Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 14. 12. 2024 o 5:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Rastlina síce môže zostať pomerne dlho v rovnakom kvetináči s jednou zeminou, ale to za predpokladu, že ju budete pravidelne hnojiť.
Po čase uvidíte, ako rastlina začne rásť pomalšie a začne sa z nej vytrácať zdravý vzhľad. To je spôsobené tým, že narastené korene spotrebovali už všetku zeminu v kvetináči.

Z tohto dôvodu by ste mali svoje rastliny v pravidelnom intervale presádzať do väčších výsadbových nádob a čerstvej zeminy. Niektoré rastliny to potrebujú častejšie ako iné.

  • Jednoročné rastliny s rýchlym tempom rastu by ste mali od predpestovania zo semien až do dosiahnutia veľkosti, v ktorej už môžu kvitnúť, presádzať do väčších kvetináčov niekoľkokrát v priebehu niekoľkých mesiacov.
  • Väčšie rastliny, ktoré vydržia po mnoho rokov, presádzajte až do dosiahnutia požadovanej veľkosti spravidla raz ročne. Až rastlina dorastie do svojej maximálnej veľkosti, vyžaduje presádzanie ešte menej častejšie.

Presadenie by sa malo vykonávať každé 2 až 3 roky. Ideálnym obdobím je jar, kedy rastliny naberú novú energiu.
Rastliny v kvetináčoch presádzajte ideálne od marca do júla a rastliny pestované vo vedre, v máji. Všetky rastliny by ste však mali mať presadené najneskôr do júla, alebo s tým počkať až na ďalší rok.

Presadenie by ste mali vykonať, ak uvidíte, že:

  • Korene vyrastajú zo zeme.
  • Mladé špičky korienkov prerastajú do okrajov.
  • Korene sú pri postrannej vymedzovacej vrstve husto splstnatené alebo sa na dne črepníka vytvára mohutná špirála.
  • Korene prerastajú cez drenážny otvor výsadbovej nádoby. Avšak to nie je nijako smerodajné znamenie, pretože to sa stáva aj v prípade, keď zostávajúce korene rastliny ešte úplne nevyplnili Výsadbovú nádobu.
  • Na povrchu alebo na vonkajšej stene nádoby sa vytvárajú biele usadeniny. To je známkou príliš tvrdé vody zo zalievania alebo zasolenia pri nadmernom hnojení.
  • Pomer veľkosti rastliny a črepníka nie je vyhovujúce, takže sa rastlina neustále prevracia alebo dokonca kvetináč roztrhne
  • Substrát v črepníku rýchlo vysychá.

Niekedy tiež stačí ubrať vrstvu zeminy v kvetináči alebo vedre a vymeniť ju za nový kvetinový substrát. Pokiaľ máte rastliny pri ktorých nechcete, aby vyrástli, skracujte im po období silného rastu korene a opäť ich zasaďte do starej nádoby.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Rastový cyklus rastlín sa vyznačuje kľudovými a rastovými fázami a je riadený teplotou a dĺžkou pôsobenia denného svetla. Takmer všetky rastliny majú rady presadenie na začiatku rastového obdobia, ktoré môže byť u každej rastliny iné.

Až sa rozvinú puky a vytvoria mladé lístky a výhonky, je pokojová fáza pri konca a začína nové rastové obdobie.

Teraz bude vaša rastlina opäť potrebovať dostatok vody a bude potrebné ju pravidelne hnojiť, aby mohla pokračovať vo výdatnom raste. Dbajte na to, aby mala vaša rastlina dostatok miesta na rast a v prípade potreby ju presaďte.

Aj rastliny potrebujú regeneračné fázy. Ak je v tejto dobe presadíte, nebudú korene dostatočne rýchlo zarastať do čerstvej zeminy. Takže sa môžeme začať hromadiť voda a korene môžu začať plesnivieť.

Kľudová fáza rastlín je rôzna:

  • Niektoré rastliny zhadzujú počas kľudovej fázy listy. To predstavuje ochrannú funkciu, ktorá rastlinu v zime chráni pred vyschnutím. Pri teplotách pod bodom mrazu už nie je zaručený prenos tekutín z koreňov do listov.
  • Existujú rastliny, ktoré svoje listy nezhadzuje, pretože pôvodne pochádzajú z oblastí, v ktorých v zime nemrzne. Aj tieto rastliny potrebujú kľudovú fázu. Navyše možno toto prirodzené kľudové obdobie u väčšiny rastlín spoznať len ťažko, takže odporúčame ich navyknúť na kľudovú fázu v zime.
  • Iné rastliny nie sú viazané na žiadne kľudové obdobie, pretože pochádzajú z tropických alebo subtropických podnebných pásov. Celoročnú simuláciu prirodzených podmienok možno v našich zemepisných šírkach vykonávať len v obmedzenom rozsahu. Preto odporúčame tieto rastliny navyknúť na pravidelnú kľudovú fázu v zime.
  • Cibuľovité a hľuznaté rastliny predstavujú výnimku. Na začiatku kľudového obdobia úplne odumrú, nepotrebujú svetlo, a až na niekoľko málo výnimiek ani vodu. Na jar sa prebúdzajú k novému životu a cyklus začína nanovo.

