0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 7. 2022 o 4:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

5 tipov, ako presádzať rastliny

Doba čítania: 12 min.
5 tipov, ako presádzať rastliny

Kvety, bylinky a izbové rastliny môžu zostať pomerne dlho v rovnakom kvetináči s jednou zeminou, ale aby vaše rastliny zostali čo najdlhšie zdravé a krásne, tak je potrebné ich pravidelne presádzať. Poradíme vám, ako na to.

Prečo by sa malo presádzať?

Rastlina síce môže zostať pomerne dlho v rovnakom kvetináči s jednou zeminou, ale to za predpokladu, že ju budete pravidelne hnojiť.
Po čase uvidíte, ako rastlina začne rásť pomalšie a začne sa z nej vytrácať zdravý vzhľad. To je spôsobené tým, že narastené korene spotrebovali už všetku zeminu v kvetináči.

Z tohto dôvodu by ste mali svoje rastliny v pravidelnom intervale presádzať do väčších výsadbových nádob a čerstvej zeminy. Niektoré rastliny to potrebujú častejšie ako iné.

 • Jednoročné rastliny s rýchlym tempom rastu by ste mali od predpestovania zo semien až do dosiahnutia veľkosti, v ktorej už môžu kvitnúť, presádzať do väčších kvetináčov niekoľkokrát v priebehu niekoľkých mesiacov.
 • Väčšie rastliny, ktoré vydržia po mnoho rokov, presádzajte až do dosiahnutia požadovanej veľkosti spravidla raz ročne. Až rastlina dorastie do svojej maximálnej veľkosti, vyžaduje presádzanie ešte menej častejšie.

Základné pravidlá pre presádzanie

Presadenie by sa malo vykonávať každé 2 až 3 roky. Ideálnym obdobím je jar, kedy rastliny naberú novú energiu.
Rastliny v kvetináčoch presádzajte ideálne od marca do júla a rastliny pestované vo vedre, v máji. Všetky rastliny by ste však mali mať presadené najneskôr do júla, alebo s tým počkať až na ďalší rok.

Podľa čoho spoznáte, že musíte rastliny presadiť?

Presadenie by ste mali vykonať, ak uvidíte, že:

 • Korene vyrastajú zo zeme.
 • Mladé špičky korienkov prerastajú do okrajov.
 • Korene sú pri postrannej vymedzovacej vrstve husto splstnatené alebo sa na dne črepníka vytvára mohutná špirála.
 • Korene prerastajú cez drenážny otvor výsadbovej nádoby. Avšak to nie je nijako smerodajné znamenie, pretože to sa stáva aj v prípade, keď zostávajúce korene rastliny ešte úplne nevyplnili Výsadbovú nádobu.
 • Na povrchu alebo na vonkajšej stene nádoby sa vytvárajú biele usadeniny. To je známkou príliš tvrdé vody zo zalievania alebo zasolenia pri nadmernom hnojení.
 • Pomer veľkosti rastliny a črepníka nie je vyhovujúce, takže sa rastlina neustále prevracia alebo dokonca kvetináč roztrhne
 • Substrát v črepníku rýchlo vysychá.

Každá rastlina potrebuje trochu inú starostlivosť. Existuje dokonca niekoľko výnimiek. Niektoré rastliny rastú lepšie alebo kvitnú ochotnejšie, keď majú korene v kvetináči trochu stiesnenejšie, ako napr. Cibuľovité alebo hľuznaté porasty a niektoré kríky.

Niekedy tiež stačí ubrať vrstvu zeminy v kvetináči alebo vedre a vymeniť ju za nový kvetinový substrát. Pokiaľ máte rastliny pri ktorých nechcete, aby vyrástli, skracujte im po období silného rastu korene a opäť ich zasaďte do starej nádoby.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Pri presádzaní myslite na rastový cyklus rastliny

Rastový cyklus rastlín sa vyznačuje kľudovými a rastovými fázami a je riadený teplotou a dĺžkou pôsobenia denného svetla. Takmer všetky rastliny majú rady presadenie na začiatku rastového obdobia, ktoré môže byť u každej rastliny iné.

Rastová fáza

Až sa rozvinú puky a vytvoria mladé lístky a výhonky, je pokojová fáza pri konca a začína nové rastové obdobie.

Teraz bude vaša rastlina opäť potrebovať dostatok vody a bude potrebné ju pravidelne hnojiť, aby mohla pokračovať vo výdatnom raste. Dbajte na to, aby mala vaša rastlina dostatok miesta na rast a v prípade potreby ju presaďte.

Kľudové obdobie

Aj rastliny potrebujú regeneračné fázy. Ak je v tejto dobe presadíte, nebudú korene dostatočne rýchlo zarastať do čerstvej zeminy. Takže sa môžeme začať hromadiť voda a korene môžu začať plesnivieť.

