Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 14. 12. 2024 o 8:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

To, že sú rastliny napadnuté škodcami možno veľmi dobre spoznať. Napríklad podľa dier v listoch, opadávania listov, zmeny farby atď. Otázkou však je, ktorý z týchto chrobákov si prišiel na svoje. Ak viete, kto rastlinu napadol, môžete zaujať správny obranný postoj.

Voška je pravdepodobne najbežnejším a najznámejším škodcom. Voška nie je ani náročná, ani vyberavá. Miluje celý rad rastlín.
Vošky môžu mať rôzne farby, od bielej cez zelenú, ružovú až po čiernu. Niekedy vám to vošky uľahčia a zostanú na vrchole stonky tesne pod kvetom alebo na vrchole listov. Tam je veľmi ľahké ich uvidieť. Nie však vždy. Často sú ukryté na spodnej strane listu a všimnete si ich, až keď vytvoria skutočnú kolóniu.

Vošky by ste rozhodne mali kontrolovať, pretože okrem priameho poškodenia saním môžu prenášať aj obávané vírusy. Medovica vylučovaná voškami je navyše ideálnou živnou pôdou pre škodlivé huby, ktoré by nakoniec listy rastliny zahubili.
Čo majú mravce spoločné s voškami? Mravce bránia vošky pred predátormi. A na oplátku môžu "dojiť" medovicu z vošiek.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Nemusíte sa hneď uchyľovať k chemickým, dokonca ani k biologickým prípravkom. Ak sa vám to na záhrade ešte nehemží užitočným hmyzom, kúpte si larvy chrústov alebo lienok. Fungujú ako ochrana a liek proti voškám. Ak nie je príliš chladno (minimálna teplota cez deň aj v noci: 15 ° C), tak sa do vošiek púšťajú s chuťou. A je dokonca možné, že sa u vás usadia natrvalo.

Pokiaľ je zamorenie už silnejšie, je vhodné použiť prírodný neem olej, ktorý je obsiahnutý v mnohých prípravkoch. Účinná látka prechádza listom krátku dobu, takže škodcovia na spodnej strane listu hynú, aj keď je list postriekaný iba z hornej strany. Väčšina ostatných insekticídov tiež dobre pôsobí proti voškám – mali by ste však zasiahnuť priamo každý jednotlivý hmyz.

Najmä voškami sa živí rad užitočného hmyzu, ako sú lienky, larvy krajníkov a ďalšie.
Podporiť ich môžete pomocou hmyzích hotelov a krabičiek pre chrústami. Dbajte tiež na to, aby od skorej jari do neskorej jesene kvitli na vašej záhrade rastliny vhodné na hmyz.

Rastliny môžete preventívne chrániť tým, že budete skôr opatrní pri hnojení dusíkom. Dusík spôsobuje, že rastlinné pletivá sú mäkké a hubovité, čo škodcom uľahčuje prenikanie do listov. Naopak hnojenie draslíkom a pravidelné používanie toník, ako je napríklad praslička, listy spevňuje.

Pri izbových rastlinách môžete do pôdy preventívne vložiť aj praktické tyčinky s kombináciou hnojiva a insekticídu. To ochráni vaše rastliny pred napadnutím voškami až na 4 mesiace.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Molice sú vzácnejšie a vyberavejšie ako vošky, ale tiež sa s nimi ťažko bojuje.
Zo zeleniny si molice obľúbili najmä kapustu, paradajky a uhorky. Molica však požiera aj črepníkové rastliny, ako sú sasanky alebo okrasné rastliny, napríklad fuchsie, gerbery a ibišteky. Preto by ste mali tieto rastliny strážiť a pravidelne kontrolovať listy.

Nielen v skleníkoch, ale aj vo vonkajšom prostredí môže byť molica v teplých jarných mesiacoch po mrazivej zime nepríjemnou záležitosťou. Priame škody spôsobené saním nie sú také veľké ako u iných škodcov, ale lepkavá medovica, ktorú spôsobuje, je ideálnym živným substrátom pre huby poškodzujúce rastliny, ktoré môžu listy nadobro zničiť.
Napadnutie molicou na listoch spoznáte aj podľa škvrnitého zosvetlenia, lepkavej medovice na hornej strane listov a všeobecne podľa zlého rastu rastliny.

