovania je začiatok mája až polovica septembra a zavlažovať by sa malo každé tri až štyri dni.

Správne množstvo

Po zavlažení by ste mali pôdu najprv preskúšať. Mala by byť nasiaknutá vodou do hĺbky cca 20 cm. A nezabudnite, že novo vysadené rastliny potrebujú viac vody.

Tip:

Voda, ktorá neprenikne do zeminy, ale pokropí len rastliny, sa hneď vyparí. Je teda dôležité zavlažovať čo najbližšie k pôde.

Ako správne zavlažovať záhradu

Výber správnej hadice

Vysoko kvalitné záhradné hadice sú vyrobené z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Hadice vyrobené z plastu vystuženého vláknom sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu sa lámať. Ľahko sa začnú ohýbať, až keď je vonkajšia teplota nad desiatimi stupňami.

Lepšie je tak vyberať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je, že sa neláme a je tvárna. Hadice sa odlišujú tiež svojou odolnosťou voči tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20° C.

Skladovanie hadice

Záhradnú hadicu by ste mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohla zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na hadice a hadicových bubnov, na ktoré je možné hadicu navinúť.

Vodiaci prvok

Ďalším praktickým pomocníkom pre zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten zabraňuje tomu, aby ste hadicu pri pohybe po záhrade vláčili skrze záhony.

Tip:

Zlomila sa vám hadica? Nevyhadzujte ju. Opravíte ju lusknutím prsta. Poškodené miesto odrežte a nové konce jednoducho spojte oprávkou. Hotovo, trávnik môžete kropiť ďalej.

Ako správne zavlažovať záhradu

Správny tlak vody

Pred pripojením hadice s niekoľkými zadažďovačmi k vodovodnému kohútiku musíte vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika.

Zistíte to jednoducho. Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo, kým sa nádoba naplnila?

Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu. Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné ešte pripočítať sekundu naviac. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu. Niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu.

Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika.

Ako správne zavlažovať záhradu

Tip pre záhradníkov:

Nerozmaznávajte svoje rastliny viac, ako je zdravé. Zavlažujte ich až v okamihu, keď to bude potrebné, približne na začiatku leta. Inak by potom mali v horúcich dňoch zvýšenú spotrebu vody. Veľmi veľa druhov rastlín môžete takto trénovať, aby lepšie ustáli horúce letá.

hore