Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Voľné kladenie koberca

01

V miestnostiach do veľkosti 20 m2 možno kobercové podlahy s penovou rubovou stranou položiť voľne. Pri tejto veľkosti stačí väčšinou jeden kobercový pruh. Koberec rozbaľte na čistú podlahu.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
02

Ak sú potrebné dva pruhy, zrežte obe spojovacie hrany. Za týmto účelom položte druhý pruh koberca s presahom na spojovací šev. Oba diely súčasne potom ostrým nožom odrežte pozdĺž oceľovej lišty. Hotové pruhy teraz spojte na rubovej strane jednostrannou lepenkou tak, aby vznikla jednotná plocha.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
03

Po aklimatizácii kobercovej podlahy po dobu asi 12 hodín ju odrežte najprv len zhruba. Zafixujte ju pri jednej stene. Potom nalepte na podlahu obojstrannú kobercovú pásku. Horný ochranný papier z lepenky zatiaľ neodstraňujte!

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
04

Teraz môžete pritlačiť kobercovú podlahu k hranám steny a odrezať ju. Pre bezpečnosť noste ochrannú obuv. Potom koberec len odsuňte, odstráňte ochranný papier z lepenky a opäť na ňu pritlačte.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec

Fixácia koberca

05

Fixácia koberca má výhodu v tom, že nedochádza k ohýbaniu a deformácii plochy pôsobením kolísania vlhkosti a teploty.

Ak je potrebných viac pruhov, musíte najprv zrezať spojovacie švy a potom pruhy spojiť. Teraz môžete plochu koberca na okrajoch zhruba zrezať.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
06

Pre vykonanie fixácie odsuňte polovicu koberca z pracovnej plochy a naneste na príslušné miesta fixačné lepidlo pomocou hladkého penového valčeka.

Teraz počkajte po dobu, ktorú uvádza výrobca lepidla a potom položte koberec na upravenú plochu. S druhou polovicou koberca postupujte rovnako. Nakoniec koberec na okrajoch dôkladne pritlačte a presne zrežte.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec

Celoplošné lepenie kobercovej podlahy

07

Ak sa skladá kobercová plocha z dvoch pruhov, pripravte si spoje zrezaním švov a obe polovice odsuňte z plochy. Na celý podklad naneste lepidlo ozubenou stierkou. Po jeho miernom zaschnutí môžete koberec položiť na lepidlovú plochu.Ako položiť koberec
Ako položiť koberec

Tip

Pri celoplošnom lepení je potrebné zvlášť dodržiavať pokyny výrobcu lepidla. Za týmto účelom používajte najlepšie lepidlá bez rozpúšťadiel.

08

Prípadnú opravu položenia vykonajte ihneď. Švy tesne spojte pomocou napínača kobercov. Až potom pokračujte s ďalším lepením.

Nakoniec sa postarajte o zarezanie okrajov. Koberec pritlačte tesne k hrane steny a ostrým nožom na koberce ho zrežte.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec

Kladenie s prídržnou mriežkou

09

Kobercové podlahy položené s prídržnou mriežkou vykazujú približne rovnakú kvalitu ako celoplošne lepené. Kobercovú podlahu možno opäť bez zvyškov odstrániť. Je možné vykonať aj druhú, hoci už nie tak silne súdržnú pokládku.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
10

Prídržnú mriežku najprv rozložte v miestnosti a prirežte ju. Teraz odstráňte ochrannú fóliu zo spodnej strany a mäkkou kefkou ju pritlačte k podlahe. Potom položte koberec a jeho polovicu odsuňte. Z prídržnej mriežky zložte hornú ochrannú vrstvu, položte na ňu opäť koberec a pritlačte ho.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec
11

Dokončovacie práce: Pre zakončenie okrajov koberca sa obzvlášť hodia špeciálne lepiace plastové soklové lišty, na ktoré sa prilepia kobercové prúžky. Profily sa upevňujú na stenu pomocou hmoždiniek. Prechody medzi rôznymi podlahovými krytinami možno vykonať napr. pomocou mosadzných profilových líšt. Hrany koberca sú tak chránené a nestrapkajú sa.

Ako položiť koberec
Ako položiť koberec

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako položiť PVC podlahu

Šachovnicový vzor, ​​tigria koža alebo drevený dekor? PVC podlaha ponúka celý rad pozoruhodných vzorov. Zároveň je hygienická a trvanlivá. A pokladanie? S našim videom z projektovej dielne HORNBACH a podrobným návodom to viac