Kľudová fáza rastlín je rôzna:

 • Niektoré rastliny zhadzujú počas kľudovej fázy listy. To predstavuje ochrannú funkciu, ktorá rastlinu v zime chráni pred vyschnutím. Pri teplotách pod bodom mrazu už nie je zaručený prenos tekutín z koreňov do listov.
 • Existujú rastliny, ktoré svoje listy nezhadzuje, pretože pôvodne pochádzajú z oblastí, v ktorých v zime nemrzne. Aj tieto rastliny potrebujú kľudovú fázu. Navyše možno toto prirodzené kľudové obdobie u väčšiny rastlín spoznať len ťažko, takže odporúčame ich navyknúť na kľudovú fázu v zime.
 • Iné rastliny nie sú viazané na žiadne kľudové obdobie, pretože pochádzajú z tropických alebo subtropických podnebných pásov. Celoročnú simuláciu prirodzených podmienok možno v našich zemepisných šírkach vykonávať len v obmedzenom rozsahu. Preto odporúčame tieto rastliny navyknúť na pravidelnú kľudovú fázu v zime.
 • Cibuľovité a hľuznaté rastliny predstavujú výnimku. Na začiatku kľudového obdobia úplne odumrú, nepotrebujú svetlo, a až na niekoľko málo výnimiek ani vodu. Na jar sa prebúdzajú k novému životu a cyklus začína nanovo.

Tip

Počas kľudového obdobia by ste nemali hnojiť, mali by ste menej zalievať a v prípade potreby znížiť teplotu. Rastliny si kľudové obdobie musia užiť.

Ako presádzať malé až stredne veľké rastliny.

 • Zovrite jeden alebo niekoľko silných stoniek rastliny medzi prstami, aby sa vaše dlaň dotýkala substrátu vo kvetináči.
 • U rastlín, ktoré vytvárajú ružičky - ako napríklad u africkej fialky - najprv opatrne zájdite rukou pod rozprestreté listy, aby ste sa dostali k povrchu zeminy.
 • Skúste rastlinu neustále a opatrne vyťahovať z nádoby. V prípade potreby môžete z koreňov, ktoré vyrastajú zospodu kvetináča, opatrne odrolit hlinu. Na nádobu zľahka zo strany poklepajte ak by sa korene nechceli pustiť. Pri mimoriadne tvrdošijných exemplároch môžete opatrne poklepať nádobou o pracovnú plochu.
 • Ak je zemina okolo koreňového balu veľmi suchá, dajte ju na krátku dobu do vodného kúpeľa, aby sa tekutina mohla vstrebať.
 • Napríklad položte do odtokového otvoru na dne črepníka črep zo starého črepníka, aby ste zabránili rýchlemu odtekaniu vody a vymrvenie zeminy.
 • Dajte zeminu do kvetináča a usaďte rastlinu tak, aby sa horná časť koreňového balu nachádzala tesne pod okrajom.
 • Nový kvetináč by mal byť v priemere o cca 2-3 cm väčší ako starý kvetináč. Rastlinám sa ideálne darí v nádobách, ktoré sú len o niečo väčšie ako ich koreňový bal. Pri nákupe vyberajte nádoby s odtokovým otvorom, aby mohla odtekať prebytočná voda.
 • Medziľahlé priestory vyplňte zeminou a rastlinu mierne pritlačte.
 • Na záver výdatne zalejte. A máte hotovo.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Ako presadiť veľké rastliny

 • Ak je vaša rastlina o niečo väčšia, uľahčite si prácu tým, že položíte kvetináč na stranu a napr. buchnete na okraj varechou.
 • Narežte pomocou noža s tenkým, dlhým ostrím z vnútornej strany okraj kvetináča po celom jeho obvode.
 • Vytiahnite nádobu z koreňového balu.
 • Ak sa koreňový bal nechce pustiť, mali by ste kvetináč opatrne rozbiť, popr. rozrezať, aby sa korene rastliny pri vyťahovaní nepoškodili alebo dokonca neodtrhli.

Ako presadiť sadeničky

Pokiaľ ste vysadili sadeničky do rašelinového kvetináča, vytvorili ste tým tie najlepšie predpoklady pre šetrné presadenie. Pretože tým budete môcť premiestniť malú rastlinku do jej novej zeminy spolu s kvetináčom, bez toho aby došlo k poškodeniu koreňov. Vďaka tomu neutrpí mladá rastlinka "šok z presadenia".

