0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 1. 6. 2023 o 18:56. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako namiešať maltu

Doba čítania: 3 min.
Ako namiešať maltu

Kto stavia múry, musí mať tiež dobré spojivo. Pálené tehly a vápennopieskové tehly sa spájajú dohromady pomocou malty, ktorú možno ľahko vyrobiť podľa špeciálnej receptúry. Tiež lepiaca malta, ktorou sa rýchlo a čisto stavia (vhodná napr. na stavbu gabiónových plotov), je rozmiešaná raz dva.

Piesok + cement + vápenný hydrát

Pre výrobu malty budete potrebovať piesok, cement a vápenný hydrát. Posledný menovaný materiál zabezpečí vláčnosť a tvárnosť a bude zabraňovať tomu, aby malta pri tvrdnutí medzi kameňmi mizla alebo sa potrhala. Ak sa vonkajšie steny neomietajú, budú potrebovať "tučnú zmes" (tj. viac cementu). Pri všetkých ostatných stenách postačí "normálna zmes".

Pre menšie množstvo sa odporúča vopred namiešaná suchá malta, ktorú možno bežne dostať v už predpripravených vrecovaných množstvách. Potom ju jednoducho zmiešate s príslušným množstvom vody a môžete sa pustiť do práce. Začnite ale najprv s malými množstvami, pretože rozmiešaná malta pomerne rýchlo tvrdne a potom ju už nie je možné použiť.

Chybami sa človek učí. Vy potom lepšie odhadnete, aké množstvo malty môžete za danú dobu naozaj spracovať. Miešanie malty vyžaduje čistú podložku alebo miešačku, dve čisté lopaty, ktoré sa budú používať oddelene na piesok a na maltu a jedno vedro s odmerkou. Na vybranej betónovej ploche sa potom maltová receptúra jednoducho plynule zmieša pomocou lopaty a prilievaním vody. Miešačku stačí len zapnúť a naplniť.

Ako namiešať maltu

Skupiny malty podľa spojiva

Pomer primiešavania spojiva: Pálené vápno Piesok Cement
P I: Skupina vápenná malta 2 diely 6 dielov 1 diel
P II: Skupina vápennocementová malta 1 diel 6 dielov 1 diel
P III: Skupina cementová malta 6 dielov 1 diel

* Uvedené pomery zmiešania sú priemerné hodnoty nezávisiace od jednotlivých výrobkov. V prípade odchýlok, sa prosím, riaďte podľa údajov od výrobcu.

Rýchlejšie to ide s univerzálnou maltou!

Pre menšie množstvo sa odporúča vopred namiešaná suchá malta, ktorú možno bežne dostať v už predpripravených vrecovaných množstvách: Suchý prášok plus voda - a hotovo! Jednoducho dajte požadované množstvo do veľkého plastového vedra a zmiešajte dohromady. Ideálne pomocou veľkého miešacieho nástavca, ktorý upnete do upínadla vašej vŕtačky. A všetko zmiešajte dohladka a bez bublín prilievaním vody. A dokonalá lepiaca malta je na svete.

Univerzálna malta Baumit je špeciálne určená pre málo nasiakavé tehly, napr. kameninové tehly. Ak by bolo nutné spracovať silno nasiakavé tehly, je nutné ich najprv navlhčiť (na chvíľu ponoriť do vody), aby sa zamedzilo roztaveniu malty.

hore