Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 15. 12. 2024 o 14:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Len si to predstavte. Lahodné, čerstvé a sladké ovocie z vlastnej záhradky. Rozmanitosť ovocia je obrovská, od tradičných druhov až po tie exotické. Čo teda vysadiť, aby ste mohli žať úrodu?

Malvice Jablko, hruška Strom
Kôstkovice Čerešňa višňová, čerešňa vtáčia, broskyňa, slivka, marhuľa, ringlota Strom
Bobule čučoriedka, brusnica, čierne ríbezle, červené ríbezle, biele ríbezle, egreš, hrozno, malina, jahoda, moruša Krík
Exotické ovocie Kiwi, figa Krík
Orechy lieskový oriešok, vlašský orech, gaštan Strom alebo krík

Ak sa budete chcieť radovať z úrody, tak musí najprv dôjsť k oplodneniu vášho ovocného stromčeka. Niektoré rastliny sú samoopelivé. To znamená, že nepotrebujú k plodeniu žiadnu inú rastlinu. Väčšina druhov ovocia sú však cudzoopelivé. Takže potrebujú peľ z nejakého samoopelivého druhu.

Kvety jedného a toho istého stromu sa oplodnia vzájomne. Na záhrade teda nie je nevyhnutne potrebný žiaden ďalší strom. Tieto druhy sú však schopné prijímať peľ z iných stromov a vy môžete svoju úrodu zlepšiť tým, že vysadíte dva exempláre rovnakého druhu.Typické samoopelivé odrody sú: Mirabelka, broskyňa, marhuľa, višňa, dula

Práve hrušky a jablká sú klasickým príkladom cudzoopelivých drevín. Tie sú odkázané na kvetný prášok iných exemplárov. Pre ich oplodnenie sú nesmierne dôležití čmeliaky a včely, ktorí prenášajú peľ z jedného kvetu na druhý.

Typické cudzoopelivé dreviny sú: jablko, hruška, višňa. Niektoré druhy ovocia sú ako samoopelivé, tak cudzoopelivé. Ide napríklad o slivky a višne, Mirabelka a ringloty.

obr ovocna zahrada 02 1602x1068

Bez čmeliakov a včiel by nebolo možné cudzoopelivá rastliny vôbec alebo len ťažko opeľovať. Opeľovanie vetrom nie je u ovocných drevín metóda, ktorá by nejako výrazne fungovala. Takže si včely a čmeliaky rozmaznávajte, ako to len ide a vytvorte im na svojej záhrade optimálne životné prostredie.

Niektoré rastliny práve čmeliaky a včely mimoriadne priťahujú. Bylinky zase lákajú motýle. Pripravte hmyzu útočisko, ako je hotel pre hmyz alebo odumreté drevo.

Myslite tiež na to, akými prostriedkami rastliny ošetrujete. Na niektoré z týchto prípravkov môžu veľmi citlivo reagovať včely. Buď ich to zo záhrady vyženie alebo dokonca uhynú.

Čo strom, to iný kmeň a iné potreby na miesto. S rozhodnutím, aké stromy si vaša záhrada môže dovoliť, vám pomôže nasledujúci prehľad.

Predtým, než vysadíte nový strom, mali by ste urobiť špeciálny rez. Práve u kríkov, vysokých kmeňov a polokmeňov je to mimoriadne dôležité pre ďalší rast stromu. Prečo strihať?

Ak rezy nebudete robiť, tak strom síce bude skôr plodiť, ale pri raste bude chradnúť a rýchlejšie zahynie. Mali by ste vytiahnuť jeden hlavný výhonok a 3-5 bočných vetiev. To znamená, že na výhonkovej základni odstránite ďalšie silné bočné výhonky. Menšie vetvičky môžete nechať tak, pretože tie zaisťujú rovnováhu pri raste a sú zodpovedné za tvorbu plodov.

Existujúce výhonky sa skrátia cca o 1/3, aby posledné očko výhonku ukazovalo smerom von.

V prípade, že si nebudete vedieť rady, tak sa obráťte na niektorého zo zamestnancov v oddelení záhrady, ktorý vám to na stromčeku ukáže.

obr ovocna zahrada 07 1602x1068

Ak chcete mať úrodu, musíte sa o svoje ovocné rastliny nielen starať, ale tiež vedieť, kde sa im bude dariť.

