Návod

Ako položiť trávnikový koberec

Ako položiť trávnikový koberec

Realizujete novú záhradu a nechcete dlho čakať na to, až vyrastie nový trávnik? Potom nie je nič jednoduchšie, než položiť trávnikový koberec. Než sa nazdáte, už si naň položíte deku.

Na tento projekt budete potrebovať:

Materiál

Ktorý z trávnych kobercov vám sadne?

Pred položením trávnika je dobré vedieť, že existujú rôzne typy trávnikov. Bez ohľadu na to, ktorý typ trávnika si vyberiete, sú nároky na údržbu pri všetkých typoch relatívne nízke. Trikrát ročne hnojte, pravidelne sekajte a v lete zalievajte.

 • 
				Ako položiť trávnikový koberec

  Trávny koberec Sport & Play

  Trávnik Sport & Play je odolný a rýchlo sa regeneruje. Je preto ideálnym trávnikom pre vašu záhradu. Trávnik nie je vhodný pre výrazne zatienené plochy.

  Zloženie:

  20 % Lolium perenne (Mätonoh trváci)
  35 % Lipnica lúčna (Poa pratensis)
  20 % Festuca rubra commutata (Kostrava červená trstnatá)
  25 % Festuca rubra tricophylla (Kostrava červená krátkovýbežkatá)

 • 
				Ako položiť trávnikový koberec

  Trávnik Premium

  Osivá RPR hrajú v tomto prípade dôležitú úlohu. RPR je skratka pre Regenarating Perennial Ryegrass - mimoriadne odolnú odrodu trávy aj pri intenzívnom používaní. RPR navyše vytvára výbežky, a je tak schopná sama uzatvárať drobné poškodenia.

  Zloženie:

  30% Lolium perenne (Mätonoh trváci)
  50 % Poa pratensis (Lipnica lúčna)
  20 % RPR (Regenerujúci trávny porast)

 • 
				Ako položiť trávnikový koberec

  Profesionálne športové trávniky

  Osivo RPR hrá dôležitú úlohu aj v profesionálnych športových trávnikoch. Profesionálny športový trávnik má vysokú odolnosť proti prešľapaniu a je extrémne pružný – ideálny trávnik pre športové využitie. Hraniu futbalu na vašej záhrade nestojí nič v ceste.

  Zloženie:

  25% Lolium perenne (Mätonoh trváci)
  50 % Poa pratensis (Lipnica lúčna)
  25 % RPR (ražný trávnik)

Ako pripraviť podklad pod trávny koberec

Tip:

 • Burinu odstráňte 2-3 dni pred položením.
 • Aj keď bola burina po kyprení odstránená, tak semená buriny v pôde sa hneď tak nerozrastú a vyrastú nové. Túto burinu odstráňte 2-3 dni pred valcovaním nového trávnika.

Skyprite pôdu

01

Pred položením mačiny treba pôdu nakypriť. Tým zaistíte, že sa voda bude neskôr dobre vsakovať a nedôjde k jej premokreniu. Dbajte na to, aby nedošlo k premiešaniu ľahkej podorničnej a tmavšej vrchnej vrstvy pôdy.

Najmä po stavbe nového domu by ste mali podložie hlboko skypriť, pretože je silne zhutnené stavebnými strojmi. Pokiaľ nezostala žiadna tmavá ornica, treba ju znovu nakypriť v hrúbke 15 cm.

 Ako položiť trávnikový koberec

Odstráňte burinu

02

Na odstránenie buriny, kameňov a koreňov použite hrable. Aby trávnik neskôr dobre rástol a vyvíjal sa, potrebuje dobre priepustnú, piesočnatohlinitú pôdu.

V ťažkých pôdach zapracujte piesok, aby ste zvýšili priepustnosť. Pri veľmi ľahkých piesočnatých pôdach chudobných na živiny by ste mali pridať humus. Plochu nechajte 2 až 3 týždne odpočívať. Pôda sa tak usadí a zhutní.

 Ako položiť trávnikový koberec

Aplikujte štartovacie hnojivo

03

Nový trávnik dostane prvú dávku živín zo štartovacieho hnojiva. Pred váľaním trávnika rozprestrite toto hnojivo po budúcom trávniku hrabľami a ľahko ho zapracujte do pôdy.