Vývojový cyklus molíc je zložitý. Iba jednotlivé larválne štádiá sú skutočne žravé, väčšinou nesajú. Preto je praktický neemový olej, ktorý zachytí aj skrytých škodcov, účinný len čiastočne a musí sa aplikovať častejšie.

Najlepším spôsobom boja proti moliciam vo vonkajšom prostredí je použitie kombinovaného prípravku repkového oleja a pyretrinov a dbať na to, aby boli všetky listy navlhčené z oboch strán. V skleníku a v dostatočne vlhkom vnútornom priestore môžete použiť aj užitočný hmyz.

Proti moliciam je obzvlášť účinná osička Encarsia formosa. Buďte však trpezliví. Možno ju používať od neskorej jari do začiatku jesene a je k dispozícii sezónne. Aby bola osička rýchlejšia ako molica, potrebuje vysoké osvetlenie, aspoň 50% vlhkosť vzduchu a teploty nad 18 °C. Podporne môžu pomôcť aj dravé roztoče Swirski. Potrebujú aspoň 60% vlhkosť a na paradajkách sa necítia tak dobre.

Najlepšie je nechať prezimovať čo najmenej kapusty a najmä na voľnom priestranstve odstraňovať kapustu, kel a pod. zo záhona úplne - tj. vždy so stonkou! Veľmi dôkladne očistite všetko príslušenstvo, napríklad sádzacie tyče.

Prezimujúce črepníkové rastliny starostlivo kontrolujte, a ak máte podozrenie na napadnutie, postriekajte celú rastlinu (stonka, výhonok, prípadne listy) organickým insekticídom na báze oleja, napríklad repkovým olejom. Okrem toho môžete do pôdy v interiéri vložiť kombinované tyčinky s hnojivom a insekticídom, ktoré budú chrániť pred bejlomorkou niekoľko mesiacov!

Veľmi dôležité pre prevenciu a ochranu proti napadnutiu v skleníku a v interiéri sú žlté dosky! Zaveste ich v pravidelných rozostupoch v rôznych výškach medzi rastlinami.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Majitelia izbových rastlín a hobby pestovatelia sa s nimi skôr či neskôr zoznámia – s obávanými čiernymi muškami. Neskúsení majitelia rastlín si napadnutie smútivkami obvykle všimnú až vo chvíli, keď už okolo nich bzučia masy malých čiernych komárov, podobných ovocným muškám. Najmä priamo nad pôdou. To je známkou silného napadnutia.

Dospelý komár, známy aj ako "čierna muška", je sám o sebe neškodný. Do pôdy však kladie viac ako 100 vajíčok – larvy, ktoré sa z nich vyvinú, sa najradšej živia koreňmi rastlín a môžu rýchlo ovládnuť interiéry a skleníky. Zatiaľ čo väčšie rastliny obvykle napadnutie prežijú, mladé rastliny sú bez koreňov, a teda vo veľmi krátkom čase mŕtve.

Proti smútivkám je možné pomerne účinne bojovať prírodnými biologickými prostriedkami.
Ak to potrebujete urobiť rýchlo alebo ak je veľké teplo či zima, môžete zriediť organické insekticídy na báze neemového oleja a naliať ich do pôdy. Pre niekoľko väčších rastlín alebo pre dlhodobé zamorenie je to však pomerne nákladné. Neemový olej je treba aplikovať najmenej dvakrát, aby boli zničené všetky generácie lariev.

Trvalo udržateľný a lacný boj proti muškám funguje s hlístami SF. Ide o užitočný hmyz, ktorý je neškodný pre človeka, zvieratá aj životné prostredie a rozpúšťa sa vo vode a vlieva sa do pôdy. K zlepšeniu dochádza už po niekoľkých dňoch! Aby ste smútivky zvládli trvalo a po dlhšiu dobu, mali by ste pôdu udržiavať mierne vlhkú po dobu aspoň 4-6 týždňov, aby mohli háďatká dobre vykonať svoju prácu. Hlística SF pôsobí iba pri teplote pôdy medzi 8 °C a 32 °C a nemali by byť aplikované na priamom slnečnom svetle.