Kiežby slnko svieti! To najdôležitejšie pre ovocné rastliny je umiestnenie na slnečnom mieste. Jedine s dostatkom slnka môžu plody dozrieť a zosladnúť. Pokiaľ máte mimoriadne tienistú záhradu, mali by ste siahnuť po vysokých kmeňoch, ktoré vďaka vysokému vzrastu môžu dosiahnuť na dostatok svetla.

Počasiu nerozkážeme, takže silný vietor alebo krupobitie môže poškodiť dozrievajúce ovocie, aj keď jablone a hrušky sú proti bežným rozmarom počasia veľmi odolné. Každopádne je optimálne miesto pre ovocné stromy kombinácia chráneného miesta s dostatkom slnka.

Rôzne plody, rôzne nároky. Všeobecne možno ale povedať, že ovocné dreviny majú rady skôr pôdu bohatú na živiny a humus. Ak je pôda veľmi kamenistá a pevná, mali by ste do výsadbovej jamy ešte pridať zmes zeminy, ktorá je priepustná pre vodu a obsahuje veľké množstvo živín. To uľahčí hlavne predpestovanie. Prísun živín môžete podporiť tým, že dvakrát ročne primiešate hnoj alebo kompost.

Ovocie máte vybrané, vybrali ste ideálne umiestnenie. Tak a teraz to príde. Bude sa kopať.

  • Stromčeky postavte na 1-2 hodiny do vody, aby sa mohol poriadne zavodniť koreňový bal.
  • Vykopejte výsadbovou jámu – ta by měla být alespoň dvakrát tak velká jak bal.
  • Dno jamy poriadne skyprite - zabránenie hromadeniu vody.
  • Vykopanú hlinu zmiešajte s kvalitným sadbovým substrátom a zmesou pokryte dno jamy.
  • Hĺbka výsadby: miesto pestovania by sa malo nachádzať aspoň 10 cm nad zemou - nedôjde k vytváraniu divokých výhonkov.
  • Do jamy nasypte obohatenú zeminu - pri strome zhutnite, aby sa zemina poriadne rozvalila.
  • Hlinu okolo stromu ušlapajte a vytvorte okraj pre zalievanie.
  • Dôkladne a skrz naskrz zalejte.
  • Na miesto vysadenia stromu nasypte mulčovaciu kôru. Tá bude chrániť korene pred slnečným žiarením.
  • V prípade potreby dajte okolo kmeňa rákosovú rohož ako ochranu proti ožieraniu zverou.

Ak ste si vysadili ovocný stromček, jeho kmeň je ešte tenký a korene stromu ešte nie sú napevno vrastené do zeme. Preto je dôležité, aby ste ho uviazali a dodali mu potrebnú stabilitu. To zabráni tomu, aby sa pri príliš silnom vetre zlomil alebo sa vyvrátil aj s koreňmi.

Zapichnite pri výsadbe vedľa kmeňa drevený kolík, aspoň do hĺbky 30 cm, aby pevne stál. Buďte opatrní, aby ste stromček nepoškodili. Na záver stromček pevne uviažte ku kolíku. Ideálne je na to kokosová šnúra, pretože plastový alebo kovový drôt by sa mohli zarezať do kôry.

obr ovocna zahrada 08 1602x1068

Všetko je o načasovaní. Ideálnou dobou na vysádzanie nových ovocných stromčekov je jeseň pred príchodom prvého mrazu. To má tú výhodu, že sa cez zimu môžu začať tvoriť prvé korene a stromček skoro na jar vytvorí prvé výhonky. Cez leto by potreboval príliš veľa sily na zásobovanie listov. To prirodzene platí len pre mrazuvzdorné druhy ovocia.

Nemáte záhradu? Nevadí. Aj z balkóna možno urobiť ovocnú plantáž. V súčasnej dobe už existuje mnoho vyšľachtených odrôd ovocia, ktoré nedorastajú do takej veľkosti a cítia sa dobre vo kvetináči.

Ideálnou rastlinou sú napríklad bobuľovité kríky. Ale pestovať na balkónovej záhrade môžete tiež trpasličiu broskyňu, nektárinky a malé jablká. Na balkóne tiež záleží na podmienkach. Pokiaľ na balkón nedopadá žiadne slnečné svetlo, nebude úroda príliš bohatá.

Avšak, nie každé vedro je vhodné. Z neglazovaných hlinených kvetináčov sa odparuje nevyužitá vlhkosť, zatiaľ čo najmä tmavé kvetináče sa veľmi silno zahrievajú a môžu poškodiť korene.