  • Zovrite jeden alebo niekoľko silných stoniek rastliny medzi prstami, aby sa vaše dlaň dotýkala substrátu vo kvetináči.
  • U rastlín, ktoré vytvárajú ružičky - ako napríklad u africkej fialky - najprv opatrne zájdite rukou pod rozprestreté listy, aby ste sa dostali k povrchu zeminy.
  • Skúste rastlinu neustále a opatrne vyťahovať z nádoby. V prípade potreby môžete z koreňov, ktoré vyrastajú zospodu kvetináča, opatrne odrolit hlinu. Na nádobu zľahka zo strany poklepajte ak by sa korene nechceli pustiť. Pri mimoriadne tvrdošijných exemplároch môžete opatrne poklepať nádobou o pracovnú plochu.
  • Ak je zemina okolo koreňového balu veľmi suchá, dajte ju na krátku dobu do vodného kúpeľa, aby sa tekutina mohla vstrebať.
  • Napríklad položte do odtokového otvoru na dne črepníka črep zo starého črepníka, aby ste zabránili rýchlemu odtekaniu vody a vymrvenie zeminy.
  • Dajte zeminu do kvetináča a usaďte rastlinu tak, aby sa horná časť koreňového balu nachádzala tesne pod okrajom.
  • Nový kvetináč by mal byť v priemere o cca 2-3 cm väčší ako starý kvetináč. Rastlinám sa ideálne darí v nádobách, ktoré sú len o niečo väčšie ako ich koreňový bal. Pri nákupe vyberajte nádoby s odtokovým otvorom, aby mohla odtekať prebytočná voda.
  • Medziľahlé priestory vyplňte zeminou a rastlinu mierne pritlačte.
  • Na záver výdatne zalejte. A máte hotovo.

5 tipov, ako presádzať rastliny

  • Ak je vaša rastlina o niečo väčšia, uľahčite si prácu tým, že položíte kvetináč na stranu a napr. buchnete na okraj varechou.
  • Narežte pomocou noža s tenkým, dlhým ostrím z vnútornej strany okraj kvetináča po celom jeho obvode.
  • Vytiahnite nádobu z koreňového balu.
  • Ak sa koreňový bal nechce pustiť, mali by ste kvetináč opatrne rozbiť, popr. rozrezať, aby sa korene rastliny pri vyťahovaní nepoškodili alebo dokonca neodtrhli.

Pokiaľ ste vysadili sadeničky do rašelinového kvetináča, vytvorili ste tým tie najlepšie predpoklady pre šetrné presadenie. Pretože tým budete môcť premiestniť malú rastlinku do jej novej zeminy spolu s kvetináčom, bez toho aby došlo k poškodeniu koreňov. Vďaka tomu neutrpí mladá rastlinka "šok z presadenia".

  • Dbajte na to, aby rastlinka v rašelinovom kvetináči vždy dostávala dostatok vody, jedine tak budú môcť korene voľne prerastať cez kvetináč.
  • Pred presadením alebo vytiahnutím kvetináč na krátku dobu ponorte do vlažnej vody, opatrne rašelinový kvetináč narežte a zasaďte ho s rastlinou do novej zeminy. Rašelinový kvetináč sa bez akýchkoľvek škodlivých zvyškov rozloží v zemine.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Tak aký? Malý, veľký? Bude sa hodiť do interiéru? A čo do neho? Tak na takéto otázky pre vás máme odpovede.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Ak ste si vybrali vhodnú nádobu, je potrebný ešte vybrať správny materiál. Materiály majú rôzne vlastnosti, a nie každý je vhodný pre akýkoľvek účel.

5 tipov, ako presádzať rastliny

TVAR

  • Kvetináče majú väčšinou guľatý alebo valcovitý tvar.
  • Všeobecne vzaté majú rastliny radšej okrúhle kvetináče, pretože sa v nich ich korene môžu rozrastať rovnomerne do všetkých strán.
  • U väčších výsadbových nádob sú ponúkané tiež hranaté varianty. Výhoda: Nádoby možno postaviť bližšie k sebe. Ale len vtedy, ak v nich rastliny rastú kolmo do výšky a nie sú naklonené do strany.

VEĽKOSŤ

  • U väčšiny kvetináčov zodpovedá približne priemer výške. Tento pomer má rado veľa rastlín.
  • Niektoré druhy rastlín potrebujú do hĺbky miesto na svoje korene. Ruže sa napríklad v plytkých miskách necítia dobre. Tie majú rady vysoké, úzke kvetináče.
  • Pri výbere kvetináčov sa riaďte potrebami konkrétnej rastliny.
  • Hovorí sa, že korene rastliny by mali byť v odstupe 5-10 cm od okraja nádoby.

Nádoba je prekážkou pre rast koreňov. Výberom veľkosti kvetináča môžete ovplyvniť, do akej veľkosti vaše rastlina dorastie. Napriek tomu by sa mladé rastlinky nemali ihneď vysádzať do obrovských nádob, inak budú mať tendenciu vkladať silu do tvorby svojich koreňov. Rastliny radšej častejšie presádzajte.

Základné pravidlo hovorí, že korene by mali mať cca 5 až 10 cm odstup od okraja nádoby.

Pri prvom presadení sa môžete riadiť pravidlom, že nová nádoba má ideálne o cca tri centimetre väčší obvod než tá, v ktorej ste rastlinu kúpili.

Ak by ste chceli vysádzať porast, ktorému rastú korene do hĺbky, ako napríklad ruže alebo orchidey, vyberte si vysoký kvetináč. Pre trávy alebo iné rastliny s koreňmi do strany sú vhodné výsadbovej misky alebo podobné ploché výsadbové nádoby.

Pre rastliny rastúce do výšky sa hodia masívne, široké nádoby, pretože tie vytvárajú protiváhu a zaisťujú stabilitu - napríklad pestovateľské korytá alebo vedierka. Guľaté alebo hranaté stĺpiky a vázy možné ideálne osádzať malými, stredne vysokými alebo zvesenými rastlinami.

hore