Do pôdy svojich izbových rastlín, najmä mladých, vložte žlté nálepky. Mušky sú nimi magicky priťahované, prilepia sa na ne a uhynú. Bohužiaľ tým nezachytíte všetky a aj jednotlivé exempláre stačia na to, aby spôsobili značné škody.

Preventívne by ste nemali rastliny príliš nezalievať. Pôda by nemala byť premokrená. U jednotlivých veľkých rastlín môže tiež pomôcť zasypať zeminu v kvetináči peknou vrstvou piesku. Potom by ste ale mali pieskom zakryť aj malé odtokové otvory na dne kvetináčov. Avšak tieto a ďalšie preventívne opatrenia sú skôr v štýle "nejako bolo, nejako bude".

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Pavučiny na rastlinách môžu na prvý pohľad vyzerať neškodne. Nemusí však vždy ísť o užitočného pavúka - často sú to pavučiny obávaných roztočcov. Zvlášť keď je suchý vzduch.

V porovnaní s voškami sú roztočce veľké len 0,25-0,8 mm - a preto sú voľným okom sotva viditeľné. Preto je také ťažké odhaliť napadnutie v ranom štádiu. Pokiaľ sú na rastline viditeľné pavučiny, jedná sa už o silné napadnutie.

Roztočce sa cítia ako doma v chránených priestoroch, najmä v interiéroch, skleníkoch a na balkónoch. Naozaj dobre sa cítia v prostredí s nízkou vlhkosťou a bezvetrím. Ich obľúbenými obeťami sú izbové rastliny a plodová zelenina, ale aj ovocie a vínna réva vonku.

V prípade ľahkého napadnutia môžete rastlinu najskôr dôkladne osprchovať v sprche alebo vo vani a odstrániť jednotlivé napadnuté listy. Potom rastlinu opatrne zabaľte do plastového vrecka. Tomuto postupu sa hovorí sauna pre rastliny. Roztočce zle znášajú skleníkové podnebie.
Nechajte rastlinu zabalenú po dobu 2 dní a dbajte na to, aby nebola vystavená priamemu slnečnému žiareniu!

Proti roztočcom možno dobre bojovať ekologickým prípravkom z repkového oleja a pyretrinov alebo parafínovým olejom po vyrasení listov. Jedným ošetrením nezachytíte všetky. Aby ste mali navrch, musíte ošetrenie po niekoľkých dňoch aspoň raz zopakovať.
Roztoče sa výborne množia v suchom vyhriatom vzduchu. Zabráňte napadnutiu zvýšením vlhkosti vzduchu.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Ako larvy majú žltkastú až belavú farbu, než sa sfarbia do tmavo hnedej až hnedočiernej, dorastajú do veľkosti asi 1-3 mm a vyvinú sa im úzke, dlhé krídla.
Strapky sa zahryzajú do jednotlivých buniek izbovej rastliny a vysávajú z nich rastlinnú šťavu. Výsledkom je to, že listy zasychajú a opadávajú a môžu sa dokonca šíriť rastlinné vírusy.

Ak ste na izbovej rastline objavili strapky, okamžite rastlinu izolujte. Inak môžu nepríjemní škodcovia napadnúť aj ďalšie izbové rastliny.

Predísť im môžete pravidelným postrekovaním izbových rastlín vodou. Strapky sa cítia dobre najmä v suchých podmienkach. Ak sa strapky rozšírili, pomôžu vám nasledujúce opatrenia:

  • Izbovú rastlinu najskôr opláchnite v sprche alebo vo vani. Nezabudnite chrániť pôdu a osprchovať aj spodnú stranu listov.
  • Pokiaľ napadnutie pokračuje, použite niekoľkokrát neemový alebo repkový olej a vymeňte tiež vrchnú vrstvu pôdy. Tu sa totiž objavujú larvy.
  • Najlepšie je použiť užitočný hmyz v kombinácii s postrekom, a to ako proti strapkám na listoch (larvy chrústov), tak v pôde (háďatká, dravé roztoče).
  • Na sledovanie napadnutia sú užitočné modré lepové dosky. Strapky reagujú najmä na modrú farbu a na doskách sa držia.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Vlnatý červec alebo aj vlnatka krvavá sa ukrýva napríklad v pazuchách listov a rád si hovie na orchideách. Dávajte si na vlnatky preto obzvlášť dobrý pozor. Vlnatky nielenže vysávajú miazgu z vašich izbových rastlín, ale tiež vylučujú jedovatý sekrét a lepkavú medovicu.