 • Dbajte na to, aby rastlinka v rašelinovom kvetináči vždy dostávala dostatok vody, jedine tak budú môcť korene voľne prerastať cez kvetináč.
 • Pred presadením alebo vytiahnutím kvetináč na krátku dobu ponorte do vlažnej vody, opatrne rašelinový kvetináč narežte a zasaďte ho s rastlinou do novej zeminy. Rašelinový kvetináč sa bez akýchkoľvek škodlivých zvyškov rozloží v zemine.

5 tipov, ako presádzať rastliny

Ako vybrať správny kvetináč

Tak aký? Malý, veľký? Bude sa hodiť do interiéru? A čo do neho? Tak na takéto otázky pre vás máme odpovede.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Kvetinové truhlíky

  Sú vhodné predovšetkým ako dekorácia na parapety, terasy a balkóny.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Okrasné kvetináče

  Sú vhodné pre izbové rastliny a nemajú otvor v dne

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Výsadbové kvetináče

  Sú univerzálnou nádobou s otvorom v dne. Hodia sa na takmer akúkoľvek rastlinu.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Výsadbové misky

  Nie sú vhodné pre trvalé vysádzanie. Vzhľadom k malej výške majú korene len málo priestoru. Často sa používajú ako dekoračný prvok napríklad na stôl alebo ako náhrobná dekorácia.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Výsadbové vázy

  Dekoračné prvky, ktoré je možné používať rozmanitým spôsobom, napr. ako dekoračný prvok k vstupom a vjazdom. Veľmi dobre sa v ňom pestujú ruže, kýblikové rastliny alebo mrazuvzdorné rastliny.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Vedrá a truhlíky na rastliny

  Objemné výsadbové nádoby na veľké rastliny sa hodia na optické rozdelenie priestoru. V kombinácii s popínavými rastlinami a podperami skvele vyzerajú. Používajú sa tiež pri domových vchodov, vjazdov a prístupových ciest. Vedierka a truhlíky na kvety sú vhodné na mrazuvzdorné rastliny a rastliny pestované vo vedrách či vedierkach.

z
5 tipov, ako presádzať rastliny

Aký materiál výsadbových nádob vybrať?

Ak ste si vybrali vhodnú nádobu, je potrebný ešte vybrať správny materiál. Materiály majú rôzne vlastnosti, a nie každý je vhodný pre akýkoľvek účel.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Zinok

  • Má dlhú životnosť
  • je prospešný pre rastliny,
  • kvetináče sú vyrobené z pozinkovaného oceľového plechu,
  • veľmi ľahký,
  • pozinkovanie chráni pred koróziou,
  • obsiahnutý zinok predstavuje dôležitú živinu pre rastliny,
  • väčšinou nie sú vyvŕtané žiadne otvory - pozor na hromadenie vody,
  • ohrieva sa na slnku, odovzdáva teplo do zeme - nemajú ho rady všetky rastliny.

  Údržba: Vytvára ochrannú vrstvu proti pôsobeniu vonkajších vplyvov - materiál odolný voči znečisteniu. Pri čistení nepoužívajte hrubé kefy ani chemické čistiace prostriedky, pretože by mohli zničiť prirodzenú ochrannú vrstvu. Postačiť by mala bavlnená tkanina alebo aj trocha alkoholu.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Drevo

  • Dve varianty: s vyrazenou fóliou alebo plastovou vložkou,
  • dobrá stabilita vďaka vysokej hmotnosti,
  • nádoby s tlakovou impregnáciou chránia pred hubami a hnilobou,
  • prírodný produkt, ktorého povrch sa môže meniť v dôsledku pôsobenia poveternostných vplyvov.
  • v HORNBACHu sa používa iba drevo z certifikovaných a trvalo obhospodarovaných lesných porastov.

  Údržba: Potrebuje trochu väčšu údržbu ako plast alebo kameň. Nečistoty možno odstrániť pomocou tkaniny alebo špongie. Do kvetináča nenalievajte moc vody a nepoužívajte ostré čistiace prostriedky. Materiálu dodajte svieži vzhľad pomocou lazúry na drevo.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Pálená hlina a terakota

  • Odolné voči UV žiareniu, vodeodolné a mrazuvzdorné.
  • Po niekoľkých mesiacoch sa na povrchu vytvorí patina.
  • Pálenú hlinu je nutné vždy udržiavať vlhkú - voda na povrchu by sa mohla z hliny vypariť.

  Údržba: Nečistoty odstraňujte vodou a neagresívnym mydlom. Vodný kameň z okrajov odstraňujte tým, že kvetináč vložíte do octovej vody alebo sódy. Potrite surovými zemiakmi alebo postavte do vedra s humusom z kôry a naplňte vodou.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Umelá hmota

  • Veľmi veľa farieb a tvarov,
  • vhodná ako do interiéru, tak do exteriéru,
  • robustná a nenáročná na údržbu,
  • ľahká, nerozbitná, elastická, mrazuvzdorná, odolná voči chemikáliam a zmenám teplôt,
  • nedochádza v nej k rýchlemu odparovaniu vody,
  • nižšia stabilita vďaka nízkej hmotnosti.

