Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 8:19. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Silný prúd vzduchu je skvelým pomocníkom nielen pri hustení pneumatík, ale aj pri čistení a odstraňovaní nečistôt, dofukovaní expanzných nádob či ako pohon pneumatických nástrojov alebo striekacej pištole. Kompresor je všestranný, nepostrádateľný a priateľský. Každé jeho použitie má ale svoje špecifiká, preto je treba predtým, ako s ním začnete pracovať, položiť si a zodpovedať nasledujúce otázky.

Než sa pre svoj prvý kompresor vypravíte, musíte si najprv premyslieť, na čo všetko ho budete používať. Je veľký rozdiel, či s ním občas dofúknete pneumatiky a vyčistíte pracovné nástroje, alebo ho budete používať dnes a denne napríklad na pohon náradia či striekacej pištole.

Hlavným technickým parametrom, ktorý by ste si mali všímať, je sací a plniaci výkon a maximálny tlak v tlakovej nádobe. Jednoduchý bezzásobníkový kompresor možno využiť predovšetkým na nafukovanie pneumatík, bazénov či lôpt.

Ak budete ku kompresoru pripájať náradie, potom vyberte typ s tlakovou nádobou. Pri náradí si najprv zistite spotrebu vzduchu a podľa toho vyberte kompresor so zodpovedajúcou hodnotou.

Tlaková nádoba je vlastne zásobníkom energie vo forme stlačeného vzduchu. Čím intenzívnejšie budú vaše odbery vzduchu, napríklad pri striekacej pištoli, tým väčšiu budete potrebovať tlakovú nádobu. Kompresory s tlakovou nádobou možno ešte ďalej rozdeliť na olejové a bezolejové:

Má mazanie prispôsobené podobne, ako je tomu pri spaľovacom motore - olej je rozstrekovaný do priestoru valca, olejové pary sa potom dostávajú do stlačovaného vzduchu. Z tohto dôvodu nemožno tento typ použiť pri styku s potravinami, napríklad pri dofukovaní sudu piva alebo tiež pri striekaní farieb.

Výhodou olejového kompresora je jeho dlhšia životnosť a tiež sa menej zahrieva. Má ale aj svoje riziká - pri nedostatku oleja sa môže zadrieť, pri jeho nadbytku sa zanáša.

Má pre fungovanie namiesto olejovej nádrže špeciálne klzné materiály. V porovnaní s olejovým ale máva kratšiu životnosť.

Alfou a omegou pre správne využitie kompresora je jeho výkon. Nejde ani tak o pracovný tlak, ale skôr o sací a plniaci výkon. Väčšina náradia pracujúca v kombinácii s kompresorom vyžaduje dostatočný a stabilný prísun objemu vzduchu udávaný v l/min (plniaci výkon).

Ak chcete pracovať s pneumatickým náradím či striekacou pištoľou, potom budete potrebovať vzdušník veľký aspoň päťdesiat litrov a na výstupe dodávať minimálne 250 l/min. Pri výbere kompresora teda sledujte potrebné kritériá na prevádzku vami vybraného pneumatického spotrebiča a práve podľa požadovaných kritérií – pracovný tlak a spotreba vzduchu – vyberajte vhodný kompresor.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Kompresory sú vybavené kolieskami a držiakmi pre prepravu a nezaberú viac miesta ako práčka na bielizeň. Pri svojej činnosti bývajú relatívne hlučné - čím sú otáčky vyššie, tým býva tiež vyššia hlučnosť (cca 100 db).

Rozmyslite si tiež, kde bude kompresor umiestnený. Pokiaľ ho budete používať len príležitostne, riešiť to nemusíte, len zaistite, aby bol na suchom temperovanom mieste mimo slnečného žiarenia. V lete by sa kompresor na priamom slnku zbytočne prehrieval.

Väčšina dodávaných kompresorov je na elektrické napätie 230 V, výnimočne možno v ponuke nájsť malé bezzásobníkové kompresory na batérie či autobatérie.

Vzhľadom k veľkému saciemu výkonu niekoľkých stoviek litrov vzduchu za minútu je potrebné nepoužívať kompresor v malých uzavretých miestnostiach, v ktorých je karma, plynový kotol či krb. V neposlednom rade dbajte aj na bezpečnosť pri práci s kompletným náradím a určite si prečítajte návod na obsluhu každého zariadenia.

V e-shope, v sekcii náradie, možno zakúpiť ochranné okuliare a pracovné rukavice, ktoré oceníte napríklad pri tryskaní či práci s farbami.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Kompresor nie je pumpička, preto na ňom nerobte žiadne amatérske úpravy a zložitejšie opravy zverte odborníkom.

  • Malé bezzásobníkové kompresory - nevyžadujú takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť.
  • Kompresory s tlakovou nádobou - je naopak potrebné po práci odkaliť tlakovú nádobu cez odkalovací ventil. Vzduch totiž obsahuje vlhkosť a nečistoty, ktoré práve v tlakovej nádobe zostávajú. Poistný ventil tlakovej nádoby tlakovej nádoby starostlivo chráňte pred poškodením.
  • Bezolejový kompresor - vyhnete sa nutnosti pravidelného mazania a občasným problémom s vytekajúcim olejom.
  • Olejové kompresory - musíte pravidelne meniť olej, podobne ako pri osobnom automobile, po 100 či 300 hodinách práce alebo raz za dva roky. Hladinu oleja kontrolujte priehľadníkom v kľukovej skrini.
  • Kompresory s prevodom s klinovým remeňom - pravidelne kontrolujte jeho napnutie.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora

Áno, môžete a je to celý zoznam. Rázový uťahovák, kladivo, sady na brúsenie, ofukovacia pištoľ, striekacie pištole, tryskacie pištole, zvinovacia hadica k prepojeniu kompresora s náradím.

V HORNBACHu kúpite hadice s dĺžkami 5,10 a 15 m alebo komplet navijak s hadicou, ktorý vám uľahčí pohyb a manipuláciu koncového zariadenia kompresora.
Skladom držíme tiež KITY - kompletné päťdielne sady pneumatického náradia. Hodiť sa vám bude tiež sada adaptérov s autoventilom či ihlou pre nafukovanie lôpt a manometrom.

5 najčastejších otázok pri výbere kompresora
hore