Pokiaľ na izbovej rastline objavíte vlnatku, okamžite ju dajte do karantény a odstráňte choré listy a výhony. Pokiaľ je na izbovej rastline len niekoľko vlnatiek, môžete ich zozbierať pomocou vatovej tyčinky. Pokiaľ je vaša rastlina robustná, poriadne ju osprchujte. Nezabudnite prikryť pôdu.

Ak je napadnutie silnejšie, môžete listy postriekať neemovým olejom. Je potrebné ho aplikovať niekoľkokrát, pretože sa tým zahubí len časť vlnatiek. Hniezda škodcov je najlepšie dodatočne vyčistiť alebo postriekať kombináciou repkového oleja a pyretrinu. Musíte však zasiahnuť každého škodcu zvlášť.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Nosánikovia sú noční škodcovia, ktorí napádajú asi 150 druhov rastlín. Bohužiaľ sú pomerne vytrvalí. Obzvlášť radi majú ruže, rododendrony, čerešne, ďalšie okrasné rastliny, jahody a tisy.
Hlavné škody spôsobujú larvy, ktoré rozožierajú korene rastliny, takže v najhoršom prípade rastlina odumiera. Tento škodca môže žiť až dva roky a rád prezimuje v skleníkoch a zimných záhradách.

Nosánik, ktorý je aktívny hlavne v noci, je známy aj ako žrút lístkov, pretože vyžiera otvory v listoch rastlín. Pri napadnutí týmto škodcom sa riešia dva problémy súčasne:

Na larvy aj dospelé chrobáky je najlepšie vziať špeciálny prípravok. Biologický NeemAzal z výťažkov tropickej rastliny Azadirachta indica je proti savým a žravým škodcom. Účinná látka preniká do listov a zastavuje požerovú aktivitu škodcu. Počas niekoľkých hodín po aplikácii prestávajú byť škodci aktívni, larvy sa ďalej nevyvíjajú a hynú. U dospelých škodcov obmedzuje schopnosť rozmnožovania, u vajíčok ich životaschopnosť.

Mimochodom, ideálnym obdobím na ničenie lariev sú apríl a máj a tiež august a september. Rozhodne by ste mali vykonať 2 ošetrenia v jednom roku.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Mandelinka alebo tiež koloradský alebo americký chrobák sa prisťahoval z USA koncom 19. storočia a obávajú sa ho všetci pestovatelia zeleniny. Samotní dospelí chrobáci by neboli takí zlí - veľké škody spôsobujú larvy.

Najdôležitejšie je čo najviac zdecimovať prvú generáciu pásavky. Neskôr budete mať oveľa menej starostí a námahy a budete mať dobrú úrodu. Mandelinky vytvárajú až 3 generácie ročne.

Zimujúce chrobáky začínajú byť aktívne približne od 15 °C. Po vzídení zemiakov pravidelne kontrolujte rastliny, či na nich nie sú dospelé chrobáky, a ak nejaké nájdete, okamžite ich vyryte a zničte.

