0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 zatvorené
9. 4. 2023 zatvorené
10. 4. 2023 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 1. 4. 2023 o 10:00. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

Doba čítania: 4 min.
7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

Radi experimentujete a obklopujete sa dizajnovými kúskami? Potom sa vám bude páčiť netradičné pestovanie izbových rastlín. Ozvláštni váš domov a každá návšteva sa bude pýtať: "To je krása, ako ste to urobili?" Poďme sa spoločne inšpirovať.

Bonsaje

Pestovanie bonsajov je staré čínske umenie minimalizácie stromov a ich pestovanie v miskách. Ak aj vás láka zaobstarať si jeden kúsok domov, pustite sa smelo do toho - starostlivosť o nich totiž nie je taká zložitá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pôdu nenechajte nikdy úplne vyschnúť a dbajte na to, aby mali korene dostatok priestoru. Ak vystupujú z hliny, je načase zaobstarať im väčšiu misku. Pri nákupe sa vždy pýtajte, aké umiestnenie je pre stromček vhodné. Každý bonsaj totiž vyžaduje iný prísun slnečného svetla. A pri pestovaní tiež nezabudnite na pravidelné zalievanie.

Kokedama

Tento spôsob pestovania pochádza z Japonska a v preklade znamená "machová guľa". Kokedama vznikla z bonsaja a jedná sa o rastlinu v guľatom obale zeminy, ktorý je obalený machom. Aby vynikla jej krása, postavte ju na tanierik alebo zaveste na strop.

Vyrobíte ju z akejkoľvek rastliny, len jej prispôsobte typ substrátu. Najlepšie sú však vlhkomilné rastliny. Prečo? Ich substrát drží veľmi dobre pokope. Najvhodnejšie bude, ak si vyberiete menej náročnú rastlinu.
Vhodné sú slezinník, asparagus, maranta alebo nefrolepka. Potrebovať budete tiež rašelinník a mach.

V ponuke HORNBACHu nájdete veľmi obľúbené interiérové obaly na kvetináče z prírodného vlákna, ktorým sa hovorí kokodama. Je to závesný obal na kvetináč z kokosového vlákna. Dohromady s kokedamou tak budete mať v byte malý raj.

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

Sklenené aerárium

Aerárium je sklenená, väčšinou závesná nádoba. Je vhodná na dekorovanie a na pestovanie rastlín. Na trhu existuje veľké množstvo aerárií, stačí si len vybrať, ktoré lahodia vášmu oku najviac a popustiť uzdu fantázii.

Na domáce osadenie tohto netradičného kvetináča budete potrebovať ozdobný piesok, substrát a rastlinu, ktorú do hliny zasadíte. Ak je kvetina príliš malá, pomôže vám s jej umiestnením pinzeta. Potom len vyberte vhodné závesné lanko a tešte sa z krásy aerária. Kvety zalievajte podľa potreby.

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

Lietajúci kvetináč

Lietajúci kvetináč visí zo stropu hore nohami, kvetinou smerujúcou k zemi. Na prvý pohľad sa vám to môže zdať postavené na hlavu, ale verte, že tento štýl kvetinám prospieva a navyše to vyzerá veľmi efektne.

Kvetináč je navrhnutý tak, aby išla voda priamo ku koreňom, takže vám uľahčí aj zalievanie. Je vhodný skoro pre všetky druhy kvetov alebo bylín. Len dbajte na to, aby mali ideálne podmienky.

Zelené steny

Zelené steny alebo tiež vertikálne záhrady sú ideálnym spestrením interiéru. Ak nie ste domáci kutil a záhradník v jednom, nechajte si radšej stenu nainštalovať od odborníkov. Ako to bude prebiehať?

Na perforovanú nosnú dosku z vodeodolného materiálu sa rozmiestnia závesné kontajnery. Do každého patrí jedna špeciálne hydroponicky pestovaná rastlina. Pokiaľ bude v budúcnosti potrebné niektorú rastlinu vymeniť, jednoducho sa vyberie bez toho, aby sa akokoľvek narušila štruktúra zelenej steny a koreňového systému.

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

Živý obraz

Ak doma máte väčšie množstvo kvetov alebo máte malý byt, vyskúšajte živý obraz. Namiesto olejomaľby si na stenu zaveste kvety. Dizajnové drevené rámy a integrované LED osvetlenie vytvorí z kvetín umelecké dielo.

Ručný zavlažovací systém si vyžaduje doplnenie vody len 1x až 2x v mesiaci a rastliny sú pestované hydroponicky čiže pomocou živného roztoku. Vďaka tomu môžu mať živý obraz doma aj tí, ktorí sú alergickí na plesne, hroziace v klasických kvetináčoch vyplnených substrátom.

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny

DIY kvetináč

Máte doma staré kvetináče? Nevyhadzujte ich. Pomocou farieb, fixiek, farebných sprejov a lepidla vykúzlite krásne dizajnové kúsky, ktoré bude obdivovať každá vaša návšteva. Originálne kvetináče vytvoríte aj zo starých hrncov a hrnčekov. Kreativite sa medze nekladú.

Prajeme vám veľa inšpirácie. A nezabudnite - všetko, čo potrebujete pre krásnu záhradu, nájdete u nás.

7 tipov, ako netradične pestovať izbové rastliny
hore