0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 9. 2. 2023 o 10:56. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako lakovať s farbami v spreji

Doba čítania: 6 min.
Ako lakovať s farbami v spreji

Ak premýšľate, ako obnoviť a rozjasniť staré a zašlé povrchy v interiéri aj v exteriéri, siahnite po farbách v spreji. Ich aplikácia je najrýchlejším a najjednoduchším riešením, ako dať starým veciam novú tvár. Možno budete prekvapený, čo všetko je možné nalakovať. Nechajte sa inšpirovať naším článkom a prečítajte si pár tipov, ako dosiahnuť dokonalý nástrek pomocou farieb v spreji.

Aké výhody majú farby v spreji?

 • Jednoduchá a čistá aplikácia.
 • Nie sú potrebné žiadne ďalšie nástroje.
 • Sú rýchloschnúce.
 • Rovnomerne pokrývajú povrch.
 • Majú vysokú intenzitu farieb.

Kde všade využijete farby v spreji?

Ako lakovať s farbami v spreji2

Kuchynský nábytok
Starý stojan na topánky už nevyzerá k svetu? A nábytok v kuchyni má najlepšie roky za sebou. Alebo sa vám už nepáčia vaše stoličky?
Nemusíte hneď búrať bytové jadro, aby váš interiér "prekukol". Pre estetickú zmenu si bohato vystačíte napríklad s prestriekaním starého nábytku. S farbami v spreji vám to pôjde ako po masle. Je už len na vás, či zvolíte lesklý, polomatný alebo matný variant.
Viac tipov k renovácii nábytku nájdete v našom článku Ako nalakovať kuchynský nábytok.

Interiérové dekorácie
Máte v skrini ukrytú vázu, ktorá sa vám nehodí do interiéru? Alebo by ste chceli oživiť rám obrazu či svietnika? Pomôcť vám môžu spreje so špeciálnymi efektmi. Efektový lak môžete nanášať podľa svojich predstáv na rôzne bytové doplnky. Perfektné akcenty dosiahnete napríklad sprejom so zlatým, strieborným, granitovým alebo mramorovým efektom.

Záhradný nábytok
Záhradný nábytok je neustále vystavovaný pôsobeniu slnka, dažďa a vetra. Počas sezóny dostáva poriadne zabrať, preto by ste sa oňho mali pravidelne starať a udržiavať ho.
Nanesením vhodnej farby v spreji môžete dodať svojmu záhradnému nábytku nielen nový vzhľad, ale súčasne ho aj chrániť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Čo všetko musíte urobiť, aby ste vašim záhradným zostavám či lehátkam navrátili zašlú slávu, sa dozviete v návode Ako obnoviť záhradný nábytok.

Grily a kachle
Nový kabát môžete z času na čas dopriať aj krbovým kachliam alebo grilu na záhrade. Berte však na vedomie, že nie každý lak v spreji je možné vystaviť tak vysokým teplotám.
Mali by ste siahnuť po špeciálnom spreji na krby a grily, ktorý je žiaruvzdorný a dokáže odolávať teplotám až do 600 °C. A grilovacia sezóna sa môže začať!


Na ktoré materiály môžeme aplikovať farby v spreji?

Farby v spreji môžete použiť takmer na všetky neupravené povrchy, ako aj na lakované povrchy, ktoré sú uschnuté aspoň jeden mesiac. Jedinou výnimkou sú predtým navoskované alebo naolejované povrchy. Aby ste si však boli na 100 % istý, mali by ste najprv aplikovať farbu v spreji na málo viditeľné miesto. Veľmi zriedkavo sa stáva, že stará farba zreaguje so sprejom. Ak stará farba zmäkne, po niekoľkých minútach sa rozdrví alebo odlupuje, povrch nie je vhodný na aplikáciu farby v spreji.

Farby v spreji teda môžete nanášať na drevo, kov, sklo, kameň, betón a tvrdý plast. So špeciálnou farbou sa však dajú lakovať aj mäkké plasty alebo hrdzavé povrchy.

Ako lakovať s farbami v spreji 2

Typy farieb a ich vlastnosti

 • 
			Hornbach

  Alkydové farby

  Typickým znakom alkydových farieb, bežne nazývaných aj olejové farby, je silný zápach. Môžete ich použiť ma korozívne povrchy, avšak nie na pozinkované.