Na larvy použite olej Neem v správny čas. Je takmer nemožné zachytiť všetky chrobáky skôr, ako nakladú vajíčka. Preto je zásadný nasledujúci krok ošetrenia:

Pokiaľ sa po 7-10 dňoch na rastlinách zemiakov stále vyskytuje veľké množstvo lariev, môžete ošetrenie neemovým olejom zopakovať a väčšina lariev by mala zmiznúť.
Ďalšia generácia chrobákov bude nasledovať o niekoľko týždňov neskôr - môžete ich opäť zobrať. Pokiaľ sa na listoch stále živia nejaké larvy, škody sa obvykle dajú zvládnuť. Ak ste postrek neemovým olejom vykonali iba raz, môžete postup opakovať, pokiaľ je napadnutie larvami silnejšie.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Pandravy sú predovšetkým larvy listokazov, chrústa, zlatohlávka alebo nosorožíka. Larvy rady kladú vajíčka do suchej pôdy. Hladné larvy potom vyžierajú korene a rastliny hynú a týka sa to hlavne pandravy chrústa obyčajného.

Najlepším spôsobom boja proti húseniciam sú hlísty. Nematódy sú nitenky, ktoré ničia larvy chrobákov. Najlepší čas na aplikáciu hlístic do pôdy sa líši podľa druhu chrobáka, ale hlavne na jar a na jeseň. Potom je dobré pôdu pravidelne zalievať. Vlhkou pôdou uľahčíte hlístam prácu.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Slimáky sú vlastne veľkou skupinou rôznych druhov z rôznych čeľadí, ktorí majú z veľkej časti zmenšenú pôvodnú ulitu. V bežnom použití sa obvykle jedná o slimáka španielskeho, jedného z najväčších škodcov na záhrade vôbec. Pôvodne pochádza z južného Francúzska a Pyrenejského polostrova, ale od 70. rokov 20. storočia sa v Európe rýchlo šíri.

Najmä po miernych zimách a v teplých a vlhkých podmienkach môže rozmnoženie slimákov dosiahnuť extrémne rozmery a spôsobiť obrovské problémy v poľnohospodárstve aj na záhrade. Pretože ich sliz je horký, väčšina obyvateľov záhrady, ako sú ježkovia alebo ropuchy, slimáky odmieta.

Slimáci majú jazyk, ktorý je pokrytý drobnými zúbkami. To im umožňuje zožrať mladú zeleninu a okrasné rastliny. Nie sú nijako zvlášť vyberaví, ale majú niektoré obľúbené potraviny. Patrí medzi ne šalát, plody jahôd a okrasné rastliny, ako sú mesiačiky a stračka.

Výhodou slimákov je, že sú takí veľkí, že ich môžete rýchlo odhaliť. Pritom existujú účinné prostriedky a metódy, ktorými môžete počet slimákov na svojej záhrade aspoň výrazne znížiť.
Pokiaľ je to možné, zalievajte iba ráno, aby listy a pôda mohli počas dňa uschnúť. Mulčujte len veľmi tenko a nie čerstvo odumretými zvyškami rastlín, pretože tým slimákom poskytnete ďalšiu potravu a príjemné miesto na spánok. Obľúbenú potravu slimákov nestávkujte na "ohrozené" miesta (pozdĺž živých plotov, vlhké miesta).

Zeleninu vysádzajte do vyvýšených záhonov a inštalujte vhodnú obrubu proti slimákom. Takto slimáci nemajú šancu. Plot proti slimákom tiež odradí slimákov od návštevy vašich záhonov. Dobre fungujú aj chlpaté listnaté rastliny, napríklad rozchodníky. Vysadené okolo záhona predstavujú prirodzenú bariéru.

Ploty proti slimákom:
Ide o účinný spôsob, ako slimáky odradiť a zároveň môžete svoj záhon ohradiť.

Pivná pasca:
je najklasickejšia zo všetkých domácich prostriedkov a tiež sa v zásade osvedčila. Vôňa piva magicky priťahuje slimákov (bohužiaľ aj tie s vlastnými ulitami), ktorí spadnú do nádoby a utopia sa. Problémom je, že cestou do pivnej pasce slimáci spôsobujú škody a prípadne kladú vajíčka.

Ručné odstránenie:
je zo všetkých metód "najneškodnejšia", je možné, aj keď ide len o kvapku v mori. V každom prípade začnite slimákov hľadať za súmraku, kedy je väčšina slimákov aktívna.

