Návod

Ako nalepiť papierové tapety na stenu a strop

Tu sa niečo chystá! Máte chuť jednoducho niečo zmeniť? Čo takto začať stenami? To nie je žiadny problém! Náš video návod z projektovej dielne HORNBACH vám pomôže s lepením papierových tapiet. Ak ste sami ešte nikdy netapetovali, tak s našimi tipmi to zvládnete.

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Pred začatím tapetovania by ste si mali vypočítať, koľko tapety budete potrebovať. Tak nakúpite efektívne a nemusíte sa báť, že neskôr budete musieť utekať do HORNBACHu, lebo budete potrebovať dokúpiť ďalšiu rolku.

Euro-rolky sú 0,53 m široké a 10,05 m dlhé. Jedna rolka teda vystačí na cca 5 metrov štvorcových plochy steny alebo stropu. Na výpočet plochy postupujte nasledovne:

Dĺžka miestnosti [m] x výška miestnosti [m] : 5 = počet euro-roliek

Pri tomto výpočte sú zohľadnené aj odstrižky.

Hrubovláknité tapety sú 0,53 cm široké a 33 m alebo 25 m dlhé. Jedna 33 m rolka teda vystačí na cca 17 metrov štvorcových, jedna 25 m rolka na cca 13 metrov štvorcových. Na výpočet plochy miestnosti postupujte nasledovne:

Dĺžka miestnosti [m] x výška miestnosti [m] : 17 = počet roliek s 33 m
Dĺžka miestnosti [m] x výška miestnosti [m] : 13 = počet roliek s 25 m

Odstránenie starých tapiet a príprava steny

01

Staré tapety je nutné zo steny úplne odstrániť. Najlepšie bude, ak ich zmäkčíte teplou vodou, tak vám pôjde odstraňovanie stierkou ľahšie. Na navlhčenie môžete použiť štetku na hĺbkový penetračný náter. Ešte lepšie prenikne voda do vrstiev tapety, ak tapety naperforujete perforačným valcom. Môžete použiť aj odstraňovač tapiet.

 Ako nalepiť papierové tapety
02

Po odstránení starých tapiet môžete začať s prípravou plochy. Plocha musí byť suchá, hladká, čistá, ako aj únosná a zároveň nasiakavá. Fľaky od vody a hrdze na stene pretrite izolačným penetračným náterom, aby neskôr neprenikli cez tapetu.

 Ako nalepiť papierové tapety
03

Diery a trhliny vyplňte a vyhlaďte povrchovým tmelom. Na menšie miesta môžete použiť opravný tmel. Ak budete chcieť papierové a hrubovláknité tapety neskôr bez námahy odstrániť, natrite stenu pred tapetovaním náterom na výmenu tapiet.

 Ako nalepiť papierové tapety

Tapetovanie stropu

04

Pri tapetovaní stropu pracujte v smere dopadu najsilnejšieho svetla. Takto postupujte aj neskôr na stenách. Vyznačte si prvý pás s 50 cm odstupom od steny. Najlepšie bude, ak na to použijete murársku šnúru, ktorú s pomocníkom našponujete a pustíte, takže po nej zostane na strope farebná čiara.

 Ako nalepiť papierové tapety
05

Zmerajte si dĺžku pásov a odrežte si všetky pásy na strop s presahom 10 cm. Potom rozmiešajte lepidlo na tapety a nechajte ho odstáť.

 Ako nalepiť papierové tapety

Tip:

Použite lepidlo, ktoré sa hodí na vybraný typ tapety. V zásade platí: čím ťažšia a savejšia tapeta je, o to hustejšie lepidlo musíte použiť. Pri použití lepidlo dôkladne zamiešajte s vodou a nechajte ho odstáť dostatočne dlho, kým nevznikne homogénna a transparentná hmota. Odporúčame riadiť sa pokynmi výrobcu daného lepidla.