  Alkydové farby potrebujú približne 7 dní, aby úplne stvrdli. Preto aplikujte jednotlivé vrstvy spôsobom "mokré na mokré" (do cca 15 minút) alebo počkajte, kým nie je predchádzajúca vrstva úplna stvrdnutá. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k tvorbe pľuzgierov a odlupovaniu farby.

 • 
			Hornbach

  Akrylové farby

  Akrylové farby sú vďaka odolnému a tvrdému povrchu obzvlášť vhodné na lakovanie úžitkových predmetov alebo automobilových dielov. Medzi hlavné výhody akrylových farieb patrí ich rýchle schnutie (30 minút) a stvrdnutie do 24 hodín.

  Akrylové farby nepoužívajte na mäkké povrchy, akými sú plasty alebo textílie.

 • 
			Hornbach

  Farby na vodnej báze

  Okrem toho, že sú farby v spreji na vodnej báze šetrné k životnému prostrediu, vyznačujú sa aj tým, že nemajú takmer žiadny zápach.

  Ich nevýhodou je dlhá doba tvrdnutia. Okrem toho musíte dbať na to, aby ste povrch, ktorý chcete nastriekať, viackrát opracovali. Tým sa dosiahne vysoká nepriehľadnosť.

 • 
			Hornbach

  Zlupovacie fólie a laky

  Plastovo-gumový nástrek môžete použiť na rôzne časti auta, bicykla alebo motorky. Po zaschnutí zlupovací lak skvelo vyzerá a zároveň aj chráni povrch pred vlhkosťou a nečistotami. Zlupovacie fólie a laky veľmi rýchlo schnú - po 24 hodinách od nástreku je porvch už úplne vyschnutý.

10 krokov pre dokonalý nástrek farbou v spreji

Ako lakovať s farbami v spreji

Okrem odborného poradenstva v predajni odporúčame čítať návod na použitie, ktorý nájdete na obale každého laku v spreji.

Ako lakovať s farbami v spreji

Pripravte si povrch, na ktorý budete nanášať nástrek. Ak je to potrebné, povrchovú časť dreva jemne zbrúste a očistite. Povrch musí byť suchý, zbavený prachu a mastnoty.

Ako lakovať s farbami v spreji

Pred použitím je potrebné sprej pretrepať minimálne po dobu 3 minút, aby sa farebné pigmenty rovnomerne zmiešali.
Tip: Ak počujete miešaciu guličku pri trepaní, farebné pigmenty sú dobre premiešané.

Ako lakovať s farbami v spreji

Predtým, než nastriekate lak na svoj obľúbený predmet, naneste trochu laku na málo viditeľné miesto. Zistíte tak, či je farba kompatibilná s materiálom.
Farebný odtieň si najlepšie skontrolujete nanesením na kus novín.

Ako lakovať s farbami v spreji

Všetky plochy, ktoré neplánujete lakovať, pokryte krycími plachtami a oblepte maskovacími páskami.

Ako lakovať s farbami v spreji

Skontrolujte vzdialenosť striekania, ktorá je uvedená na obale produktu. Tá zvyčajne býva 15 - 40 cm v závislosti od produktu.

Ako lakovať s farbami v spreji

Začnite lakovať. Presuňte sprej zo strany na stranu a zhora dole, tzv. do kríža, aby ste dosiahli rovnomerný výsledok. Medzitým môžete nádobu opätovne pretrepať, udržiavajte však dostatočnú vzdialenosť od lakovaného predmetu.
Nástrek nanášajte iba po tenkých vrstvách, aby ste zabránili stekaniu farby. Tento postup je ideálne zopakovať dvakrát až trikrát. Pred aplikáciou ďalšieho nástreku počkajte 3 - 5 minút, kým farba uschne.
Taktiež berte na vedomie informácie, ktoré uvádza výrobca na obale produktu.

Ako lakovať s farbami v spreji

Farbu nechajte schnúť tak dlho, ako je uvedené v návode na použitie. Všeobecne platí, že farby sa môžete dotýkať po 20 minútach od nástreku, po 3 - 4 hodinách je lak už úplne vyschnutý. Opäť však odporúčame skontrolovať dobu schnutia, ktorú uvádza výrobca.

Ako lakovať s farbami v spreji

Ak je produkt vybavený modrou tryskou, znamená to, že striekaciu hlavicu je možné nastavovať. Uľahčí vám to napríklad nástrek stoličiek alebo stĺpikov.

Ako lakovať s farbami v spreji

Po použití otočte nádobu hore dnom a striekajte, až kým zo spreja nebudú vychádzať freóny, ktoré čistia striekaciu hlavicu.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore