0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 5:33. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

5 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky

5 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky

Plánujete stavbu z dreva? Chystáte sa rekonštruovať podkrovie? Premýšľate o novej podlahe? Chcete si vyrobiť nábytok? Použite OSB dosky! Prírodný materiál, z ktorého je možné postaviť takmer všetko.

Čo je to OSB doska a aké má vlastnosti?

OSB je skratka z anglického: oriented strand board (doska zložená z drevených triesok). OSB dosky sú viacvrstvové dosky, ktoré sú vyrábané z dlhých, tenkých triesok vopred určeného tvaru a hrúbky. Veľké, ploché triesky sú usporiadané v pozdĺžnom smere.

Ohybnosť týchto dosiek je vďaka týmto dlhým a tenkým trieskam väčšia ako u bežných lisovaných dosiek (drevotrieskových dosiek). Lepenie a štruktúra triesok dodáva OSB doske jej charakteristický vzhľad.

OSB dosky sú:

 • tvarovo stále
 • pevné v tlaku i ťahu
 • ohybné
 • vodeodolné

5 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky
Ich výhodou je:

 • ľahká montáž a úprava
 • veľký výber formátov
 • nízka cena

5 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky

Na čo sa OSB dosky najčastejšie používajú?

OSB dosky sa najčastejšie používajú ako stavebné dosky pri stavbe domu (drevostavby), ako podklad pre zateplenie, pri rekonštrukcii podkrovných priestorov (steny, podlahy), k úprave interiéru (steny, podlahy, nábytok) a na záhrade (záhradné domčeky, búdy).

5 najčastejších otázok pri výbere OSB dosky

Ako sa upravuje povrch OSB dosky?

OSB dosky sa predávajú v surovom stave a väčšinou bez povrchovej úpravy. V sortimente nájdete aj dosky, ktoré majú vyfrézovanú drážku. Tá pomáha dobre napojiť dosky pri stavbe stien alebo pri pokládke podlahy.

Ak využívate dosky pre výrobu podlahy, záhradného domčeka alebo nábytku, odporúčame zbrúsiť povrch brúskou a natrieť ochranným lakom na drevo, potom možno upraviť dosku do požadovaného farebného odtieňa.

Na OSB dosky, ktoré použijete k stavbe stien, je tiež možné dať pretierateľnú tapetu. Ak použijete dosky na stavbu stien, môžete na ne naniesť stierku a omietnuť tak, ako klasický múr.

Je možné nechať si upraviť rozmery dosky priamo na predajni?

Áno, je to možné. V HORNBACHu zakúpené drevené dosky, ale aj výrezy a rohové spoje u kuchynských dosiek, upravíme na príslušný požadovaný rozmer. Viac informácií o prírezovom servise nájdete tu a službu využite v každej vašej predajni HORNBACH.

Čo ešte budete k práci s OSB doskou potrebovať?

V závislosti na tom, kam budete dosky dávať, sa vám budú hodiť títo pomocníci:

 • priamočiara píla

 • kotúčová brúska

 • aku skrutkovač

 • izolácia

 • stavebné drevo

hore