Pred začatím prác sa určia požiadavky na materiál. Na to je potrebné presne zmerať steny a strop. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je pomocou laserového prístroja na meranie vzdialenosti. Na základe meraní získate všetky informácie, ktoré potrebujete na nákup materiálu v HORNBACHu.
Ako naniesť omietku na stenu
Búrali ste, stavali ste, renovovali alebo robili novú elektroinštaláciu? Potom vás čaká a neminie nanovo naniesť omietku na stenu. My vám s tým, ako naniesť omietku na stenu, radi poradíme.
Na tento projekt budete potrebovať:
Vypracte všetko, čo v miestnosti prekáža. Odstráňte lišty a vyberte dvere. Podlahu zakryte maliarskou tkaninou. Pásy prilepte po obvode - a tiež k sebe. Potom vypnite poistky alebo nastavte prúdový chránič do polohy "vypnuté". Skontrolujte, či sú všetky elektrické prípojky v miestnosti bez napätia. Až teraz môžete odstrániť zásuvky a svietidlá - na to potrebujete odborníka, najmä pokiaľ je potrebné odstrániť prípojné zásuvky. Poistky zostanú zhasnuté alebo v polohe "vypnuté", kým nedokončíte práce a kým odborník znova nenamontuje všetky elektrické prípojky. Oblepte páskou všetky zásuvky a vypínače, ktoré neboli odstránené.
Stále máte na stenách tapety? Hneď s nimi preč. Dajte odstraňovač tapiet do tlakového rozprašovača a naplňte ho vodou. Postriekajte povrchy tapiet odstraňovačom tapiet a nechajte ho pôsobiť. Tapety musia byť pred odstránením mokré.
Tapetu odstráňte maliarskou špachtľou. Nedá sa všetko odstrániť hneď? Potom tieto miesta znovu postriekajte, nechajte ich vsiaknuť a potom tapetu odstráňte. Potom odstráňte starú tapetovú pastu/lepidlo zo stien a stropu pomocou kefy a prostriedku na umývanie riadu. Nakoniec plochy utrite penovým hladidlom.
Aby bola omietka rovnomerná a hladká po celej ploche, osadzujú sa rýchloomietkové profily každých 40 až 60 cm; k bočnému okraju po 30 cm.
Polohu profilov si vyznačte vertikálne a horizontálne. Vzdialenosť závisí od dĺžky použitej stierky - musí dosahovať od lišty k lište a pokrývať aj oblasť bočného okraja.
Zvyšky omietky otlčte napríklad kladivom a dlátom.
Pomocou uhlovej brúsky a rezného kotúča skráťte profily na výšku steny, pričom hore a dole ponechajte 1 cm medzeru.
Stenu v mieste značenia vopred navlhčite tlakovým postrekovačom. Potom namiešajte maltu na rohové lišty podľa návodu na obale.
Naneste niekoľko hrudiek malty na stenu vo vzdialenostiach 30 až 40 cm. Potom zatlačte profily do hrudiek malty a vyrovnajte ich zvisle pomocou vodováhy. Musia byť presne vo vzájomnej rovine - skontrolujte to pomocou nivelačnej tyče a zohľadnite požadovanú hrúbku omietky (napr. 15 mm): To je vzdialenosť od prednej hrany profilu k starému múru.
Nastavte rohové lišty pri oknách. Uľahčujú omietanie rohov a chránia hrany pred neskorším poškodením. Bude sa výklenok pod oknom neskôr murovať? Potom umiestnite lišty iba do hornej časti.
Chcete omietnuť aj strop? Potom použite samolepiacu omietkovú pásku (samolepiacu mriežku na spoje sadrokartónu) po celom obvode stropu - oddelí stropnú omietku od omietky stien a zabráni tak vzniku trhlín spôsobených pnutím.
Aký typ omietky použiť?
Vápennocementová omietka:
Táto univerzálna omietka sa používa predovšetkým vo vonkajšom prostredí na ťažké murivo (vápennopieskové tehly, staré tehly, betónové bloky). Pre ľahké murivo (Poroton, pórobetón) existujú špeciálne ľahčené omietky. V interiéri sa často používa vo vlhkých miestnostiach, ako sú pivnice alebo kúpeľne.
Cementová omietka:
Cementová omietka je prvou voľbou pre povrchy s veľmi vysokým zaťažením vlhkosťou, ako sú soklové plochy alebo vo vlhkých miestnostiach.
Sadrová omietka:
Sadrová omietka sa smie používať iba v interiéri. Je univerzálna a je možné ju použiť ako podklad pre farby, tapety alebo obklady.
Jemná sadra/dekoratívna omietka:
Tieto omietky sú ponúkané ako hotové omietky vo vedrách alebo ako minerálne omietky vo vreciach. V závislosti od výberu výrobku a nástroja môžete vytvárať rôzne štruktúry.
Teraz naneste omietku. Stenu opäť vopred navlhčite. Potom omietku namiešajte vo vedre na maltu. V prvej časti naneste omietku hladidlom od spodnej časti steny k jej hornej časti - o niečo silnejšie, než je výška rýchloomietkových profilov.
Pomocou stierky odstráňte omietku zospodu hore cez omietkové profily. Sú okrajové oblasti ťažko spracovateľné stierkou? Potom ich opracujte pomocou fasádnej stierky. Rovnakým spôsobom pracujte úsek po úseku až do konca.
Rohové plochy, ako je napríklad okenný otvor, opracujte hladiacou lyžicou. Podržte hladidlo pri vodorovnej hrane zamurovaného výklenku radiátora, potom sa vám bude s hranou lepšie pracovať. Okenný parapet bude umiestnený nad ňou neskôr.
Očistite náradie a nechajte omietku zatuhnúť - akonáhle povrch stuhne, uhlaďte ho.
Skontrolujte povrch steny pomocou pravítka. Nie je niekde nanesené priveľké množstvo omietky? Potom prebytočný materiál odstráňte. Vápenná omietka nesmie zasychať príliš rýchlo. Preto sa môže stať, že budete musieť povrch počas schnutia znova navlhčiť.
Strop musí byť pripravený na omietanie valčekovou omietkou. Najprv odstráňte zvyšky tapiet, prach a nečistoty a potom aj omietkovú pásku. Odrežte ju po celom okraji stropu odlamovacím nožom a stiahnite ju. Potom vyplňte všetky otvory a praskliny.
Škáry medzi sadrokartónovými doskami vystužte samolepiacou mriežkou na spoje sadrokartónu, aby ste zabránili neskoršiemu vzniku trhlín. K tomu zmiešajte lepidlo na drevo s trochou vody, rozotrite ho po spojoch dosiek a zapichnite doň pásku na škáry. Potom pásku opäť natrite zmesou lepidla. Potom nechajte výstuž zaschnúť.
Po zaschnutí výstuže pokryte škáru z oboch strán dobrými 20 cm plniva. Akonáhle plnivo tiež zaschne, vyhlaďte povrch brúsnou mriežkou a zameťte.
Teraz naneste základný náter na omietku. Zaistí rovnomerný povrch. Farbu dobre premiešajte a naneste ju maliarskym valčekom. Keď je farba úplne suchá, naneste valčekovú omietku pomocou valčeka s dlhým vlasom. Za týmto účelom valček namočte a ponorte ho hlboko do omietky vo vedre. Valčekom valčekujte po strope, pokiaľ nebude vidieť rovnomerná štruktúra.
Na valčekovú omietku existujú rôzne textúry. Môžete napríklad použiť štetec, aby ste dosiahli vzhľad omietky nanášanej štetcom. S penovým valčekom alebo valčekom s dierkami získate inú textúru. Jemná valčeková omietka sa naproti tomu iba hladko navaľuje.
Tip:
Pri zafarbených omietkach je vždy dobré ponechať si po omietnutí malé množstvo prášku, aby ste boli pripravení na neskoršie opravy. Poškodenie omietky je možné týmto práškom ľahko opraviť. Majte však na pamäti trvanlivosť omietky (obvykle 6 mesiacov).