 Ako položiť trávnikový koberec

Vyrovnajte plochu

04

Povrch musí byť rovný, aby bolo možné trávnik uvalcovať, ale podklad nesmie byť príliš kyprý. Preto by ste mali povrch vyrovnať najlepšie záhradným valcom.

 Ako položiť trávnikový koberec

Pri príprave venujte pozornosť úrovni terénu

Musí mať váš nový trávnik po inštalácii určitú výšku? Potom venujte pozornosť požadovanej výške pôdy pri príprave terénu – trávnikový koberec má hrúbku 2 až 3 cm.

Ako položiť trávny koberec

Pokládka trávnika

05

Krátko pred tým, než vám trávnik privezú, tak sa rozbalí a pred prepravou sa ešte schladí. Tým sa udržuje čerstvý a je pripravený dobre rásť.

Trávnik by ste mali položiť do 24 hodín po dodaní. Inak hrozí, že vyschne a nebude už schopný rastu. Ak napriek tomu potrebujete role uskladniť, umiestnite ich vedľa seba, nie na seba.

 Ako položiť trávnikový koberec

Pôdu zdrsnite a zvlhčite

06

Krátko pred položením prvého valca treba uváľanú pôdu starostlivo zdrsniť hrabľami a navlhčiť vodou. Na zemitej, jemne rozdrvenej pôde sa trávniková fólia môže lepšie spojiť s pôdou a bezpečnejšie rásť.

 Ako položiť trávnikový koberec
07

Je plocha pre trávnik v tvare štvorca? Potom môžete prvú rolu trávnika položiť priamo pozdĺž rovnej hrany.

Pokiaľ má naopak plocha nerovné alebo zakrivené okraje, mali by ste prvú rolu položiť v určitej vzdialenosti od okraja.

Na rozvinutý diel si položte drevené dosky tak, aby ste po ňom mohli chodiť. Pokiaľ prvá rola nedosiahne na opačný koniec, položte za ňu druhú rolu.

Odrežte presah v pravom uhle s trochou dĺžky navyše - na to sa hodí dlhý ostrý kuchynský nôž. Odrezaným zvyškom môžete začať ďalší rad a neskôr môžete krátkymi zvyškami vyplniť menšie medzery.

 Ako položiť trávnikový koberec
08

Ostatné pásy pokladajte tesne vedľa seba, ale šachovnicovo, ako pri murovaní. Vyhnete sa tak krížovým spojom a neskôr nebudú vidieť žiadne švy.

 Ako položiť trávnikový koberec
09

Treba pásy trávnika prepravovať po pripravenej pôde? Potom tam položte zase dosky, aby pôda zostala hladká a rovná.

 Ako položiť trávnikový koberec

Valcovanie trávnika

10

Po položení treba trávnik ľahko uvalcovať, aby mal dobrý kontakt so zemou. Jedine tak bude tráva optimálne rásť.

 Ako položiť trávnikový koberec

Odstráňte zvyšky a previsy

11

Všetky presahujúce časti sa odrežú nožom; tým sa nový trávnik prispôsobí obrubníkom a ďalším hraniciam.

Dbajte na to, aby okraje trávnika neboli obnažené, ale vždy mali lem alebo obrubu. V opačnom prípade rýchlo vysychajú. V miestach bez okraja navŕšte po stranách trochu zeminy ako lem.

 Ako položiť trávnikový koberec

Ako často zalievať trávnikový koberec

12

Akonáhle položíte posledný kus koberca, trávnik dôkladne zalejte. Počas nasledujúcich dvoch týždňov je treba udržiavať trávnik vlhký až ku koreňom.

Po 7 až 10 dňoch by mali byť steblá trávy vysoké 5 až 6 cm. Potom môžete prvýkrát kosiť. Obvyklá výška trávy pre športové, hracie a okrasné trávniky je asi 4 cm, pre tienisté trávniky je to asi 6 cm.

 Ako položiť trávnikový koberec

Prvé kosenie trávnika

Pri prvom kosení nového trávnika potrebuje vaša kosačka na trávu rozhodne ostrý nôž. Tupý nôž môže novú mačinu nadvihnúť a vyvrátiť. Trávnik potom bude musieť vyrásť znova.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať