Návod

Ako lepiť vliesové tapety na stenu a strop

Tak jednoduché to ešte nebolo. Pomocou vliesových tapiet si ľahko a rýchlo zrenovujete svoje miestnosti. Natriete stenu lepidlom, priložíte tapetu, rozbalíte ju, pruh dole odrežete a hotovo. So skvelým videom z projektovej dielne HORNBACH a podrobným návodom to zvládnete!

Na tento projekt budete potrebovať

Náradie

Krok za krokom

Príprava podkladu

01

Lepenie vliesových tapiet je menej náročné ako práca s klasickými tapetami. Môžete ich použiť na všetky povrchy, ktoré sa v interiéri tapetujú. Povrch by nemal mať výrazné farebné kontrasty, pretože materiál tapiet môže byť napr. priehľadný a na stene by sa objavovali škvrny. Steny musíte pred tapetovaním vliesovými tapetami natrieť pigmentovým tapetovacím náterom.

 Ako lepiť vliesové tapety
02

Pri nákupe vliesových tapiet dávajte pozor na výrobné číslo série (uvedené na etikete), aby ste sa vyvarovali miernym farebným odchýlkam medzi jednotlivými rolkami.

 Ako lepiť vliesové tapety
03

Pre lepenie vliesových tapiet používajte iba špeciálne lepidlo. Pri používaní lepidla dodržiavajte pokyny výrobcu.

 Ako lepiť vliesové tapety

Lepenie vliesových tapiet na strop

04

Po namiešaní špeciálneho lepidla v príslušnom pomere, ho naneste valčekom priamo na stenu. Špeciálny tapetovací valček umožňuje pravidelné roztieranie lepidla bez striekania. Pre nanášanie lepidla sa dá použiť aj špeciálne zariadenie.

 Ako lepiť vliesové tapety
05

Pomocou gumového valčeka alebo tapetovacej stierky vliesovú tapetu pevne pritlačte. Potom zatlačte pás tapety na konci stropu pomocou stierky do rohu a presah odrežte odlamovacím nožom.

 Ako lepiť vliesové tapety
06

Odrežte aj presah na pozdĺžnej strane. Alternatívne je možné vliesovú tapetu aj vopred nastrihať. Keďže je materiál rozmerovo stabilný, nevyťahuje sa, je umožnená presná práca.

 Ako lepiť vliesové tapety

Odstránenie vliesových tapiet

07

Vliesové tapety sa neskôr dajú jednoducho odstrániť. To je jedna z veľkých výhod tohto materiálu. Tak môžete tapety častejšie meniť bez zvyčajnej námahy.

 Ako lepiť vliesové tapety
08

Steny sú po strhnutí starej vliesovej tapety ihneď pripravené pre ďalšie tapetovanie.

 Ako lepiť vliesové tapety

Lepenie vliesových tapiet na stenu s oknom

09

Steny sú tapetované s dopadom svetla, takže vždy od okna do rohov miestnosti. Najskôr zmerajte svetlú hĺbku okna a presah 3 cm. Odčítajte hodnotu od šírky rolky a zostávajúcej vzdialenosti pri okne. Vodováhou alebo olovnicou urobte čiaru pre prvý závit tapety.

 obr ako lepit vliesove tapety 08
10

Prilepte prvý kotúč tapety na stenu. Odrezaný pásik tapety položte na stenu s 3cm výstupkom zo stropu, zrolujte ho dole, zarovnajte s linkou a naneste štetcom na tapety.

 Ako lepiť vliesové tapety
11

Tapetu v hornej časti okna ostrihajte vodorovne nožnicami, aby ste ju mohli zložiť dnu a zatlačiť na ňu. Prebytok odrežte do okna. To isté urobte na opačnej strane.

 Ako lepiť vliesové tapety
12

V ďalšom procese vytapetujte susedné steny tupým spojom.

 Ako lepiť vliesové tapety
13

Podľa smeru tapety (dopad svetla) sú dvere tapetované zľava alebo sprava. Najjednoduchšie je, ak sa požadované dĺžky tapiet na tapetovanie na dvere najskôr nastrihajú na dĺžku. Ak sú dvere blízko rohu miestnosti, odrežte požadovaný pás tapety (a) na šírku tak, aby vyčnieval zo susednej steny. Ak je zárubňa presne zvislá, môžete tapetu pripevniť priamo k zárubni. Vytiahnutá čiara nahor uľahčuje umiestnenie a zarovnanie. Potom prilepte oblasť steny a vyrezaný pás tapetujte.

 Ako lepiť vliesové tapety
14

V ďalšom procese sa sekcie tapiet nad dverami nastrihajú na požadovanú veľkosť. V prípade tapety s opakovaním musíte pri rezaní zohľadniť prístup so vzorom. Pre jednoduchšie tapetovanie je možné pásy tapiet tiež prerezať naprieč a po odrezaní nepotrebnej časti tapety na stene ich opäť bezproblémovo spojiť.

 Ako lepiť vliesové tapety
15

Čistá práca je tu obzvlášť dôležitá, aby šev nebol neskôr viditeľný. Táto metóda je užitočná, ak je časť tapety (b) na stene úzka.

 Ako lepiť vliesové tapety

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako nalepiť papierové tapety na stenu a strop

Tu sa niečo chystá! Máte chuť jednoducho niečo zmeniť? Čo takto začať stenami? To nie je žiadny problém! Náš video návod z projektovej dielne HORNBACH vám pomôže s lepením papierových tapiet. Ak ste sami ešte nikdy netap viac