  Údržba: Je veľmi nenáročná na údržbu, nevyžaduje žiadnu zvláštnu údržbu. Čistite jednoducho vodou a tkaninou, resp. kefou.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Polyratan

  • Odolný voči UV žiareniu a pôsobeniu poveternostných vplyvov,
  • vhodný pre exteriér,
  • veľmi ľahký - jednoduchá preprava,
  • nižšia stabilita vďaka nízkej hmotnosti,
  • pre vysádzanie rastlín slúži zinková alebo plastová vložka,
  • květináč sa hodí tiež do interiéru.

  Údržba: Polyratan je nenáročný na údržbu. Veľkú nečistotu môžete odstrániť vodou alebo jemným mydlovým lúhom. Postačí čistenie raz ročne.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Umelý kameň

  • Veľmi ľahký - Jednoduchá preprava,
  • předvyrazené otvory, ktoré možno v prípade potreby ľahko prevŕtať.
  • Veľmi veľa farieb a tvarov.
  • Hlavné miesto použitia je vonku - k dostaniu aj pre nádoby do interiéru.
  • Veľmi odolný - je nutné zabrániť hromadeniu vody v zime.

  Údržba: Umelý kameň môžete čistiť mokrou tkaninou a neagresívnymi čistiacimi prostriedkami. Agresívne chemické látky môžu poškodiť povrch a napadnúť farbu.

 • 5 tipov, ako presádzať rastliny

  Keramika

  • Väčšinou sa používa v interiéri,
  • praktický a robustný univerzálny materiál,
  • bezpočet farieb a tvarov,
  • 100% vodeodolná a možno ju úplne bez problémov postaviť na nábytok,
  • odolná voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, korózie a opotrebovania.
  • Robustní univerzální materiál.
  • Použite pre květináč do interiéru, aby sa zabránilo hromadenie vody.

  Údržba: Povrch je odolný voči pôsobeniu čistiacich prostriedkov. Materiál možno ľahko čistiť.

z
5 tipov, ako presádzať rastliny

Niekoľko tipov, ktoré sa vám budú hodiť pri výbere kvetináča

TVAR

 • Kvetináče majú väčšinou guľatý alebo valcovitý tvar.
 • Všeobecne vzaté majú rastliny radšej okrúhle kvetináče, pretože sa v nich ich korene môžu rozrastať rovnomerne do všetkých strán.
 • U väčších výsadbových nádob sú ponúkané tiež hranaté varianty. Výhoda: Nádoby možno postaviť bližšie k sebe. Ale len vtedy, ak v nich rastliny rastú kolmo do výšky a nie sú naklonené do strany.

VEĽKOSŤ

 • U väčšiny kvetináčov zodpovedá približne priemer výške. Tento pomer má rado veľa rastlín.
 • Niektoré druhy rastlín potrebujú do hĺbky miesto na svoje korene. Ruže sa napríklad v plytkých miskách necítia dobre. Tie majú rady vysoké, úzke kvetináče.
 • Pri výbere kvetináčov sa riaďte potrebami konkrétnej rastliny.
 • Hovorí sa, že korene rastliny by mali byť v odstupe 5-10 cm od okraja nádoby.

Ako zistiť vhodnú veľkosť kvetináča

Nádoba je prekážkou pre rast koreňov. Výberom veľkosti kvetináča môžete ovplyvniť, do akej veľkosti vaše rastlina dorastie. Napriek tomu by sa mladé rastlinky nemali ihneď vysádzať do obrovských nádob, inak budú mať tendenciu vkladať silu do tvorby svojich koreňov. Rastliny radšej častejšie presádzajte.

Základné pravidlo hovorí, že korene by mali mať cca 5 až 10 cm odstup od okraja nádoby.

Pri prvom presadení sa môžete riadiť pravidlom, že nová nádoba má ideálne o cca tri centimetre väčší obvod než tá, v ktorej ste rastlinu kúpili.

Ak by ste chceli vysádzať porast, ktorému rastú korene do hĺbky, ako napríklad ruže alebo orchidey, vyberte si vysoký kvetináč. Pre trávy alebo iné rastliny s koreňmi do strany sú vhodné výsadbovej misky alebo podobné ploché výsadbové nádoby.

Pre rastliny rastúce do výšky sa hodia masívne, široké nádoby, pretože tie vytvárajú protiváhu a zaisťujú stabilitu - napríklad pestovateľské korytá alebo vedierka. Guľaté alebo hranaté stĺpiky a vázy možné ideálne osádzať malými, stredne vysokými alebo zvesenými rastlinami.

hore
HORNBACH