Najbežnejšou metódou regulácie sú granule proti slimákom, známe tiež ako moluskocíd. Obsahujú atraktanty, ktoré priťahujú slimáky. Horké látky bránia domácim zvieratám a ježkom, aby granule proti slimákom zožrali. Na jednej strane je tu fosforečnan železa III, ktorý je povolený aj v ekologickom poľnohospodárstve. Okamžite zastavia kŕmenie, slimáci sa stiahnu do svojho úkrytu alebo do pôdy a tam uhynú.

Potom je tu peleta proti slimákom na báze metaldehydu. Je odolná proti dažďu a veľmi účinná, ale slimáci sa v dôsledku nedostatku vody ihneď po požití zrna veľmi silne osliznú, čo môže na rastlinách zanechať značné slizové stopy. Týmto spôsobom sa dá ľahko určiť, kde je napadnutie silnejšie.

Tipy na použitie granúl proti slimákom:

  • Zrno rozprestrite ako na záhony, tak všade okolo nich a tiež pozdĺž obľúbených úkrytov, ako sú živé ploty.
  • Dbajte na to, aby ste pelety proti slimákom rozprestreli do širokého okolia (nie na jednotlivé kôpky!).
  • Pelety proti slimákom nevydržia večne, treba ich aplikovať opakovane, najmä po intenzívnych dažďoch.
  • Najneskôr po štvrtej aplikácii, pokiaľ je to naozaj nutné, prejdite na alternatívnu účinnú látku, aby nedošlo k vzniku odolných slimákov.

Patria medzi ne rôzne húsenice v záhradníckych plodinách, ako je napr. zavíjač krušpánový, ale aj veľká a malá bielomorka kapustová, voška kapustová na všetkých druhoch kapusty a tiež molice na ovocných stromoch.

Mlynárik kapustový je krásny motýľ, ktorého húsenice majú hneď po vyliahnutí veľký apetít - najmä na rastliny kapusty. Veľký motýľ mlynárika kapustového nie je pri pestovaní zeleniny tak obávaný ako jeho príbuzný, malý motýľ mlynárik kapustový, ale jeho húsenice si na rastlinách kapusty tiež pochutnávajú.

Motýle mlynárika kapustového sa vyskytujú v dvoch až troch generáciách ročne. Najmä húsenice druhej generácie môžu od júla spôsobovať veľké škody. Preto je dôležité v prípade napadnutia okamžite niečo podniknúť, inak budú vaše rastliny čoskoro silne zožraté.

Mlynárikovi kapustovému sa najlepšie ubránite pomocou ochrannej siete proti hmyzu. V kombinácii s ňou alebo ako samostatné preventívne opatrenie je možné listy vašich rastlín ošetriť prípravkom.

K rastlinám kapusty môžete tiež vysadiť paradajky a zeler; tieto aromatické rastliny odvedú trochu pozornosti belaska kapustového od jeho obľúbených rastlín. K samotnej regulácii je vhodný neemový olej alebo prírodné pyretrum.

Obaľovač jablčný je pravdepodobne najčastejším škodcom jabloní, ale aj hrušiek. Húsenice hnedosivej moly sú červcami v ovocí. Obaľovač vytvára obvykle dve generácie ročne.

Ako preventívne opatrenie môžete použiť multinástražný lapač s atraktantom (látkou lákajúcou škodcu). Okrem toho je potrebné všetky opadané plody okamžite vyhodiť do koša na organický odpad, inak húsenice vylezú zo opadaného ovocia späť na strom.

Od konca júna je možné na stromy pripevniť pás z vlnitej lepenky ako pascu. Stačí omotať 10-20 cm široký pás vlnitej lepenky okolo kmeňa a existujúcich oporných tyčí. Húsenice zalezú do lepenky a zakuklia sa tam. Vlnitá lepenka sa potom spolu s húsenicami koncom septembra odstráni. Na ich ničenie možno použiť lapače červcov ovocných a prípravky na báze baktérií (Bacillus thuringiensis).

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Na listoch napadnutých rastlín zostávajú iba listové žilky alebo listová stopka a zvyšky zaschnutého svetlo béžového listového pletiva. V prípade veľmi silného žrania môžu jednotlivé výhonky alebo dokonca celá rastlina odumrieť.

