0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2022 o 13:42. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Aké sú výhody dlažieb a obkladov?

 • Dlažby a obklady sú, hlavne v prípade triedy spracovania III alebo IV (stredné, resp. vyššie zaťaženie), výrazne odolné proti odretiu.
 • Vyššia cena dlaždíc väčšinou znamená taktiež dlhšiu životnosť dlažby.
 • Glazované keramické dlaždice sú mimoriadne odolné proti vplyvom počasia, aj dlaždice však podliehajú určitému opotrebovaniu.
 • Dlaždice sú nenáročné na údržbu a minimálne náchylné na znečistenie.
 • Dlaždice sú vďaka svojej tepelnej vodivosti ideálne pri podlahovom kúrení.
 • Keramické dlaždice sú ohňovzdorné.

Rozdelenie dlaždíc podľa typu

Glazované alebo neglazované dlaždice

Glazúra zošľachťuje povrch dlaždíc, dodáva im individuálny vzhľad a taktiež chemickú a mechanickú odolnosť – napr. odolnosť proti vode. Ale existujú aj neglazované dlaždice – tie viac zdôrazňujú prírodný odtieň dlažby, sú však citlivejšie na škvrny a vlhkosť.

Leštené dlaždice

Leštením pomocou mlynských kameňov z karbidu kremíka získavajú leštené dlaždice ušľachtilý, lesklý povrch. Existujú leštené spekané dlažby a leštené dlažby z prírodného kameňa (z kremenného kompozitu). Prosím, majte na pamäti, že leštené dlaždice je najprv bezpodmienečne nutné naimpregnovať vhodnou chémiou na dlažbu!

Dlaždice podľa oblasti použitia

Stenové obklady majú spravidla iné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice sú samozrejme omnoho odolnejšie a väčšinou musia byť vodeodolné, protišmykové a bezpečné pri chôdzi. Pri nákupe dlažby preto, prosím, dbajte na minimálne požiadavky na dlažbu a skupiny oderu.

Tip:

Pri niektorých druhoch dlažieb je uvádzaná veľkosť dlaždice v približných rozmeroch a to preto, že dlaždice pri vypaľovaní podliehajú, vzhľadom k vysokým teplotám, procesu prirodzeného zmršťovania. Tým môže dôjsť k malým odchýlkam v rozmeroch 1 až 2 mm. A preto sa môžu vyskytnúť výrobou podmienené odchýlky rozmerov uvedených na kartónoch, resp. v e-shope od výrobných rozmerov.

4 tipy ako vybrať obklady a dlažbu

Kalibrácia a rektifikácia

Z toho dôvodu sa vysoko kvalitné dlažby kalibrujú alebo rektifikujú. Rozmer týchto dlaždíc je uvádzaný na milimeter presne.

Dlaždice s kalibrovanou hranou

Dlaždice sa pred vypálením lisujú do určitého tvaru. Vďaka tomu získavajú ich hrany mimoriadnu odolnosť voči úderom a nárazom a taktiež jednotný, pravouhlý formát. Následne sa dlaždice vymerajú a roztriedia podľa „kalibra“ – t.j. podľa veľkosti a skompletizujú sa dohromady. Kalibrované dlaždice nie sú v porovnaní s rektifikovanou dlažbou síce tak presne rovnomerné, ale ani nemajú ostré okraje.

Dlaždice s rektifikovanou hranou

Dlaždice sa po procese vypálenia ešte raz opracujú (vyrovnajú) a získajú tak jednotnú veľkosť s hranami v 90° uhle. Je tak možné ich položiť s minimálnou škárou so šírkou 1,5 až 2 mm. Nerektifikovaná dlažba sa kladie so škárou 2 až 8 mm. Širšie škáry zakrývajú rozdiely vo veľkosti dlaždíc.

Upozornenie

Jednotné rozmery kalibrovaných a rektifikovaných dlaždíc sa nielen pozitívne prejavia na obraze škár, ale taktiež znížia náročnosť údržby. A keďže je vydláždená plocha mimoriadne rovná, nemôžu sa baktérie, nečistoty a ani huby tak rýchlo šíriť.

Rozdiely v kvalite a vlastnostiach

Pri nákupe dlažby a obkladov dbajte vždy na to, aby bol tovar vyrobený v súlade s normou EN. Táto európska norma stanovuje minimálne požiadavky na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždíc a predstavuje tak pre zákazníka dôležitú pomôcku pre orientáciu v sortimente. Obklady a dlažby zhodujúce sa s európskou normou EN majú regulované minimálne požiadavky na odolnosť proti opotrebovaniu, vsiakavosť, toleranciu rozmerov, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť a pevnosť v tlaku a ohybe.

