0 Nákupný zoznam 0 Košík
Návod

Ako obnoviť záhradný nábytok

Doba čítania: 3 min.
Ako obnoviť záhradný nábytok

Dostál váš záhradný nábytok v sezóne zabrať? V našom návode nájdete tipy a triky, ako obnovíte váš záhradný nábytok a čo budete k tomu potrebovať.

Možnosti náterov

V zásade sú tri možnosti ošetrenia vonkajšieho dreva. Delia sa podľa druhu dreva, nutnosti údržby a variantov odtieňov.

Tvrdé drevo a cudzokrajné drevo

(Dub, Buk, Teak, Maserantduba...)

Oba druhy dreva sa všeobecne odporúčajú iba napúšťať olejom na drevo. Z tvrdých druhov dreva je možné lakovať iba buk. Druhou výnimkou je dub, ktorý je možné natrieť iba podlahovým lakom. Cudzokrajné drevo sa odporúča vždy ošetriť iba olejom z dôvodu vysokého obsahu triesloviny.

V prípade, že sa aj tak rozhodnete túto drevinu ošetriť lazúrou, skončí to vo väčšine prípadov popraskaním povrchu a odpadávaním šupín lazúry. K tomuto dôjde v pomerne krátkom čase približne za 3 mesiace. V prípade oleja je nutné požadovaný nábytok dvakrát do roka ošetriť. Prvýkrát pred sezónou a druhýkrát na konci sezóny, inak dôjde k zašednutiu.

Mäkké drevo

(Smrek, borovica, smrekovec...)

Tenká vrstva lazúry na drevo je najlepšia možná ochranná vrstva pre mäkké drevo na vonkajší nábytok. V prípade použitia hrubšej vrstvy lazúry dochádza k častému pocitu prilepenia. A ak chcete svoj nábytok odlíšiť farebným odtieňom, tak ani to nie je žiadny problém.

Postup je však iný. Najskôr sa drevo namorí farebným moridlom do požadovanej farby a po zaschnutí sa natrie vonkajším podlahovým lakom. Tým docielime ochrannú vrstvu proti nepriaznivému počasiu na obdobie 7 rokov.

Nevýhodou pri tomto postupe je cenová náročnosť. Lazúry je možné používať na masívne drevo. Lazúru nie je možné použiť na dyhu, pretože nemá dostatočnú hĺbku na preniknutie do dreva. Dôjde k znehodnoteniu dyhy.

Ako obnoviť záhradný nábytok

Možnosti prípravy povrchu


Čistič na drevo

Jedna z možností prípravy povrchu je čistič na drevo, ktorý sa nanesie štetcom a približne jednu hodinu sa nechá účinkovať. Drevo vsiakne čistič, čím sa obnoví jeho vzhľad. V prípade, že miestami ostali šedé fľaky na vonkajšom nábytku, náter zopakujte.

Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou. Nie je vôbec žiadny problém, keď sa to rozhodnete urobiť pomocou záhradnej hadice alebo vysokotlakového čističa. Pred ďalším postupom nechajte nábytok uschnúť v tieni.

Brúsenie dreva

Povrch dreva sa ešte pred natieraním jemne zbrúsi, až kým sa neodstráni zašednuté drevo. Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, je nevyhnutné drevo ošetriť impregnáciou proti hubám a škodcom.

Ak máte nábytok v chránenom závetrí, stačí natrieť hladké povrchy raz a v reze dvakrát. Je nutné brať ohľad aj na umiestnenie nábytku. Ak nábytok umiestnite na juhozápad, je dôležité natrieť ho minimálne trikrát.

Ako obnoviť záhradný nábytok

Krok za krokom

Ako natrieť záhradný nábytok:

01

Najprv zbavte drevo zašednutého povlaku – a to pomocou čističa dreva.

Ako obnoviť záhradný nábytok
Ako obnoviť záhradný nábytok
02

Druhá možnosť ako pripraviť drevo na nanášanie povrchovej úpravy je tá, že drevo zbavíte zašednutého povlaku pomocou brúsenia.

Ako obnoviť záhradný nábytok
Ako obnoviť záhradný nábytok
03

Olej alebo lazúru naneste štetcom na vopred pripravený nábytok.

Ako obnoviť záhradný nábytok
Ako obnoviť záhradný nábytok

Tip:

Prebytočný olej zotrite suchou handrou. Ak by ste ho nezotreli, mohlo by dôjsť k tvorbe škvŕn.

04

Po prvom nátere drevo pustí vlasy. Tieto vlákna je potrebné strhnúť jemným brúsnym papierom so zrnitosťou 180. Ak by ste to neurobili, budú sa jednotlivé vlasy trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry.

Ako obnoviť záhradný nábytok
Ako obnoviť záhradný nábytok
05

Po úplnom zaschnutí zopakujte náter ešte raz. Teraz už ale bez brúsenia.

Ako obnoviť záhradný nábytok
Ako obnoviť záhradný nábytok
hore

HORNBACH používa Cookies. Pokiaľ si ďalej budete prezerať naše stránky, súhlasíte s využívaním Cookies. Dozvedieť sa viac

x