0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 5:03. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako brúsiť parkety

Ako brúsiť parkety

Už nejakú dobu uvažujete, že sa nadobro zbavíte zašlapaného koberca alebo linolea, ktoré hyzdí vašu podlahu. Aké je ale vaše prekvapenie, keď pod kobercom či inou podlahovou krytinou objavíte drevené parkety! Aby boli opäť ako nové, poradíme vám s ich brúsením.

Analyzujte stav podlahy

Vizuálnou kontrolou zistíme, v akom stave sú existujúce parkety. Ak sú len zašlé časom, sem tam sa na nich objavuje tmavší fliačik, nie je potrebné žiadne razantnejšie riešenie.

V prípade, že sú parkety poničené, zvážte ich čiastočnú alebo úplnú výmenu. Ak nie ste v odbore profík, radšej sa obráťte na odborníkov, ktorí vám s výmenou radi pomôžu.

Pripravte si všetko potrebné

Usúdili ste, že parkety nepotrebujú výmenu? Potom nie je nič ľahšie, ako prejsť na krok č. 2. Počítajte s tým, že pred samotným brúsením je potrebné podlahu pripraviť a dokúpiť zodpovedajúce vybavenie.
Chýbať by vám nemala:

  • škrabka na farbu,
  • vybavenie na lakovanie, tmelenie
  • a náradie na odstránenie prechodových a ukončovacích líšt.

Pozor!

Dôkladne skontrolujte, či v podlahe nezostal nejaký klinec, ktorý by na nej mohol spôsobiť nevzhľadné ryhy.

Brúsenie parkiet

Samotné brúsenie nie je žiadna veda. Aj napriek tomu je však potrebné dodržiavať určité pravidlá. Pri podlahách, ktoré nie sú príliš zničené, stačí obrúsiť povrchový lak. Brúskou by ste tak mali pracovať iba do hĺbky jedného milimetra. Pri viac poškodených podlahách môžete byť ešte dôraznejší. Tu môžete parkety zbrúsiť o dva až tri milimetre.

Brúsenie vykonávajte v troch chodoch vždy šikmo smerom k vláknam drevených parkiet. Najskôr použite brúsny papier so zrnitosťou brusiva P40, pokračujte P60 a nakoniec použite papier P100.

Ako brúsiť parkety

Odstráňte nečistoty

Po obrúsení parkiet vysypte piliny usadené v odpadkovom koši. Ak by sa tu objavil klinec, existuje riziko jeho zahriatia a následného zapálenia okolitých pilín. Potom si pripravte vysávač, ktorým vysajete všetky chlpy, vlasy, prach a nerovnosti povrchu.

Správny čas na tmelenie

V prípade, že ste sa rozhodli podlahu tmeliť, urobte tak teraz. Na tmelenie použite piliny z najhrubšieho brúsenia zmiešané s tmeliacou hmotou. Vždy postupujte podľa inštrukcií, ktoré nájdete na zakúpenom parketovom tmele.

Tipy, ako ošetriť a obnoviť podlahy všetkých materiálov

Podlaha je základom každého interiéru, dáva mu charakter a rešpektuje spôsob jeho využitia. Správna údržba podlahy predlžuje jej životnosť, ktorá sa počíta na viac ako jedno desaťročie. Viac informácií ako ošetriť a obnoviť drevenú podlahu nájdete v našom ďalšom článku.

Finálna úprava parkiet

Po obrúsení ste sa pravdepodobne rozhodli parkety nalakovať, čo môže spôsobiť mierne komplikácie. Je totiž potrebné dodržiavať dobu schnutia, ktorá je uvedená na obale konkrétneho výrobku. Tento čas môžete využiť na inštaláciu obvodových líšt.

Po zatvrdnutí základného laku na parkety je nutné podlahu ľahko prebrúsiť a to buď ručne alebo brúsnou mriežkou so zrnitosťou 100.

Olejovanie parkiet

Ak sa rozhodnete parkety naolejovať, najlepšie tak urobíte pomocou širokej nerezovej špachtle a štetca. Aby bolo vtieranie oleja do parkiet ešte jednoduchšie, prizvite si na pomoc rotačnú brúsku s tvrdšou a odolnejšou hubkou. Druhú vrstvu náteru aplikujte podľa inštrukcií výrobcu laku.

Ako brúsiť parkety

Bonusová rada alebo čo s nábytkom

Možno vás zaujíma, za ako dlho je možné nasťahovať na zbrúsené a obnovené podlahy nábytok. Konkrétna doba závisí od toho, akú úpravu ste vo finále zvolili. Ak ste parkety lakovali, môžete po nich začať chodiť na druhý deň. Presťahovať sem môžete aj ľahší nábytok. Ten ťažší sem ale presťahujte zhruba týždeň po zaschnutí.
Iná situácia je pri olejovaní. To by ste mali vykonávať zhruba 3 dni. Akonáhle sa olej vsiakne do parkiet (približne po týždni), môžete sem umiestniť nábytok.

Ako položiť laminátovú podlahu

Laminátová podlaha, známa aj ako "plávajúca podlaha", patrí medzi najpopulárnejšie podlahové krytiny v domácnostiach. Je postavená na vodotesnej, lepenej drevotrieskovej doske a jej montáž je veľmi jednoduchá. V našich v viac

hore