Kto je však tento škodca a odkiaľ pochádza? Buksusník (Cydalima perspectalis) je východoázijský drobný motýľ. Predpokladá sa, že sa do našich zemepisných šírok dostal prostredníctvom medzinárodného obchodu.

Nebezpečenstvo predstavujú húsenice. Sú žltozelené až tmavo zelené a majú výraznú čiernobielu pruhovanú kresbu s čiernymi bodkami, bielymi štetinami a čiernou hlavou. Húsenice môžu dorastať do dĺžky až 5 cm. Najprv žerú listy a potom zelenú kôru vetvičiek stromov.

Stále častejšie mierne zimy dávajú vijačke krušpánovej v jej šírení vietor do plachiet. Húsenice môžu prezimovať dobre zamaskované v mnohých stromových kvetináčoch. Po jarnom prebudení začína veľká žranica. Škodca nemá takmer žiadnych prirodzených nepriateľov. Mnohí vtáci nechcú húsenice konzumovať, pretože vstrebávajú horké látky z krušpánu.

Ako sa zbaviť škodcov na záhrade

Pravidelne kontrolujte krušpány, pretože chrobák sa počas roka vyvíja v niekoľkých generáciách. Opatrne ohnite vetvy od seba a prezrite si vnútro rastliny. Húsenice sa živia zvnútra von.
Ak máte len niekoľko krušpánov a nízke napadnutie, môžete húsenice zbierať ručne alebo vystrihať pavučiny záhradníckymi nožnicami. Potrebujete iba prázdnu nádobu a v prípade potreby rukavice.

Húsenice a napadnuté kríky nikdy nevyhadzujte na kompost. Vyhoďte ich - pevne zabalené - v plastovom vreci do domového odpadu. Môžete tiež použiť viacúčelové pasce, ktoré naplníte atraktantom pre vijačky krušpánové. Atraktant je 100% prírodný a neobsahuje pesticídy.

Xen Tari je vysoko účinný bioinsekticíd pre silné napadnutie: húsenice škodcov požierajú baktérie a ich kryštály protoxínu obsiahnuté v prípravku. Okamžite po požití sa žranie zastaví, tzn. že už nehrozí žiadne nebezpečenstvo zo strany húseníc. Húsenice počas niekoľkých dní hynú.
Účinné sú aj ďalšie biologické insekticídy na báze neemového oleja alebo pyretrinov.

Prípravok Vhodné proti Vlastnosti
Pyretriny a repkový olej (často v kombinácii) vošky, ploštice, bzdochy, červce, puklice, muchy, vlnatky, roztočce
  • Kombinovaný boj proti všetkým fázam vývoja
  • Škodca musí byť napadnutý priamo
  • Repkový olej je obzvlášť prospešný pre užitočný hmyz
  • Pyretriny škodlivé pre užitočný hmyz pri priamom kontakte
Neemový olej vošky, piliarky, vijačka krušpánová, pásavky, mlynáriky, červce, strapky, larvy roztočcov (zálievka), molice
  • Vďaka lokálno-systémovému pôsobeniu sú na spodnej strane zachytení aj skrytí saví a hryzaví škodcovia
  • Neaktívne štádiá, ako sú vajíčka a kukly, nie sú kontrolované okamžite
  • Priaznivo pôsobí na užitočný hmyz (okrem parazitických osičiek Encarsia formosa)
Draselné mydlo vošky, roztoče, molice
  • Škodca musí byť zasiahnutý priamo
  • Kontroluje všetky vývojové štádiá škodcu
  • Pri priamom kontakte škodí užitočnému hmyzu
Parafínový olej vlnatky, roztočce, červce
  • Vhodné najmä pre rastliny s tvrdými listami, ako je čerešňa a oleander
  • Škodcovia musia byť napadnutí priamo
  • Pôsobí proti všetkým vývojovým štádiám škodcov
XenTari (Bacillus thuringiensis) obaľovač jablčný, vijačky krušpánové, jesenice, piliarky
  • Nie všetkých škodcov treba zasiahnuť priamo
  • Nutné opakované použitie po daždi
  • Zvlášť šetrný k užitočnému hmyzu
hore