Mrazuvzdornosť

Vonkajšia dlažba je vystavovaná mrazu, vode a teplu. Tieto poveternostné vplyvy sú príčinou veľmi intenzívneho pnutia materiálu. Pri kladení dlažby na balkóne, terase a v ďalších exteriéroch zvoľte vždy iba mrazuvzdorné a vysoko kvalitné dlaždice zodpovedajúce norme EN.

Triedenie dlaždíc

 • Dlaždice 1. akosti spĺňajú požiadavky normy DIN/EN 14411.
 • Dlaždice 2. akosti majú drobné chyby a tiež prípadne rozdiely vo farbách na povrchu a môžu vykazovať drobné odchýlky v rozmeroch.

Kladieme dôraz na maximálnu kvalitu! Preto vedieme u nás v HORNBACHu výhradne dlažbu 1. akosti.

Vypaľované farby dlaždíc

Príčinou rôznych drobných rozdielov vo farbe pri rovnakom type dlažby sú nepatrné, neovplyvniteľné rozdiely surovín a proces vypaľovania. Pri nákupe dlaždíc vyberajte rovnako vypaľované farby. Pri kladení by ste aj napriek rovnako vypálenej farbe mali dlaždice odoberať z niekoľkých kartónov, pretože jedine tak docielite optimálnu súhru farieb a konečného výsledku.

Prefarbené dlaždice

Môžete vyberať aj podľa toho, či je dlaždica prefarbená. Takéto dlaždice majú tú výhodu, že farba nie je nanesená na povrchu, ale celá dlaždica je z jednofarebného materiálu. Ak by vám teda na dlaždicu spadol ťažký predmet a urobil by do nej ryhu, tak poškodenie nebude vidieť, pretože pod ryhou bude je stále rovnaká farba dlaždice.

Tip:

Vždy sa môže stať, že bude potrebné dlažbu po určitej dobe vymeniť. Preto by nebolo na škodu pár dlaždíc vždy uskladniť do zásoby, aby ich bolo možné aj po niekoľkých rokoch vymeniť za rovnaký kus.

4 tipy ako vybrať obklady a dlažbu

Rozdelenie podľa zaťaženia a odolnosti

Medzi ďalšie dôležité znaky kvality dlažieb patrí, okrem popísaných minimálnych požiadaviek, aj trieda odolnosti proti povrchovému opotrebovaniu. Táto klasifikácia slúži k orientácii pri výbere dlažieb a garantuje nákup optimálnych výrobkov pre vaše potreby. Všeobecne teda platí: čím vyššia trieda, tým odolnejšia dlažba.

Trieda odolnosti Zaťaženie Obklady a dlažby
I Veľmi nízke Pre obklad stien
II Nízke Pre podlahové krytiny, napr. do kúpeľní a sprchových kútov
III Stredné Pre podlahové krytiny, napr. do obývacích izieb, spální a hotelových izieb
IV Vysoké Pre podlahové krytiny, napr. do kuchýň, predsiení, kancelárií, na terasy
V Veľmi vysoké Pre podlahové krytiny, napr. do reštaurácií, vstupných priestorov, škôl, obchodov a predajní
4 tipy ako vybrať obklady a dlažbu

Triedy protišmykovosti

Pre nebytové priestory a oblasti, v ktorých je bezpečnosť na prvom mieste, odporúčame použiť protišmykové materiály. Dlaždice s glazovaným či neglazovaným povrchom sú na trhu dostupné v niekoľkých triedach protišmykovosti.

HORNBACH vám ponúka kompletný sortiment dlažieb na zaistenie maximálnej ochrany pred pošmyknutím.

Hornbach
1 2 3 4
Triedy protišmykovosti:
1
Trieda R 9

 • uhol sklonu: > 6°–10°
 • nízky súčiniteľ priľnavosti
 • napr. schodisko, lekárske ordinácie, vstupné haly

2
Trieda R 10

 • uhol sklonu: > 10°–19°
 • normálny súčiniteľ priľnavosti
 • napr. sanitárne priestory, kuchynky

3
Trieda R 11

 • uhol sklonu: > 19°–27°
 • zvýšený súčiniteľ priľnavosti
 • napr. autodielne, laboratóriá

4
Trieda R 12

 • uhol sklonu: > 27°–35°
 • vysoký súčiniteľ priľnavosti
 • napr. chladiace komory, požiarne zbrojnice

Triedy oteru

Čím vyššia je u dlaždíc tzv. trieda oteru, tým odolnejšie dlaždice sú.

Hornbach
1 2 3 4 5 6
Triedy oteru:
1
Trieda oteru 1

 • veľmi mierne namáhanie
 • odporúčané ako stenové obklady

2
Trieda oteru 2

 • mierne namáhanie
 • pre podlahové krytiny v priestoroch s nízkym namáhaním, napr. kúpeľňa a sprcha

3
Trieda oteru 3

 • stredné namáhanie
 • pre podlahové krytiny so stredne veľkým namáhaním, napr. obývacie izby, spálne, kúpeľne, hobby pracovne, hotelové izby

4
Trieda oteru 4

 • silné namáhanie
 • pre podlahové krytiny so silným namáhaním, napr. kuchyne, špajzy, obytné priestory, kancelárie, hotely, terasy

5
Trieda oteru 5

 • veľmi silné namáhanie
 • pre podlahové krytiny s veľmi silným namáhaním, napr. v hostincoch, vchodoch, hoteloch, školách, predajniach a obchodoch

6
Vysoké opotrebenie

 • veľmi vysoké namáhanie
 • tieto dlaždice sú UGL (= neglazované) a sú vhodné najmä pre oblasti vystavené vysokému mechanickému zaťaženiu, napr. chodba, rovnako ako hotely a nákupné centrá.

Vrypová tvrdosť

A do tretice všetkého dobrého sa pri nákupe dlažby pri niektorých dlaždiciach uvádza aj vrypová tvrdosť. Pri hodnote vrypu podľa Mohseho sa stanovuje hodnota tvrdosti minerálneho materiálu. Tak sú minerály radené do klasifikácie Mohsovej tvrdosti

 • 1-2 ako tvrdé
 • 3-5 ako stredne tvrdé
 • a akýkoľvek minerál s hodnotou vyššou než 6 sa označuje ako tvrdý.

Vrypová tvrdosť Minerál Testovateľnosť Absolútna odolnosť voči brúseniu
1 mastenec možné zoškriabať nechtom 0,03
2 sadra možné urobiť vryp nechtom 1,25
3 kalcit možné urobiť vryp medenou mincou 4,5
4 fluorit možné urobiť mierny vryp nožom 5
5 apatit stále možné urobiť vryp nožom 6,5
6 ortoklas možné urobiť vryp oceľovým pilníkom 37
7 kremeň reže okenné tabule 120
8 topaz - 175
9 korund - 1 000
10 diamant - 140 000
4 tipy ako vybrať obklady a dlažbu

Ako vypočítať optimálne množstvo dlaždíc?

Podľa jednoduchého vzorca veľmi ľahko vypočítate, koľko dlaždíc budete potrebovať na položenie dlažby vo vašom interiéri.

Stačí len vydeliť dĺžku a šírku podlahy (šírka plochy x dĺžka plochy) s dĺžkou a šírkou dlaždíc (šírka dlaždice x dĺžka dlaždice) + 5 % rezerva pri rezaní + 5 % rezervný materiál = počet kusov
Napríklad: (500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm) + (11.1 + 11.1) = 245 dlaždíc

Pri zisťovaní potrebného množstva dlažby a obkladov dodržujte nasledujúce pokyny:

 • V prípade pravouhlých interiérov pripočítajte k celkovému množstvu cca 5% navyše.
 • V nepravouhlých miestnostiach či uhlopriečnom kladení by ste mali tento podiel príslušným spôsobom navýšiť.
 • Do výsledného množstva nezabudnite zahrnúť i rezervný materiál vo výške +5 %!

Pri nákupe dlaždíc a výpočte množstva dlaždíc by ste mali bezpodmienečne dbať na údaje na obale. Obsah na kartóne dlažby sa uvádza pre celkovú plochu kladenia (od xx m2).

Vysvetlenie údajov na etikete

Tu sme pre vás pripravili prehľad tých najdôležitejších údajov a vysvetlenie pojmov na etikete. I keď každá etiketa vyzerá inak, nasledujúce údaje sa objavujú na všetkých. Na etikete nájdete nasledujúce označenie (zhora nadol):

 • Označenie výrobku
 • Veľkosť / Rozmery
 • Hrúbka (uvádza sa v mm)
 • Tried. = Triedenie (pozri hore)
 • Kal. = Kaliber (tento kód uvádza, aký skutočný rozmer dlaždica má, pretože pri výrobe môže dochádzať k výkyvom vo veľkosti a kalibre dlaždíc. Rôzne kalibre sa triedia, označujú a potom oddelene balia)
 • Vy.fa. = Vypálená farba (pozri hore)
 • AR a RF – predstavujú skratky dodávateľov

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako obložiť stenu dreveným obkladom

Drevo ako materiál nikdy nevyjde z módy. Rozhodli ste sa, že si interiér vyzdobíte dreveným obkladom? Tak to sa vám určite bude hodiť video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako drevené obklady na steny správne prilep viac

hore
HORNBACH