0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 2. 2024 o 21:19. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

9 najčastejších chýb akvaristov

9 najčastejších chýb akvaristov

Či už patríte medzi začínajúcich alebo skúsených akvaristov, mali by ste si dávať pozor na chyby, ktoré môžu vašej vodnej ríši ublížiť. Aké to sú? Tie najčastejšie sme pre vás spísali v tomto článku.

Veľkosť akvária

Tiež si myslíte, že čím menšie akvárium, tým ľahšia údržba? Vyvedieme vás z omylu. Ak ste začiatočníci, siahnite radšej po tom veľkom. Bude sa vám s ním pracovať lepšie. Samozrejme tiež zohľadnite, koľko priestoru v byte máte a aký je váš finančný rozpočet. Ak sa do akvaristiky zo začiatku bojíte ísť naplno, vyskúšajte nano akvárium. Je malé, elegantné a ideálne pre chov kreviet a krabov.

Neznalosť rýb a rastlín

Ryby a rastliny sú ako ľudia. Majú rozdielne vlastnosti a potreby. Niektoré ryby túžia po spoločnosti, iné majú rady samotu. Niektoré rastliny vyžadujú dostatok svetla a iné prospievajú v šere. Ak zatiaľ nie ste znalci podvodného sveta, kúpte si do akvária len pár obyvateľov. Všetko sa na nich naučte a pomaly pridávajte nové tvory.

Osádzanie rybami hneď po napustení akvária

Akonáhle vybavíte akvárium pieskom, rastlinami a dekoráciami, nechajte ho aspoň dva týždne bez osádky živočíchov. Prečo? Najskôr sa tu musia usídliť baktérie, ktoré udržujú biologickú rovnováhu. Počas čistenia akvária dolievajte len odstátu vodu izbovej teploty. Živočíchy sa tak ľahšie vyrovanjú s teplotným šokom.

Nesprávne čistenie

Čisteniu akvária sa venujte aspoň 1x za 14 dní. Prečo? Predídete hromadeniu odpadových látok, ryby nebudú choré a nepremnožia sa vám riasy.

Čo všetko by ste mali udržiavať v čistote:

  • filter,
  • sklá,
  • dno,
  • dekorácie,
  • rastliny.

Čisteniu sa venujte aspoň raz za 2 týždne

Nesprávna teplota

Vždy si dôkladne premyslite, akí obyvatelia budú vaše akvárium obývať a podľa toho nastavte teplotu. Studenokrvné živočíchy ocenia chladnú vodu. Tropické ryby však vyžadujú teplo. K nastaveniu ideálnej teploty vody vám poslúži ohrievač a teplomer.

Nedostatok svetla

Ak chcete, aby sa rybám aj rastlinám dobre darilo, kúpte im kvalitné osvetlenie. Také, ktoré pripomína denné svetlo alebo simuluje tropické hlbiny. Vyberať môžete medzi žiarivkami alebo LED osvetlením. Aké si zvolíte, záleží na vás. Pri jeho inštalácii ale vždy dbajte na to, aby ste neublížili sebe ani rybičkám.

Návody a poradenstvo - akvaristika

Mnoho rýb

Ste z nového akvária nadšený a chcete ho hneď vysadiť rozmanitými druhmi rýb a rastlín? Zadržte. Menej je niekedy viac. Základné pravidlo hovorí, že na každý 1 cm ryby sú potrebné 2 až 3 litre vody. Pozrite sa, aké veľké je vaše akvárium. Kúpte si do neho len toľko rýb, aby mali dostatok priestoru na život.

Prílišné kŕmenie

Ryby vyžadujú pravidelné a kvalitné kŕmenie. Zbytočne to ale nepreháňajte a nesypte im viac než je nutné. Prečo? Zvyšky krmiva budú plávať na hladine a hniť. Tým utrpí kvalita vody aj kvalita života živočíchov.

Dávajte pozor na prílišné kŕmenie

Chemické prípravky

Pravidelným čistením pomocou chemických prípravkov zamedzíte nadmernému rastu baktérií a šíreniu chorôb. Napriek tomu po chémii siahnite až v krajnej núdzi. Radšej si vyhrňte rukávy a pustite sa do čistenia sami. Urobíte tým radosť citlivým obyvateľom vašej vodnej ríše.

Prajeme vám, aby vaše rybičky prospievali a vy ste sa mohli tešiť z krásneho podvodného sveta.

hore