A vždy výdatne zalievať! Presne v okamih, kedy rastliny začínajú niesť prvé ovocie, potrebujú veľa vody. Ideálne ráno, to rastlina vodu rovnomerne využije. Pokiaľ ale zalievate večer, zostanú rastliny dlho vlhké a bude sa u nich dariť tvorbe hubových ochorení.

Keďže na balkóne pravdepodobne nemáte dostatok miesta, aby ste na neho mohli umiestniť niekoľko rastlín od jedného druhu, odporúčame zvoliť samoopelivé exempláre, aby ste mali istotu, že niečo skutočne zožnete.

obr ovocna zahrada 09 1602x1068

Pokiaľ máte na záhrade väčší výber ovocia, môžete pokojne žať po celý rok. Rôzne bobule dozrievajú od mája až do septembra.

Vopred si rozmyslite, čo si budete chcieť z plodov z vlastnej záhradky urobiť. Možností je veľa, od koláčov, cez marmelády až po zmrzliny. A čo ešte ostane, to môžete zamraziť alebo klasicky zavariť.

A navyše ešte aj ušetríte peniaze, pretože v zime nebudete musieť kupovať konzervované ovocie zo supermarketov, až budete naraz potrebovať ovocie, na ktoré nie je práve sezóna. Týmto spôsobom možno tiež pripraviť skvelé darčeky z vlastnej záhradky.

obr ovocna zahrada 10 1602x1068

Jeseň je mesiacom jabĺk a hrušiek. A keď nesie strom plodov veľa, nemožno ich za krátku dobu všetky zjesť. Porozmýšľajte o tom, ako naše babičky predtým ukladali potraviny do pivnice. Máte pivnicu? Komoru?

  • Vyhriate jablká zo slnka nechajte vychladnúť.
  • Vyberte si v pivnici miesto, ktoré je čo možno najchladnejšie (ideálne medzi 1-3 ° C, ale nie mráz), výborne sa hodí drevená mreža.
  • Na zem rozložte jednu vrstvu novinového papiera a jablká na ne s určitým rozostupom vyskladajte (stopky na nich nechajte, pričom kvet bude ukazovať smerom nahor).
  • Zakryte novinovým papierom a v prípade potreby na ne položte ďalšiu vrstvu papiera.
  • Poslednú vrstvu opäť zakryte papierom.
  • Raz týždenne všetky vrstvy skontrolujte, či sa v nich nenachádzajú pokazené plody, ktoré prípadne vytrieďte.
  • Dôležité! Vedľa jabĺk by ste nemali skladovať žiadne ďalšie ovocie ani zeleninu, pretože by sa inak rýchlo pokazili.

obr ovocna zahrada 11 1602x1068

Svoje stromy môžete tiež rozmnožovať, a to v zime a skoro na jar. Spôsobov je mnoho, od jednoduchých až po tie, ktoré potrebujú viac skúseností.

  • Najprv potrebujete základ. Tým je podpník, napr. jablone.
  • Z podpníku sa stane koreň neskoršieho ovocného stromčeka.
  • Odstrihnite zo svojej jablone, ktorú budete chcieť rozmnožiť, zdravý jednoročný výhonok.
  • Z jeho strednej časti vyrežte kus, ktorý bude mať dĺžku prsta a hrúbku ceruzky. Tento kus by mal mať aspoň štyri puky. To je vrúbeľ, z ktorého sa neskôr vytvorí kmeň a koruna.
  • Základ, teda podpník, teraz skráťte na požadovanú dĺžku. Ak budete chcieť vysoký kmeň, potom by to bolo skôr pod korunou.
  • Vykonajte rez. U základu aj vrúbľu urobte tri až šesť centimetrov dlhý, šikmý a rovný rez.
  • Obe rezné plochy by k sebe mali čo možno najviac priliehať.
  • Spojte obidve dve časti dohromady, a rezných plôch sa nedotýkajte prstami.
  • Miesto šľachtenia upevnite lykom a následne ho potrite voskom na stromy. Potrite aj špičku vrúblika.
  • Zasaďte nový stromček, ideálne na nejaké chránené miesto. Ak ste boli úspešní spoznáte, keď budúci rok na jar bude mať nové výhonky.

obr ovocna zahrada 12 1602x1068
hore