06

Narezané pásy rozložte na tapetovacom stole na seba. Pomocou štetca naneste na prvý pás lepidlo. Ak použijete prístroj na nanášanie lepidla, zvládnete tento krok rýchlejšie a jednoduchšie.

Po nanesení lepidla môžete tapetu zložiť, aby lepidlo lepšie preniklo do papiera. Pripravený pás zložíte z oboch strán tak, že vznikne delenie približne 2/3 ku 1/3. Menšiu polovicu potom preložte ešte raz. Potrebný čas, ktorý má lepidlo prenikať do tapety uvádza výrobca danej tapety. Ak si dopredu pripravujete viacero pásov, dohliadnite, aby bol dodržaný rovnaký čas na odležanie pri každom takto pripravenom páse.

 Ako nalepiť papierové tapety
07

Pri tapetovaní je najlepšie pracovať vo dvojici. Tapetu rozkladajte po častiach, tapetovacou kefou pritlačte tapetu na strop a vyrovnajte.

 Ako nalepiť papierové tapety
08

3 cm presahy, ktoré boli pripočítané na každý okraj ku stene, môžete oddeliť pomocou stierky na fasádu a odlamovacím nožom. Prípadne si môžete presah vyznačiť ceruzkou a potom odstrihnúť nožnicami.

 Ako nalepiť papierové tapety
09

Postupne môžete na strop nanášať ďalšie pásy tapety. Línia vyznačená murárskou šnúrou je potrebná len pri prvom páse. Pri ďalších pásoch slúži na orientáciu predchádzajúci už nalepený pás. Jednotlivé pásy lepíme tesne k sebe na zraz, nikdy nie s presahom. Ak je presah steny pri poslednom páse príliš veľký, tak si tento pás ešte pred nalepením nastrihnite na šírku zostávajúcej plochy a až potom nalepte.

 Ako nalepiť papierové tapety

Tapetovanie pri okne a tapetovanie stien

10

Steny sa tapetujú v súlade s dopadom svetla – od zdroja svetla, takže vždy od okna k rohom izby. Pri tapetách bez vzoru postupujte nasledovne: najprv si zmerajte vnútorný výklenok okna plus 3 cm presah. Vypočítané číslo odpočítajte zo šírky rolky a zvyšnú vzdialenosť naznačte pri okne napr. smerom doľava. Vodováhou alebo olovnicou potiahnite líniu pre prvý pás tapety.

 Ako nalepiť papierové tapety
11

Namiešajte si lepidlo a nechajte ho odstáť. Naneste lepidlo na prvú časť steny, kam má prísť prvý pás. Narezaný pás tapety nalepte na stenu s 3 cm presahom ku stropu a odviňte smerom nadol. Narovnajte tento pás v prvej línii.

 Ako nalepiť papierové tapety
12

Nožnicami nastrihnite vodorovne tapetu hore pri výklenku okna, aby ste ju mohli ohnúť do výklenku a pritlačiť. Prebytočnú časť pri okne odrežte. Na protiľahlej strane postupujte rovnako.

 Ako nalepiť papierové tapety
13

Nad oknom začnite v strede okna a tapetujte smerom doľava a doprava. V predĺžení výklenku je potrebný rez dvojitého stehu, pri ktorom oddelíte oba prekrývajúce sa pásy tapety a odstránite presahy.

 Ako nalepiť papierové tapety
14

Pod a nad parapetnou doskou nastrihnite tapetu vodorovne. Priamo za radiátorom sa netapetuje. Ďalej postupujte tak, že nalepíte priliehajúce tapety na stenu tesne ku sebe na zraz.

 Ako nalepiť papierové tapety

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako lepiť vliesové tapety na stenu a strop

Tak jednoduché to ešte nebolo. Pomocou vliesových tapiet si ľahko a rýchlo zrenovujete svoje miestnosti. Natriete stenu lepidlom, priložíte tapetu, rozbalíte ju, pruh dole odrežete a hotovo. So skvelým videom z projektov viac