0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 26. 6. 2022 o 13:51. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Doba čítania: 7 min.
4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Čisto relaxačné? Nádherne kvetinová? Užitočná zeleninová? Alebo funkčné mix všetkých typov záhrad? Nech už je váš zámer akýkoľvek, budete na záhrade tráviť svoj voľný čas. Preto je dôležité záhradu vybaviť nielen voľnočasovými, ale aj praktickými pomocníkmi.

Záhradné domčeky na náradie a detské záhradné domčeky

K tým praktickým patria v prvom rade záhradné domčeky, kam je možné uskladniť náradie, kosačku, nábytok, hojdačku i vonkajšiu trampolínu. Čisto na hranie sú detské záhradné domčeky, kde si váš dorast bude nielen hrať, ale aj skladovať svoje hračky. Je to jeho priestor.

Pri výbere záhradného domčeka je dôležité zodpovedať si, k čomu má presne slúžiť. Či bude len skladom alebo kombinovaným priestorom plniacim aj funkciu relaxačnú.
Domčeky možno rozdeliť na rýdzo účelové, čo sú domčeky plastové, plechové aj menšie drevené. Slúžia iba na uskladnenie náradia a techniky. Ich veľkosť je cca 10 metrov štvorcových. Ďalej sú na trhu domčeky s širším využitím, čo sú väčšie drevené stavby - domčeky, chatky a altánky. Tie už nemusia slúžiť len pre uskladnenie náradia a techniky, ale možno ich využiť aj pre prespanie alebo ako odpočinkovú zónu pri nepriazni počasia. Väčšina týchto domčekov má základňu od 12 do 25 metrov štvorcových.

Tieto stavby je možné vybaviť širokou škálou príslušenstva. Samozrejmosťou sú otváracie okná, jednokrídlové alebo dvojkrídlové dvere aj možnosť výberu strešnej krytiny. Do takého domčeka sa zmestí aj záhradný traktor.

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Až si ujasníte, na čo budete záhradný domček využívať a čo všetko do neho chcete zamykať, nájdite si štvorčekový papier a ceruzku. Nakreslite si pôdorys a zakreslite do neho v patričnom merítku hrubý obrys všetkého, čo sa tam bude schovávať. Zakreslite len objemnejšie veci, napríklad kosačku, obrys stola (stoličky prídu na neho nohami nahor), väčší gril, hojdačku, trampolínu postavenú a výšku aj detskú šmýkačku s príslušenstvom.

Ak sa v domčeku zabývajú aj kolesá, je potrebné na ne vytvoriť patričnú rezervu. Každý bicykel na šírku zaberie minimálne pol metra.
Z hotového nákresu sa najľahšie odvodí požadovaná veľkosť domčeka. Odborníci odhadli, že na jeden bicykel, kosačku, záhradné stoličky a väčší gril treba domček o základni minimálne 5 metrov štvorcových, dve kolesá plus rovnaké predmety už vyžadujú 8 plošných metrov. Každý väčší domček samozrejme pojme viac a viac záhradného vybavenia. Dobré je počítať aj s regálom na menšie predmety a voľným rohom, najlepšie hneď pri dverách, kam príde náradie. Slnečník a textilné sedáky (podušky), samozrejme v obale, sa zmestia vždy.

Pri výbere nezabudnite ani výšku domčeka. Tá by mala zodpovedať európskemu typu postavy. Domček by na záhrade nemal pôsobiť rušivo a mal by k nemu byť bezproblémový prístup.

Z materiálov máte na výber plech, plast alebo drevo. Plechové záhradné domčeky sú rýdzo účelové, ľahké a ľahko sa inštalujú. Dobre odolávajú poveternostným vplyvom a sú prakticky bezúdržbové, rovnako ako plastové záhradné domčeky. Pre oba typy nie je nutné budovať betónovú základovú dosku.

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Altány, pergoly a prístrešky na auto

Krajšie, nákladnejšie, ale aj ďaleko variabilnejšie sú záhradné domčeky drevené. V tejto kategórii existuje najširší výber od domčekov rýdzo účelových až po záhradnej chatky so širšími možnosťami využitia, záhradné altány a pergoly. Vďaka použitému materiálu dobre zapadajú do prírodného rázu záhrady. Ich jedinou nevýhodou je potreba impregnácie vhodným ochranným náterom, ktorý je nutné každý rok opakovať.Drevené domčeky s panelovou konštrukciou obitou palubovkami sú menšie a rýdzo účelové.

Domčeky so zrubovou konštrukciou sú spravidla väčšie typy s širším využitím. Stavba už je zložitejšia a je potrebné pátrať, pre ktorý typ už bude potrebné navštíviť stavebný úrad. V prípade stavby domčeku väčšieho ako 25 metrov štvorcových alebo akékoľvek domčeku na betónový základ je nutné vykonať ohlásenie stavby. Bez stavebného povolenia aj ohlásenia možno realizovať domčeky o jednom nadzemnom podlaží a základňou do 25 plošných metrov zastavanej plochy a do 5 metrov výšky. Hlavne nezabudnite, že musíte dodržať dvojmetrovú odstupovú vzdialenosť od spoločných hraníc pozemkov.
Existujú aj garážové prístrešky na auto a motocykel aj plechový domček pre jednostopové vozidlá. Do takejto minigaráže sa zmestia nielen bicykle, ale aj skúter či moped.

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Šmýkačky, bunkre a trampolíny

Špecifickou sortou záhradných domčekov sú tie určené k detským hrám. Stavebnicový systém môže okrem domčeka obsahovať aj schodíky, zábradlia a šmýkačku. Ak stojí vybraný model detského setu na "stračích nôžkach", teda nad úrovňou terénu, býva pod domčekom aj ohradené pieskovisko.

Domčeky na chodúľoch, tj. vysokých nohách, sú veľmi obľúbené, pretože výška chodúľ je priamo úmerná dĺžke šmýkačky. Niektoré modely detských záhradných domčekov vyzerajú ako pňová chalúpka, iné sú klasickým mini-zrubom s kompletným vybavením. K aktívnemu využitiu sú zvyčajne určené deťom od troch rokov.

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Jednoduchším príbuzným detského domčeku sú hracie veže, ktoré sa skladajú z prístrešku, šmýkačky a pieskoviska. Súčasťou stavebnicového systému je okrem vyhliadky s ochranou hlavy aj ochranná sieť proti nevítaným návštevníkom (hlavne mačkám a vtáctvu), ktorí majú tendenciu sa v takejto veži šikovne zabývať.

Do záhradného programu pre domáce využitie patria aj samostatne stojace šmýkačky a nepreberné množstvo hojdačiek. Od veľkých záhradných s poduškami a strieškou pre dve až tri osoby až po jednomiestne drevené solitéry, ktoré možno zavesiť na vetvu stromu, na samostatný stojací rám či trám na terase. Deťom od štyroch rokov je určený jednoduchý hojdaci tanier, ktorý nie je vôbec náročný na priestor a urobí veľkú radosť.

Novinkou z tzv. Detskej kóje, čo je priestor, kde sa v hobbymarketu vybavenie pre detskú hru nachádza pekne pohromade, sú certifikované šplhadlá hrazdy, ktoré sa pripevňujú k pevnému základu. Duši malého športovca urobia radosť aj lezecké kamene - plastové alebo keramické, z ktorých možno v záhrade vykúzliť cvičnú horolezeckú stenu.

4 tipy, ako si užiť voľný čas na záhrade

Priestorovo náročnejšie sú záhradné trampolíny. Slúžia na precvičenie celého tela, ale až deťom starším troch rokov. Trampolíny mávajú nosnosť do 150 kg. Stabilitu zabezpečujú štyri nohy v tvare písmena U. Materiál odrazovej plochy je vyrobený zo špeciálneho polypropylénového materiálu s ochranou proti UV žiareniu, ktorý zaručuje dlhú životnosť. Neabrazívna hladká povrchová úprava bráni odreniu kože pri dopade. Záhradné trampolíny sú vybavené vnútornou ochrannou sieťou a prístupovým rebríkom s protišmykovou ochranou.

Detský záhradný nábytok

Deti samozrejme majú aj vlastný, rozmerovo prispôsobený záhradný nábytok. Okrem stolíkov a pevných aj skladacích stoličiek im dobre poslúži aj slnečník.

Pre mladých záhradníkov, ktorí chcú byť užitoční, sú určené tzv. vyvýšené záhony, drevená konštrukcia na stabilných nohách s širokým truhlíkom. Majú potrebnú výšku pre ergonomické držanie tela dieťaťa. Deti si v substráte nasypaného do kvetináča môžu vypestovať vlastné kvety, bylinky i zeleninu. Truhlík je prekrytý doskou, čím vzniká aj šikovný pracovný stôl.

Doska záhon na mohutných nôžkach zároveň chráni pred domácimi miláčikmi aj vtákmi. Niektoré záhradné záhony sú vybavené aj skleníkovým krytom z fólie a sériou záhradníckeho náradia v detskej veľkosti. Deti si tak už od útleho veku môžu vyskúšať kompletný Zahradníkov rok.

hore
HORNBACH